Slováka s africkými kořeny fanoušci v ´repre´ nechtějí

Martin Erdöfy (Aktualne.sk), jar
1. 8. 2011 15:00
Karim Guédé získal před 2 týdny slovenské občanství
Karim Guédé (vlevo) byl v minulé sezoně jedním z hlavních strůjců mistrovského titulu pro Slovan
Karim Guédé (vlevo) byl v minulé sezoně jedním z hlavních strůjců mistrovského titulu pro Slovan | Foto: ČTK

Bratislava/Žilina - Během sobotního šlágru první slovenské fotbalové ligy mezi Žilinou a Slovanem Bratislava (2:1) se na stadionu Pod Dubňom přihodila věc, která do slušné společnosti nepatří.

A může se přihodit snad jen na Slovensku.

Fanoušci Žiliny během zápasu znesvářených klubů rozprostřeli na tribuně transparent ve znění: "Guédé, ty nejsi Slovák, v repre se za peníze nehraje!"

Karim Guédé, šestadvacetiletý střední záložník Slovanu, jehož matka pochází z Toga, jeho otec je Francouz a sám Guédé se narodil v Hamburku, se totiž před dvěma týdny po pěti letech trvalého pobytu na Slovensku dočkal zdejšího občanství.

Čtěte také:
Slovenští fotbalisté doma utrpěli výhru nad Andorrou
Kladrubský opouští Spartu, posílí Jarolímův Slovan
LM: Jarolímův Slovan uhrál nadějnou remízu v Nikósii

A hned poté se nabídl trenérovi slovenské reprezentace Vladimíru Weissovi, že by za ní rád hrál, nejlépe už v srpnovém zápase proti Rakousku.

"Složil jsem slib a už je to oficiální. Velmi se těším z toho, že to konečně mám na papíře, už dlouho jsem se totiž cítil jako Slovák. Jestli budu zdravý, můžu hrát už s Rakouskem. Všechno je to ale na kouči Weissovi," řekl Guédé novinářům.

"Já osobně jsem ale připravený a na svůj debut se dívám s velkým očekáváním. Chci pomoci Slovensku k postupu na mistrovství Evropy, vidím to pozitivně a nadějně," dodal.

Slováci v reprezentaci peníze berou. A ne málo

Fanoušci Žiliny však o jeho možném působení v reprezentaci vyjádřili svůj názor jasně. Akorát zapomněli na to, že i ve slovenské reprezentaci se za peníze hraje.

Foto: Reuters

Ti nejlepší hráči z Weissova výběru berou za reprezentování své rodné hroudy opravdu pořádně mastný balík.

Navíc na Slovensku je řada sportovců, kteří se narodili jinde a reprezentovali s dvojkřížem na hrudi. Jsou jimi například vyhlášený kanonýr NHL Peter Bondra, který je původem Ukrajinec, nebo úřadující olympijská vítězka v biatlonu Anastasia Kuzminová, která pochází z Ruska.

Právě na ně může být Slovensko právem hrdé, což se však nedá říct o žilinských fanoušcích, kteří si celou akcí udělali jen ostudu...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy