Soumrak černých koní. Hráli lépe, semlela je taktika a sudí

Aleš Vávra Aleš Vávra
7. 7. 2014 12:01
Zatímco po základních skupinách si nestranní fotbaloví fanoušci pochvalovali útočnou podívanou s řadou zajímavých a překvapivých výsledků, vyřazovací boje nabídly povětšinou těsné výhry favoritů.
Chilan Alexis Sánchez smutní. Jeho tým ani další černí koně šampionátu mezi nejlepší neprošli.
Chilan Alexis Sánchez smutní. Jeho tým ani další černí koně šampionátu mezi nejlepší neprošli. | Foto: Reuters

Praha - Zatímco po základních skupinách světového šampionátu v Brazílii si nestranní fotbaloví fanoušci pochvalovali útočnou podívanou s řadou zajímavých a překvapivých výsledků, vyřazovací boje nabídly povětšinou těsné a utaktizované výhry favorizovaných týmů.

Všichni černí koně mundialu jsou ze hry, ve hře zůstává čtveřice gigantů: Brazílie, Německo, Argentina a Nizozemsko.

Právě týmy, které během šampionátu platily za potenciální překvapení turnaje, přitom neuspěly, přestože předváděly líbivější fotbal.

Kolumbie skončila po těsné porážce s jako o život bojující a také faulující (více čtěte ZDE) Brazílií, výborní Mexičané zase doplatili na gól z penalty v nastaveném čase osmifinálového utkání s Nizozemskem.

Po penaltovém rozstřelu v turnaji skončily svěžími výkony oplývající Chile a Kostarika. Evropský černý kůň Belgie byl ubráněn a utaktizován Argentinou.

Semifinále po 24 letech bez překvapení

Po dlouhých čtyřiadvaceti letech nepostoupilo mezi čtyři nejlepší týmy žádné překvapivé jméno. Holandsko sice bylo před šampionátem podceňováno, hned po prvním zápase (5:1 proti Španělsku, pozn. aut.) se však vyšvihlo mezi horké favority.

Před čtyřmi lety v Jižní Africe prošla do semifinále Uruguay, v roce 2006 zase Portugalsko, s nímž se dva roky po finále Eura stejně příliš nepočítalo. Před dvanácti lety si o třetí místo zahráli domácí Jižní Korea a Turecko. Ve Francii 1998 byli mezi čtyřmi top týmy světa Chorvaté.

Čtyři roky předtím dokonce Švédsko a Bulharsko. Jen v roce 1990 se konečné pořadí skládalo výhradně z gigantů: 1. Německo, 2. Argentina, 3. Itálie, 4. Anglie. V osmdesátých letech si semifinále zahrály třeba Polsko nebo Belgie.

Odborníkům nevyšly odvážné tipy

I letos většina odborníků očekávala, že se na úplný vrchol dostane alespoň jeden černý kůň. Tím spíš, že nejvěhlasnější celky herně nezářily.

"Argentina se mi nelíbí, Belgie může jít dál," říkal před čtvrtfinále František Straka. "Kolumbie předvádí výborné výkony a jeví se lépe než Brazílie. Nedivil bych se překvapení," nechal se slyšet Zdeněk Ščasný.

Ovšem nic takového se nakonec nekonalo. Útočný a nadšený fotbal outsiderů na takticky vyspělý, defenzivním blokem utužený výkon favoritů nestačil. Argentině stačilo k postupu do semifinále pět vítězství o jeden jediný gól.

Natrápili se Němci i Nizozemsko

Němci se natrápili na postup po prodloužení přes Alžírsko a Francii poté udolali nejtěsnějším výsledkem. O nepřesvědčivých brazilských postupech už byla řeč.

A také Nizozemci, již se v základní skupině prezentovali skvělým fotbalem, v play off poněkud zklamali. S Mexikem ještě pět minut před koncem prohrávali a nakonec je spasil nasimulovaný penaltový pád Arjena Robbena, proti Kostarice zase výjimečný výkon brankáře Krula v závěrečném rozstřelu.

Ani jednomu ze čtyř postoupivších favoritů navíc prozatím situaci nikterak nezkomplikovaly kontroverzní výroky rozhodčích. Naopak.

Rozhodčí podvědomě podléhají atmosféře

"Brazilci měli proti Kolumbii dostat minimálně pět žlutých, ale dostali jen dvě. A ještě si stěžují. Jsou schopni klidně ohýbat pravidla kvůli tomu, aby získali vysněný titul," řekl v rozhovoru pro BBC bývalý anglický fotbalista Chris Waddle.

Že rozhodčí často podlehnou atmosféře a protežují jak domácí Brazílii, tak téměř domácí Argentinu, si myslí i bývalý český rozhodčí Ivan Grégr. "Chyb je hrozně moc, tak časté minely rozhodčích jsem dlouho neviděl. Myslím si, že někteří sudí na to nemají, jiní zase podvědomě podléhají atmosféře," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz (více čtěte zde).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Cenu Arnošta Lustiga získá zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek

Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, obdrží tuto středu výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Šimon Pánek byl v roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech.

Podle Pirka Šimon Pánek splňuje všechna čtyři kritéria - lidskost, spravedlnost, odvahu a statečnost - zcela jednoznačně. "Nedá se nic vypíchnout, protože oni často poskytují pomoc v zemích po přírodních katastrofách, ve válečných konfliktech, na těch nejzapadlejších koutech světa a k tomu všemu je potřeba všechny ty čtyři vlastnosti," podotkl Pirk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Aktualizováno před 2 hodinami

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy