12. 8. 2009 23:03
Polsko porazilo Řecko 2:0
Slováci budou na začátku září hostit český tým
Slováci budou na začátku září hostit český tým | Foto: Ludvík Hradilek

Reykjavík - Jen remízu uhráli slovenští fotbalisté ve středečním zápase na Islandu. Lídrovi třetí kvalifikační skupiny o MS tak  příliš nevyšla generálka na zářijový duel s Českou republikou.

Svěřence trenéra Vladimíra Weisse sice dostal v 35. minutě do vedení Vittek, nerozhodný výsledek však domácím zajistil v průběhu druhé půle Sigurdsson.

Hosté nastoupili s černými páskami a uctili tak tragédii z dolu v Handlové, při níž zemřelo dvacet horníků.

Během prvního poločasu měli Slováci výraznou převahu a zvláště Šesták s Hamšíkem ohrožovali islandskou defenzivu. Až na trefu Vitteka z hranice vápna však nemohli vyzrát na dobře chytajícího Gunnleifssona.

Weiss pak vystřídal (mimo jiné nechal hrát i svého syna, nováčka v reprezentaci) a najednou začali Slováci uvadat.

Čtěte dále: Slovinci odsunuli český tým, Francie se bála o body

Pokusy Gunnarsson a Gudjohnsena za zády střídajícího brankáře Perniše neskončily, zato hlavička Sigurdsson po rohu ukázala, jak lze snadno poslat míč do sítě.

Naši východní sousedé se na ostrově v Severním moři představili bez tří hvězd. Zatímco Martin Škrtel byl dlouho mimo hru, Ján Ďurica onemocněl těsně před odletem, a s týmem k zápasu neodcestoval.

Oba dva by měli být na utkání s Českou republikou připraveni, na rozdíl od Marka Mintála, který necítí důvěru u trenéra Weisse. Hvězda bundesligového Norimberku vzkázala, že pod ním slovenský dres neoblékne.

Sestava Slovenska:
Mucha (46. Perniš) - Pekarík, Horváth (54. Petráš), Zabavník, Čech (79. Kopúnek) - Karhan - Šesták, Kozák (46. Hološko), Hamšík, Stoch (46. Jendrišek) - Vittek (63. Weiss ml.)

Nová hvězda Polska? Francouz

Trochu nečekaně jasně dopadl zápas mezi Polskem a Řeckem.

Fotbalisté Polska budou soupeřem českých fotbalistů až v říjnu, ale svou formu ladí dobře. Před podzimní rozhodující fází boje o postup na MS prokázali vzestup, když bývalé mistry Evropy porazili 2:0.

Trenér Leo Beenhakker vsadil na muže, kterého znal před pár lety málokdo. Jmenuje se Ludovic Obraniak, je to ofenzivní záložník a kdysi hrál za francouzskou reprezentaci do jednadvaceti let.

Pak se o něj začali zajímat Poláci, protože jeho dědeček odtamtud pocházel. FIFA "přestup" schválila a čtyřiadvacetiletý hráč Lille ohromil svou novou vlast hned při debutu, když zaznamenal oba dva góly.

Nejprve rozvlniť síť za brankářem Chalkiasem krátce po pauze díky tomu, že se od něj odrazil míč po ráně Wasilewského. V 79. minutě pak po pěkné přihrávce Brozka potvrdil výhru domácího výběru.

Poláky čeká v září těžký dvojzápas. Nejprve budou hrát doma proti Severnímu Irsku, poté jedou do Slovinska.

Sestava Polska:
Boruc - Wasilewski, Żewłakow, Dudka, Krzynówek - Błaszczykowski (83. Saganowski), Murawski (75. Jodłowiec), M. Lewandowski, Smolarek (46. Obraniak) - Roger (75. Łobodziński) - R. Lewandowski (54. Brożek).