Kolaps i křivda na Letné. Sparta vedla 2:0, o postup přišla

Černá středa připravila Spartu i Plzeň o Ligu mistrů
Ještě po půlhodině hry si fotbalisté Sparty mohli v odvetě třetího předkola Ligy mistrů malovat postup do dalších bojů. Pak ale tým CSKA Moskva zabral a domácí hrající závěrečnou půlhodinu bez vyloučeného Marka Matějovského prohráli 2:3.
Plzni k postupu nestačilo ani vítězství v Tel Avivu, Maccabi rozhodlo o osudu Viktorie dvěma góly.
"Katem" plzeňského týmu se stal kapitán hostí Eran Zahavi, jenž vsítil oba góly. První branku vstřelil z pokutového kopu.
Oba české týmy si tak po vyřazení z Ligy mistrů zahrají čtvrté předkolo Evropské ligy.
Adam Sušovský ČTK Adam Sušovský, ČTK
5. 8. 2015 20:26
Sparta promarnila vedení 2:0 a přišla o postup do závěrečného předkola Ligy mistrů. Zápas s CSKA Moskva ale dohrávala bez sporně vyloučeného Matějovského a rozhodčí ji upřel penaltu.

Praha - Nadějně rozehraný zápas skončil kolapsem. Sparta se loučí s vidinou Ligy mistrů, i když v odvětě třetího předkola na domácím hřišti vedla po čtvrthodině hry a trefách Krejčího s Fataiem nad CSKA Moskva už 2:0 a měla k postupu hodně blízko. Hosté ale ještě do poločasu snížili a ve druhé půli vyhrocený zápas dokázali otočit.

Definitivní direkt Spartě zasadil v 76. minutě vítězným gólem na 3:2 střelou z hranice vápna nikým nehlídaný Dzahojev.

Ščasný: Rozhodčí hrubě ovlivnil zápas

To už Sparta hrála bez vyloučeného Marka Matějovského jen v deseti. Matějovský uviděl červenou kartu po půlhodině hry rovnou poté, co ostrým skluzem a podrážkou napřed trefil ve středu hřiště Fernandese, který šel do souboje o volný balón rovněž nebezpečným skluzem a nohama napřed. I proto šli sparťané z trávníku s pocitem velké křivdy.

Vedle velmi sporné červené karty pro Matějovského totiž italský hlavní rozhodčí Mazzoleni ještě za stavu 2:2 neodpískal Spartě penaltu po jasném faulu na zakončujícího Davida Lafatu. Ten navíc chvíli předtím trefil v gólové šanci tyč.

"Rozhodčí hrubě ovlivnil utkání. Neodpískal jasnou penaltu na Lafatu a karty dával nám. Co mi říkali, tak vyloučení Matějovského bylo neadekvátní," prohlásil po utkání naštvaný trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Jeho protějšek Valerij Sluckij měl na celou věc jiný názor: "Vyloučení bylo správné, Matějovský mohl našemu hráči zlomit nohu," řekl.

Utkání jsme sledovali také v podrobné on-line reportáži - čtěte ZDE.

Sparta tak po venkovní remíze 2:2 promarnila obrovskou šanci na postup do čtvrtého předkola Ligy mistrů, které by jí zajistilo minimálně účast v základní skupině Evropské ligy. O tu teď bude muset Sparta bojovat z předkola. Jméno soupeře se dozví v pátečním losu.

Výborný nástup, skvělý Fatai

Domácí začali výborně a v šesté minutě využili hned první větší šanci. Fatai přihrávkou z pravé strany vybídl Krejčího, který zblízka překonal gólmana Akinfejeva. Letenští pokračovali v aktivní hře i vysokém presingu, který dělal hostům problémy, a v 16. minutě se radovali podruhé. Dočkal našel na zadní tyči Fataie a ten se štěstím propálil brankáře CSKA.

O chvíli později Fatai zahrozil znovu, jeho střelu "šajtlí" však tentokrát Akinfejev konečky prstů vytáhl na roh. Hráči CSKA se dlouho trápili, ale ve 34. minutě z ničeho nic snížili. Eremenko na polovině sebral míč Matějovskému a poslal do úniku Musu, jenž překonal Bičíka. Sparta hodně znervózněla a její branku pak z dálky těsně minul Tošič.

Špatný vstup do druhého poločasu

Sparťané nezachytili vstup ani do druhého poločasu a v 51. minutě podruhé inkasovali. Musa po přihrávce Nababkina potrestal špatnou komunikaci domácí defenzivy, která poté zaváhala i po rohovém kopu a Bičík musel vytěsnit hlavičku úplně volného Eremenka.

Trenér Ščasný poté poslal na hřiště Lafatu a sparťanský kanonýr se málem hned uvedl gólem, z voleje však trefil tyčku. V 64. minutě přišla pro domácí další velká komplikace, protože záložník Matějovský za skluz proti Fernandesovi dostal od rozhodčího červenou kartu.

Upřená penalta a těžké K.O.

Sparta se i v deseti snažila být aktivnější, Lafata se po rohu marně dožadoval penalty, Konatého ránu z úhlu vyrazil Akinfejev. V 76. minutě CSKA udeřil potřetí, Dzagojev se otočil okolo dvou obránců a prosadil se povedenou ranou stejně jako v prvním utkání.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Sparta Praha - CSKA Moskva 2:3 (2:1)

Branky: 6. Krejčí, 16. Fatai - 34. a 51. Musa, 76. Dzagojev. Rozhodčí: Mazzoleni - Manganelli, Galloni (všichni It.). ŽK: Frýdek, Hušbauer - A. Berezuckij. ČK: 64. Matějovský (Sparta). Diváci: 16.580. První zápas: 2:2, postoupil CSKA Moskva.

Sparta: Bičík - Mareček, Holek (64. Konaté), Hybš - Frýdek, Matějovský, Vácha, Dočkal, Costa - Fatai (54. Lafata), Krejčí (87. Hušbauer). Trenér: Ščasný.

CSKA: Akinfejev - Fernandes, V. Berezuckij, A. Berezuckij, Nababkin - Tošič (82. Milanov), Wernbloom, Eremenko, Natcho (80. Ignaševič), Dzagojev (90.+3 Golovin) - Musa. Trenér: Sluckij.

před 27 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

před 2 hodinami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.