Slováci v euforii! Po Ukrajině porazili i hvězdné Španělsko

Španělsko padlo v Žilině! Tak Slováci zlomili fotbalové obry
Stoper úřadujících mistrů Evropy Gerard Piqué zpytuje svědomí. Španělé prohráli kvalifikační duel po dlouhých osmi letech.
Kdo by si dokázal představit, že série bez prohry skončí právě v Žilině? Takto se Slováci radovali v 17. minutě, kdy otevřel skóre ex-sparťan Juraj Kucka.
Juraj Kucka slaví, prvním gratulantem je kapitán Martin Škrtel. Španělé nechápu co se stalo.
Martin Škrtel v souboji s kanonýrem Chelsea Diegem Costou. Ten se proti dobře organizované slovenské obraně neprosadil.
9. 10. 2014 22:35
Slovenští fotbalisté zažívají snový vstup do kvalifikace o Euro 2016.

Praha - Neměli mít ani bod, ale mají jich šest, tedy plný počet. Slovenští fotbalisté zažívají snový vstup do kvalifikace o Euro 2016. Po výhře na půdě Ukrajiny porazili na domácím hřišti v Žilině hvězdné Španělsko 2:1 a vévodí skupině C! Obhájci evropské titulu prohráli kvalifikační duel poprvé od října 2006, kdy podlehli Švédům.

Slováky poslal do vedení bývalý hráč pražské Sparty Juraj Kucka. Hubené vedení drželi domácí až do 82. minuty, kdy vyrovnal střídající Paco. O pět minut později ale rozhodl zápas po centru mladoboleslavského Ďuriše přesnou hlavičkou Miroslav Stoch. Spolehivým výkonem se o výhru zasloužil také plzeňský brankář Matúš Kozáčik.

"Je to výborný pocit vyhrát nad tak silným soupeřem. Španělé ukázali svou kvalitu, ale my jsme dnes hráli jako tým a ukázali jsme i naší kvalitu," radoval se Kozáčik. "Hráči předvedli fantastický výkon. Bojovali, koncentrovaně hráli jako jeden muž a hodně se naběhali," pochválil mužstvo trenér Ján Kozák.

Casillas pustil lacinou branku

Slováci udeřili v 17. minutě. Weiss při přímém kopu přistrčil míč Kuckovi, záložník Janova tvrdě vypálil podél zdi a Casillas, který zřejmě dobře neviděl, již nezastavil svůj pád a překvapivě pustil střelu do středu branky za záda.

Španělsko se poté tlačilo za vyrovnáním a mělo výraznou převahu, ale srdnatě bojující Slováci odolávali. Když už obrana zaspala, podržel je Kozáčik. Zazářil především v závěru poločasu, kdy lapil hlavičku Diega Costy i dorážku Busguetse. Po změně stran se pak vytáhl proti Fábregasovi a znovu proti Diegu Costovi.

Devět minut před koncem se však Španělé přeci jen dočkali. Střídající Paco Alcácer se vyhnul ofsajdu, ve vápně zůstal nepokrytý a propálil Kozáčika. Jenže v 87. minutě vyšel Slovensku brejk, mladoboleslavský útočník Michal Ďuriš našel na zadní tyči nabíhajícího Stocha, který hlavou zařídil vítězství Slovenska.

"Věděl jsem, že křídla budu muset po 60 minutách vystřídat, a čerství hráči Stoch s Ďurišem zařídili výhru. Soupeř v tu chvíli riskoval, hrál na jednoho stopera a to jsme využili. Je to úžasné," dodal Kozák.

Lichtenštejnsko vydřelo cenný bod

Také Lichtenštejnsko vybojovalo cenný výsledek, remízu 0:0 s Černou Horou. Získalo tak z posledních 14 soutěžních zápasů teprve čtvrtý bod. Naposledy bodovalo při remíze právě se Slovenskem loni v červnu.

Po bodech sahalo i Lucembursko, které vedlo 2:1 na hřišti Makedonie. Domácí však z penalty srovnali a ve druhé minutě nastavení zařídil Makedonii výhru Abdurahimi.

Švédsko bez zraněného kapitána Ibrahimovice doma prohrávalo s Ruskem po brance Kokorina, ale brzy mohl srovnat Larsson, jenže jeho penaltu zlikvidoval brankář Akinfejev. Po změně stran však už nestačil na střelu Toivonena a oba favorité na postup ze skupiny G se rozešli remízou 1:1.

Švýcarsko ještě nedalo ani gól

Anglie si podle očekávání snadno poradila se San Marinem a doma vyhrála 5:0. O góly se postarali po rohu Jagielka, z penalty Rooney a po přihrávkách Oxlade-Chamberlaina Welbeck a Townsend. Skóre uzavřel smolným vlastním gólem Della Valle, který si srazil do branky centr Rooneyho.

Nevydařený vstup do kvalifikace zažívá účastník posledního MS Švýcarsko. Po prohře s Anglií dnes prohrálo i ve Slovinsku 0:1 a v tabulce skupiny E je spolu se San Marinem bez bodu.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina C:

Borisov: Bělorusko - Ukrajina 0:2 (0:0)
Branky: 82. vlastní Martynovič, 90.+3 Sidorčuk. Rozhodčí: Van Boekel (Niz.).

Skopje: Makedonie - Lucembursko 3:2 (1:2)
Branky: 20. Trajkovski, 66. Jahovič z pen., 90.+2 Abdurahimi - 39. Bensi, 44. Turpel. Rozhodčí: Mazzoleni (It.).

Žilina: Slovensko - Španělsko 2:1 (1:0)
Branky: 17. Kucka, 87. Stoch - 82. Alcácer. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

Londýn: Anglie - San Marino 5:0 (2:0)
Branky: 25. Jagielka, 43. Rooney z pen., 49. Welbeck, 72. Townsend, 78. vlastní Della Valle. Rozhodčí: Borski (Pol.).

Vilnius: Litva - Estonsko 1:0 (0:0)
Branka: 76. Mikoliunas. Rozhodčí: Gómez (Šp.). ČK: 86. Kallaste (Est.).

Maribor: Slovinsko - Švýcarsko 1:0 (0:0)
Branka: 79. Novakovič z pen. Rozhodčí: Stark (Něm.).

Solna: Švédsko - Rusko 1:1 (0:1)
Branky: 49. Toivonen - 10. Kokorin. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Vaduz: Lichtenštejnsko - Černá Hora 0:0
Rozhodčí: Evans (Wales).

Kišiněv: Moldavsko - Rakousko 1:2 (1:1)
Branky: 27. Dedov z pen. - 12. Alaba z pen., 51. Janko. Rozhodčí: De Sousa (Port.). ČK: 82. Janko.

1. Rusko 2 1 1 0 5:1 4
2. Černá Hora 2 1 1 0 2:0 4
3. Rakousko 2 1 1 0 3:2 4
4. Švédsko 2 0 2 0 2:2 2
5. Lichtenštejnsko 2 0 1 1 0:4 1
6. Moldavsko 2 0 0 2 1:4 0