Smolař roku? Určitě Kalouda. V Rusku se opět zranil

Sport ČTK Sport, ČTK
5. 11. 2010 15:43
Český fotbalista uspěchal návrat po operaci kolene.
Kalouda v dresu Sparty.
Kalouda v dresu Sparty. | Foto: Sport

Astrachaň - Býval jedním z největších talentů českého fotbalu. V roce 2007 patřil k oporám reprezentace do 20 let, která vybojovala na Mistrovství světa senzační stříbro.

Od té doby jako by se mu štěstí obloukem vyhýbalo. Luboš Kalouda jde v posledních letech z bláta do louže. A v letošní sezóně jeho smůla vrcholí.

Na začátku roku musel na operaci třísel a v létě ho vedení CSKA Moskva poslalo na hostování do druholigové Astrachaně. Tam se měl rozehrát, místo toho opět marodí.

Čtěte také:
Necid sestřelil dvěma góly Palermo, trefil se i Polák
Chovanec: Máme slibný náskok, ale nic to neznamená

V září musel na operaci s kolenem a když na konci října naskočil do dvou zápasů, zranění si obnovil. Podle svých slov návrat jednoduše uspěchal.

"Je to moje hloupost. Odteď budu všechno řešit jako dospělej člověk a ne jako děcko. Návrat jsem uspěchal a teď za to pykám. Že jsem přišel o ty poslední utkání roku, mě mrzí dost," uvedl Kalouda, který si nezahraje ani v sobotní derniéře proti vedoucímu Krasnodaru.

Letošní fotbalový rok by vicemistr světa do 20 let z roku 2007 co nejraději vymazal z paměti. Když hostoval ve Spartě, na jaře kvůli problémům s třísly odehrál v únoru jediný zápas. Pak se vrátil do CSKA Moskva, kde se už dva a půl roku zkouší prosadit, ale v rozběhnuté sezoně ruské ligy zvolil v srpnu odchod na další hostování do Astrachaně.

Konečně začal hrát, pak přišlo zklamání

Tam konečně začal stabilně hrát. "A navíc konečně na postu středního záložníka, kde mi to sedí nejvíc. Ale když to vypadalo dobře, tak jsem po pěti zápasech musel do Prahy na konci září na operaci s meniskem," uvedl Kalouda.

Teď si ale vyčítá, že se po chirurgickém zákroku zbytečně rychle znovu vrhl do fotbalového kolotoče. "Po třech týdnech jsem se vrátil do Astrachaně a začal trénovat. Za další týden jsme pak letěli na dvojzápas na druhý konec Ruska do Chabarovsku a Vladivostoku, a když se mě trenér ptal, jestli jsem připravený hrát, souhlasil jsem," popisoval Kalouda.

Při utkání ve Vladivostoku už na konci cítil, že se koleno ozývá, nenahrál mu pak ani zpětný devítihodinový let ze Sibiře do Astrachaně. "Na dalším tréninku už mi koleno začalo tuhnout a otékat, takže jsem musel zase vysadit. A bylo jasné, že o poslední zápasy sezony přijdu. Rozhodně by už nemělo smysl něco riskovat," řekl.

Kalouda neví, kde bude hrát

Ze současné situace je rozmrzelý. Přitom na začátku své štace v Astrachani věřil, že se všechno obrací k lepšímu, neboť konečně začal pravidelně hrát, byť "jen" v druhé lize.

Zdravotní problémy, které jej pronásledují několik měsíců, však zase zbrzdily kariéru hráče, za kterého v březnu 2008 neváhal CSKA poslat do Brna přestupovou sumu pohybující se kolem 130 milionů korun. Od té doby ale Kaloudův talent vadne.

"Přitom v Astrachani to na začátku bylo dobré, nemůžu říct na klub půl špatného slova. Ve všem mi pomohli a vyšli vstříc, trenér mi věřil a stavěl mě, navíc se dobře zná s koučem CSKA Sluckým, který tak o mně měl všechny informace. Po problémech s kolenem se to ale zase otočilo," posteskl si Kalouda, kterému v posledních měsících místo fotbalu dělala společnost především v dubnu narozená dcera Nikola.

Rodák ze Šaratic zatím neví, kde od příštího roku začne hrát. Nejpravděpodobněji vypadá varianta, že s přípravou opět začne ve svém kmenovém týmu CSKA Moskva, kde by doplnil krajana Tomáše Necida.

Kalouda však tuší, že v nabitém týmu armádního klubu nebude mít jednoduchou pozici. "Zajímá mě jediná věc. Chci být někde, kde budu pravidelně hrát," poznamenal Kalouda.

Ruská liga je strašně náročná

Šéfové astrachaňského klubu jej dokonce už několikrát lákali, ať zůstane i v další sezoně, ale Kalouda váhá. Odrazují jej především zvláštní zákonitosti druhé ruské ligy, která je proslulá náročným cestováním i několikadenními výjezdy, při nichž se spojuje několik venkovních zápasů najednou.

"Ta soutěž je nesmírně náročná, i kvůli těm dlouhým přejezdům. A já musím brát ohled i na rodinu, která tady pak dlouho zůstávala sama," souhlasil Kalouda.

"Lidé v Astrachani by prý byli rádi, kdybych zůstal, ale já teď netuším, co bude. Kdyby v Astrachani zůstal pohromadě tým, který je tady teď, dalo by se hrát o postup, což by bylo zajímavé, ale problém je, že půlka kluků je tady na hostování. Za pár týdnů budu vědět víc," řekl Kalouda.

 

Právě se děje

Další zprávy