Šok v Edenu: Tiraspol vyrval Slavii postup v nastavení

Ivo Pospíšil
5. 8. 2009 21:53
Slavia Praha - Šeriff Tiraspol 1:1 (1:0)
Šerif Tiraspol popravil naděje Slavie ve třetí minutě nastaveného času
Šerif Tiraspol popravil naděje Slavie ve třetí minutě nastaveného času | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Je konec. Liga mistrů se bude letos muset znovu obejít bez účasti českých týmů.

V boji o účast v prestižní soutěži neuspěla ve středu ani pražská Slavia, která remizovala na domácím hřišti s moldavským Šeriffem Tiraspol 1:1 a vinou inkasovaného gólu na svém hřišti pro ni sen o možných milionech skončil.

Dlouho se přitom zdálo, že Pražané kýžený postup vybojují. Zvláště pak, když vedli od patnácté minuty zásluhou Adama Hlouška 1:0. Šok pro celý Eden ale přišel v nastaveném čase druhé půle, kdy senzačně vyrovnal a postup tak trefil José Ferrerira Nadson.

Slávisté si mohli od úvodního hvizdu vychutnat stoprocentní domácí prostředí. S moldavským týmem totiž nepřicestovali žádní fanoušci, a tak sektor hostí zel po celý zápas prázdnotou.

Kouč domácích Karel Jarolím, který musel ještě naposledy sledovat utkání z tribuny, dal podle očekávání v brance šanci mladému Janu Hanušovi. Ten odchytal před týdnem i první vzájemný duel a neinkasoval.

V sestavě Slavie nechyběl ani tuniský reprezentant Hocine Ragued, jehož start byl kvůli svalovému zranění dlouho nejistý.

V rozestavení 4-1-3-2 se nakonec pohyboval v útoku kapitán Stanislav Vlček, kterého však doplňoval překvapivě Adam Hloušek.

Zaplněný Eden rozjásal Hloušek

Ten, kdo se mohl domnívat, že Pražané zahájí utkání drtivým náporem, mohl být mírně zklamaný. Vršovický celek začal spíše rozvážně a první zákrok si brankář Namaško připsal až v sedmé minutě, kdy stáhl do svých rukou centr Hubáčka.

Slavia věděla, že ji může uklidnit jen brzy vstřelený gól a zaplněný Eden se rozburácel ve dvanácté minutě. Po nepříliš povedeném akrobatickém pokusu Hlouška se prosadil Stanislav Vlček, rozhodčí však jeho zásah kvůli evidentnímu ofsajdu neuznali.

Pražané přesto najednou zvýšili obrátky a o chvíli později si mohli tentokrát vychutnat už oprávněnou gólovou radost.

Po sérii rohových kopů doletěl míč ve vápně k Benjaminu Vomáčkovi, jehož nepovedený pokus se dostal až k Adamu Hlouškovi, a ten již dopravil hlavičkou míč do odkryté Namaškovy brány - 1:0.

Rázem bylo jasné, že k prodloužení respektive ani k penaltám, jako před dvěma lety proti Žilině, nedojde.

Obranný blok Moldavanů po inkasované brance povolil a domácím se rázem otevřel prostor pro možné brejky. Pražany však často srážela nepřesnost ve finálních přihrávkách.

Slavii se nedařilo dát druhý gól

Nejblíže druhé brance byl po půl hodině hry Petr Janda, jehož technická střela na zadní tyč letěla o dva metry vedle.

Akce hostů, oblečených ve žlutočerných dresech se snažil táhnout Alexandr Suvorov, ovšem on i jeho spoluhráči se k ohrožení Hanuše příliš často nedostávali. Výjimkou byla střela Diedhioua z pětatřicáté minuty, kterou však mladý gólman snadno zkrotil.

Ačkoliv první půle skončila vítězně pro Slavii, nebylo v Edenu stále nic rozhodnuto. Fotbalistům Tiraspolu stačila jediná branka a postupové misky by se rázem převážily na jejich stranu.

I proto vykročili domácí do druhé části aktivně a ihned po jejím zahájení mohl využít zmatků před Namaškovou brankou Janda. V důležitou chvíli se však ukopl a nadějná příležitost přišla vniveč.

S odvážnějšími plány však vykročili i Moldavané a příznivcům domácích zatrnulo zejména v dvaapadesáté minutě, kdy domácí obrana dala až příliš místa Luisi Rodriquezovi a jeho technický pokus jen proletěl kolem levé tyče slavistické branky.

Nadson vyrval Slavii v nastavení postup

Trenér Koutchouk hnal zuřivě své hráče do dalších ofenzivních výpadů, Slavia však zárodky jejich akcí výbornou poziční hrou eliminovala. A nic na tom zpočátku nezměnil ani příchod Francy, kterého později doplnil i Bulat.

Pražané naopak využívali čím dál tím více otevřené obrany k rychlým protiútokům, v konečné fázi je však zastavila vlastní nepřesnost nebo již zformovaná obrana Moldavanů.

Tiraspol tak stále měl do posledních chvil naději a domácí obraně bylo nejprve horko zejména sedm minut před koncem, kdy po přímém kopu doputoval míč až k Balimovi a jeho střelu vychýlil až na poslední chvíli dobře zasahující Hubáček.

Brzy na to, chyboval i gólman Hanuš, jemuž vypadl v souboji s Arbanasem míč z rukavic a fanoušky tak až uklidnil včasný hvizd sudího Rocchiho, jenž odpískal faul.

Když už se tedy zdálo, že si domácí dojdou pro těsné vítězství, strnul v třiadevadesáté minutě Eden v němém úžasu. Centr Franca z přímého kopu proputoval celým pokutovým územím k Nadsonovi, a ten ponořil celý stadion Slavie do dlouhého smutku.