16. 12. 2009 23:02
Sparta - FC Kodaň 0:3
Zápas Evropské ligy mezi Spartou a Kodaní
Zápas Evropské ligy mezi Spartou a Kodaní | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté pražské Sparty nedotáhli dobře rozjetý podzim na pohárové scéně do úspěšného konce a na jaře si Evropskou ligu už nezahrají.

Letenský tým totiž nezvládl klíčový zápas o postup, když ve středu prohrál s Kodaní 0:3.

Český fotbal tak nebude mít ve vyřazovací části této soutěže ani jednoho zástupce, jelikož Slavia byla ze hry už po minulém kole.

Mužstvo pod vedením trenéra Jozefa Chovance šanci mělo, ale aby se mohlo radovat, muselo vyhrát. A kouč zrovna nemohl jásat, zase nemohl postavit nejlepší sestavu.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ

Za vytrvalého sněžení nejen že nenastoupil tahoun obrany Řepka, na dalším místě stopera chyběl i Hubník. Před gólmana Blažka, který převzal kapitánskou pásku, se objevili Hoheneder s jindy záložníkem Huškem.

A to se ukázalo být jako nepovedený tah. Kodaň totiž nepřijela do Prahy bránit a zle Spartě zatápela. Po počátečním tlaku začali hosté sázet na brejky. Nutno poznamenat: na hodně úspěšné brejky.

Vše špatné začalo pro letenský tým v 22. minutě. Senegalský útočník N'Doye skóroval už v prvním vzájemném zápase a že se mu na hráče v rudém daří, to potvrdil i teď. Po standardní situaci nikým neatakovaný hlavičkoval k tyči a Blažek byl bezmocný.

Sněhové koule a další gól

Dánský celek hrál nepříjemně. Dobře přistupoval k hráčům domácího týmu a neváhal ani zdržovat hru. Jako český reprezentant a bývalý sparťanský kapitán Zdeněk Pospěch, který si takovým počínám vysloužil pískot a sněhové koule od zaplněných tribun.

To mu asi však moc nevadilo. Po další chybě v defenzivě byl osud českého týmu zpečetěn. A to se psala teprve 30. minuta! Hoheneder nechal ve vápně projít míč až k N'Doyemu a ten znovu hlavičkou překonal Blažka.

Brankář se jen a jen zlobil na nově sestavenou obrannou řadu. Jenže víc než to dělat nemohl. Sparta prohrávala 0:2 a jednoduchá matematika říkala, že pro postup by musela vstřelit tři góly. A to se zdálo být takřka nemožné.

Zvláště když Kodaň vypadala tak sebejistě. Skandování fanoušků "bojujte, bojujte" ale nutilo svěřence kouče Chovance k útočné hře.

Nadějnou možnost měli domácí v 39. minutě, jenže po kombinaci ve vápně zaváhal při zakončení Žofčák. A pak v závěru první půle po rohu, jenže Žofčák neuspěl. A když se měla situace opakovat, odpískal švýcarský sudí Kever konec poločasu.

Ani tři útočníci nepomohli

Do druhého dějství vstoupila Sparta aktivněji. Nejdříve po rohovém kopu hlavičkoval Kucka jen do brankáře Wilanda, pak téhož muže nebezpečně atakoval Wilfried.

Chovanec pak poslal na trávník třetího útočníka Kadlece, ale to nepomnohlo. Vůbec nepomohlo. Po zákroku Hohenedera na N'Doyeho ve vápně totiž sudí ukázal na značku pro pokutový kop a poslal Spartu definitivně do kolen.

Penaltu velezkušený Gronkjaer proměnil a Kodaň vedla po 54 minutách 3:0. Posléze rozhodčí ještě po druhé žluté kartě vyloučil Pamiče a debakl byl na spadnutí.

Sparta však sympaticky hrála dál dopředu.

Věrným fanouškům, kterých se na Letné sešlo na podzim rekordních sedmnáct tisíc, chtěla dát alespoň malý dárek. Blízko tomu byl v 70. minutě Zeman, který pěknou střelou z přímého kopu nechal vyniknout Wilanda.

Ale to už se o mnoho nehrálo. Hostující kouč Solbakken proto poslal na trávník i Sionka, Chovanec pak zase dlouho zraněného Kladrubského. Do konce se ještě dvakrát stihl blýsknout Blažek, který zabránil N'Doyemu v hattricku.

Utkání 6. kola skupiny K fotbalové Evropské ligy:

AC Sparta Praha - FC Kodaň 0:3 (0:2)
Branky
: 22. a 30. N'Doye, 54. Grönkjaer z pen. Rozhodčí: Kever - Dettamanti, Helbling (Švýc.). ŽK: Kušnír, Pamič, Kucka - N'Doye. ČK: 59. Pamič. Diváci: 17.151.

Sestavy:
Sparta: Blažek - Kušnír, Hušek, Hoheneder, Pamič - Žofčák, Vacek (52. Kadlec), Kucka (78. Kladrubský), Zeman - Holenda, Wilfried (66. Jirouš). Trenér: Chovanec.

Kodaň: Wiland - Pospěch, Antonsson, Laursen, Wendt - Hutchinson, Kvist, Nörregard (82. Delaney), Vingaard (71. Sionko) - Grönkjaer (87. Ailton), N'Doye. Trenér: Solbakken.