Španělé jsou na MS, pomohla jim výhra nad Albánií a remíza Itálie. Piquého fanoušci vypískali

6. 10. 2017 23:11
Fotbalisté Španělska postoupili na mistrovství světa. Šampioni z roku 2010 v devátém utkání kvalifikace doma porazili Albánii 3:0 a v čele tabulky skupiny G mají před posledním kolem nedostižný pětibodový náskok před Itálií, která doma nečekaně jen remizovala 1:1 s Makedonií. Náročný zápas prožil španělský obránce Barcelony Gerard Piqué. V týdnu se kriticky vyjádřil k policejní brutalitě během katalánského referenda, za což ho domácí fanoušci v Alicante vypískali.
Marco Asensio (číslo 20) bojuje o míč s dvacítkou v dresu soupeře - Federikem Bernardeschim | Foto: Reuters

Praha - Španělsko v Alicante brzy potvrdilo roli favorita a už během úvodní půlhodiny se do albánské branky trefili Rodrigo, Isco a Thiago. Výběr trenéra Julena Lopeteguiho prodloužil sérii neporazitelnosti v kvalifikaci MS na 62 zápasů. Domácí fanoušci se celý zápas tvrdě trefovali do obránce Gerarda Piquého z Barcelony. Ten totiž vyjádřil svůj nesouhlas s postupem policejních složek při katalánském referendu, což mu Španělé nechtějí odpustit. Proto při každém jeho kontaktu s míčem hlasitě pískali. Piqué nakonec hřiště opustil v 60. minutě.

Šampionát zná už jedenáct účastníků. Vedle Španělska a Ruska, kde se turnaj v příštím roce uskuteční, si účast zajistily také Belgie, Německo, Anglie, Brazílie, Mexiko, Japonsko, Jižní Korea, Írán a Saúdská Arábie.

Italové se v Turíně od začátku proti Makedonii trápili. Ve 40. minutě sice otevřel skóre stoper Giorgio Chiellini, ale další branku "Azzurri" nepřidali. V 77. minutě vyrovnal Aleksandar Trajkovski, jenž pokazil jubileum Gianluigimu Buffonovi. Domácí brankář nastoupil ke 172. duelu za Itálii a překonal evropský reprezentační rekord. Itálie má jisté druhé místo ve skupině a s velkou pravděpodobnosti i baráž.

Island si z Turecka odvezl suverénní výhru 3:0 a poskočil do čela skupiny I o dva body před Chorvatsko, které po dalším velkém překvapení doma remizovalo 1:1 s Finskem. Chorvaté měli nad severoevropským soupeřem velkou převahu, ale gólově se prosadil jen v 57. minutě Mario Mandžukič. V poslední minutě normální hrací doby však odpověděl střídající reprezentační debutant Pyry Soiri.

Naopak Island si počínal v Eskisehiru hodně suverénně. V závěru prvního poločasu skórovali Johann Gudmundsson a Birkir Bjarnason, krátce po pauze přidal třetí zásah Kári Árnason.

Ukrajina vyhrála na hřišti outsidera Kosova 2:0 a bodově se dotáhla na Chorvaty, které přivítá v závěrečném utkání. Za hosty odehrál úvodních 64 minut záložník Slavie Ruslan Rotaň, další hráč "Sešívaných" Eduard Sobol zůstal na lavičce.

Srbsko v zápase pod vedením českého rozhodčího Pavla Královce prohrálo v Rakousku 2:3 a nedokázalo využít první postupový mečbol. Balkánský tým má v čele tabulky D náskok už jen jednoho bodu před Walesem, jenž zvítězil v Gruzii 1:0. Po domácí výhře 2:0 nad Moldavskem drží šanci na postup i třetí Irsko.