Šok v Malmö. Sparta ztratila náskok i vysněnou Ligu mistrů

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 8. 2014 20:50
Sparta si ani letos Ligu mistrů nezahraje. V Malmö přišla o dvougólový náskok z prvního utkání a končí už ve 3. předkole.
Fantom posledních dní David Lafata tentokrát moc vidět nebyl. Jeho góly dnes Spartě chyběly. | Foto: CPA Eduard Erben

Malmö - Švédský komplex trvá. Pražská Sparta v bitvě o miliony z Ligy mistrů ztratila s Malmö dvoubrankový náskok z domácího zápasu (4:2) a v odvetě prohrála 0:2. Sen o Lize mistrů se tak Letenským po čtyřech letech opět rozplynul.

Oba góly Malmö vstřelil Markus Rosenberg. První po chybě stoperské dvojice a samostatné úniku, druhý nechytatelnou ránou z přímého kopu.

Sparta tak stejně jako loni pojede ze Švédska se sklopenými hlavami, loni totiž ve 2. předkole Evropské ligy nestačila na Häcken. Zatímco loni kvůli tomu ukončila svou účast v evropských pohárech, letos si může reputaci napravit ve 4. předkole Evropské ligy.

Utkání jsme sledovali online reportáži ZDE.

První velkou šanci měla Sparta. Hušbauer se ve vápně dobře uvolnil a prověřil Olsena levačkou. Dánský gólman ve švédských gólman ovšem jeho ránu vyrazil. Na druhé straně se musel proti Rosenbergově pokusu ze strany vytáhnout Bičík.

Poté přišel chvilkový tlak Sparty. Dočkal z voleje znovu protáhl Olsena a Lafata odmítl střelecký rekord tím, že přestřelil břevno. A tak se začal osmělovat domácí tým. Na Ricardinhův centr se ještě Thelin nenatáhl, ale ve 35. minutě zúžitkoval jeho přihrávku patičkou Rosenberg a Malmö vedlo 1:0.

Sparta se brzy oklepala a snažila se o srovnání ještě do poločasu. Kováč ovšem z rohového kopu trefil hlavou břevno a Letenští šli do kabin o poločase za stavu 0:1.

Letenští byli po poločase bezradní

Po přestávce ale ze strany hostů nepřišlo viditelné zlepšení. Naopak. Matějovský fauloval Thelina těsně před pokutovým územím a Rosenberg z přímého kopu vymetl šibenici.

Takový výsledek Malmö zaručoval postup, a tak se švédský tým zatáhl a čekal, co Sparta vymyslí.

Moc toho ale nebylo. Nejprve ještě po lehkovážné rozehrávce Letenských zaměstnal Bičíka Forsberg. Teprve poté se Matějovský po přihrávce Hušbauera dostal ke střele Matějovský, ale skákající balón špatně trefil a poslal ho nad břevno.

Hosté postupně vystřídali Krejčího, Bednáře a Breznaníka, aby všechno vrhli do útoku, ale Malmö utěsnilo všechny průchody do pokutového území. V nastavení mohl pečetit postup Adu, ale minul.

Letenští rozhodující gól nepřidali, a tak do play off o Ligy mistrů postoupilo Malmö.

Výsledek:

Malmö FF - Sparta Praha 2:0 (1:0)

Branky: 35. a 55. Rosenberg. Rozhodčí: Buquet - Debart, Gringore (všichni Fr.). ŽK: Halsti, Rosenberg, Mehmeti, Olsen - Vácha, Švejdík, Bednář. ČK: 90.+3 Vácha. Diváci: 19.322. První zápas: 2:4. Postoupilo Malmö.

Malmö: Olsen - Tinnerholm, Helander, Johansson, Ricardinho - Kroon (65. Mehmeti), Halsti, Adu, Forsberg - Kiese Thelin (82. Eriksson), Rosenberg (90.+2 Cibicki). Trenér: Hareide.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Švejdík, Kováč, Costa (85. Breznaník) - Dočkal, Matějovský (73. Bednář), Vácha, Hušbauer, Přikryl (60. Krejčí) - Lafata. Trenér: Lavička.