Soumrak černých koní. Hráli lépe, semlela je taktika a sudí

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 7. 2014 12:01
Zatímco po základních skupinách si nestranní fotbaloví fanoušci pochvalovali útočnou podívanou s řadou zajímavých a překvapivých výsledků, vyřazovací boje nabídly povětšinou těsné výhry favoritů.
Chilan Alexis Sánchez smutní. Jeho tým ani další černí koně šampionátu mezi nejlepší neprošli.
Chilan Alexis Sánchez smutní. Jeho tým ani další černí koně šampionátu mezi nejlepší neprošli. | Foto: Reuters

Praha - Zatímco po základních skupinách světového šampionátu v Brazílii si nestranní fotbaloví fanoušci pochvalovali útočnou podívanou s řadou zajímavých a překvapivých výsledků, vyřazovací boje nabídly povětšinou těsné a utaktizované výhry favorizovaných týmů.

Všichni černí koně mundialu jsou ze hry, ve hře zůstává čtveřice gigantů: Brazílie, Německo, Argentina a Nizozemsko.

Právě týmy, které během šampionátu platily za potenciální překvapení turnaje, přitom neuspěly, přestože předváděly líbivější fotbal.

Kolumbie skončila po těsné porážce s jako o život bojující a také faulující (více čtěte ZDE) Brazílií, výborní Mexičané zase doplatili na gól z penalty v nastaveném čase osmifinálového utkání s Nizozemskem.

Po penaltovém rozstřelu v turnaji skončily svěžími výkony oplývající Chile a Kostarika. Evropský černý kůň Belgie byl ubráněn a utaktizován Argentinou.

Semifinále po 24 letech bez překvapení

Po dlouhých čtyřiadvaceti letech nepostoupilo mezi čtyři nejlepší týmy žádné překvapivé jméno. Holandsko sice bylo před šampionátem podceňováno, hned po prvním zápase (5:1 proti Španělsku, pozn. aut.) se však vyšvihlo mezi horké favority.

Před čtyřmi lety v Jižní Africe prošla do semifinále Uruguay, v roce 2006 zase Portugalsko, s nímž se dva roky po finále Eura stejně příliš nepočítalo. Před dvanácti lety si o třetí místo zahráli domácí Jižní Korea a Turecko. Ve Francii 1998 byli mezi čtyřmi top týmy světa Chorvaté.

Čtyři roky předtím dokonce Švédsko a Bulharsko. Jen v roce 1990 se konečné pořadí skládalo výhradně z gigantů: 1. Německo, 2. Argentina, 3. Itálie, 4. Anglie. V osmdesátých letech si semifinále zahrály třeba Polsko nebo Belgie.

Odborníkům nevyšly odvážné tipy

I letos většina odborníků očekávala, že se na úplný vrchol dostane alespoň jeden černý kůň. Tím spíš, že nejvěhlasnější celky herně nezářily.

"Argentina se mi nelíbí, Belgie může jít dál," říkal před čtvrtfinále František Straka. "Kolumbie předvádí výborné výkony a jeví se lépe než Brazílie. Nedivil bych se překvapení," nechal se slyšet Zdeněk Ščasný.

Ovšem nic takového se nakonec nekonalo. Útočný a nadšený fotbal outsiderů na takticky vyspělý, defenzivním blokem utužený výkon favoritů nestačil. Argentině stačilo k postupu do semifinále pět vítězství o jeden jediný gól.

Natrápili se Němci i Nizozemsko

Němci se natrápili na postup po prodloužení přes Alžírsko a Francii poté udolali nejtěsnějším výsledkem. O nepřesvědčivých brazilských postupech už byla řeč.

A také Nizozemci, již se v základní skupině prezentovali skvělým fotbalem, v play off poněkud zklamali. S Mexikem ještě pět minut před koncem prohrávali a nakonec je spasil nasimulovaný penaltový pád Arjena Robbena, proti Kostarice zase výjimečný výkon brankáře Krula v závěrečném rozstřelu.

Ani jednomu ze čtyř postoupivších favoritů navíc prozatím situaci nikterak nezkomplikovaly kontroverzní výroky rozhodčích. Naopak.

Rozhodčí podvědomě podléhají atmosféře

"Brazilci měli proti Kolumbii dostat minimálně pět žlutých, ale dostali jen dvě. A ještě si stěžují. Jsou schopni klidně ohýbat pravidla kvůli tomu, aby získali vysněný titul," řekl v rozhovoru pro BBC bývalý anglický fotbalista Chris Waddle.

Že rozhodčí často podlehnou atmosféře a protežují jak domácí Brazílii, tak téměř domácí Argentinu, si myslí i bývalý český rozhodčí Ivan Grégr. "Chyb je hrozně moc, tak časté minely rozhodčích jsem dlouho neviděl. Myslím si, že někteří sudí na to nemají, jiní zase podvědomě podléhají atmosféře," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz (více čtěte zde).

 

Právě se děje

Další zprávy