Souček byl opět vidět i bez gólu, o kanonádu West Hamu se postaral Antonio

11. 7. 2020 15:29
Český fotbalový záložník Tomáš Souček tentokrát vyšel střelecky naprázdno, velké šance nevyužil, ale West Ham přesto v 35. kole porazil Norwich 4:0. Všechny góly vstřelil Michail Antonio.
Tomáš Souček a Michail Antonio slaví gól
Tomáš Souček a Michail Antonio slaví gól | Foto: Reuters

Třicetiletý anglický záložník Antonio se poprvé trefil už v 11. minutě po rohovém kopu nohou, v nastavení první půle poslal do sítě centr Marka Noblea z přímého kopu pro změnu hlavou. Galapředstavení dokonal po přestávce ze dvou rychlých průniků a stal se prvním čtyřgólovým střelcem West Hamu od roku 1981. Antonio dal ve čtyřech červencových zápasech šest gólů.

West Ham má nyní v neúplné tabulce šestibodový náskok na sestupové pozice a krok s ním udržel i Watford, který po obratu zvítězil nad Newcastlem 2:1.

Hosté šli do vedení zásluhou Dwighta Gaylea, domácí ale po přestávce proměnili dvě penalty za fauly. V obou případech uspěl kapitán Troy Deeney střelou doprostřed branky.

Už jistý vítěz Premier League Liverpool otevřel skóre v 34. minutě, hlavičkou se trefil do brankářova protipohybu Andrew Robertson. Hosté ale dokázali v druhé půli srovnat: po přihrávce přes polovinu hřiště si našel sklepnutý míč Jay Rodriguez a prosadil se poosmé v ročníku. Útočník hostů Matěj Vydra přišel na hřiště krátce před vyrovnávacím gólem.

Druhý tým tabulky Manchester City si veze suverénní výhru z Brightonu, kterému v součtu obou ligových utkání v ročníku nadělil devět branek a neinkasoval. V první půli rozhodli o bodech Sterling s Gabrielem Jesusem. Po přestávce přidal další dvě branky s 17 přesnými zásahy v sezoně nejlepší střelec "Citizens" Sterling, jednou skóroval i Bernardo Silva.

Třetí Chelsea překvapivě neuspěla na hřišti Sheffieldu United, kterému podlehla 0:3. Domácí se v neúplné tabulce posunuli na šesté místo před Wolverhampton zásluhou dvou branek premiérového střelce v sezoně Davida McGoldricka a gólu Olivera McBurnieho.

Anglická fotbalová liga - 35. kolo:

Norwich - West Ham United 0:4 (11., 45.+1, 54. a 74. Antonio), Watford - Newcastle 2:1 (52. z pen. a 82. z pen. Deeney - 23. Gayle), Liverpool - Burnley 1:1 (34. Robertson - 69. Rodriguez), Sheffield United - Chelsea 3:0 (18. a 77. McGoldrick, 33. McBurnie), Brighton - Manchester City 0:5 (21., 53. a 81. Sterling, 44. Jesus, 57. B. Silva).

před 2 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

před 3 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.