Sloni, Panteři, Divocí psi. V Gabonu startuje africký šampionát i s třemi hráči z české ligy

Na minulém africkém šampionátu slavilia triumf reprezentace Pobřeží Slonoviny.
SKUPINA A, GABON: Začneme u pořádající země ze západního pobřeží. Národnímu týmu Gabonu se v Africe přezdívá Panteři. Tým okolo sedmadvacetiletého střelce Borussie Dortmund Pierra-Emericka Aubameyanga (na snímku) okupuje 106. příčku FIFA, tedy nejnižší příčku ze všech šestnácti zúčastněných týmů. Vedle Aubameyanga by mohl Gabon táhnout také středopolař Juventusu Mario Lemina nebo další záložník Didier Ibrahim N'Dong, který si fotbalem vydělává v anglickém Sunderlandu. Domácí reprezentaci vede zkušený jednašedesátiletý španělský trenér José Antonio Camacho, který v minulosti vedl Španělskou reprezentaci i Real Madrid.
SKUPINA A, BURKINA FASO: Domácí reprezentaci doplní národní tým Burkiny Faso, tedy země, jež geograficky sousedí s africkými fotbalovými velmocemi Ghanou a Pobřežím Slonoviny. Hřebci, jak se fotbalistům Burkiny Faso přezdívá, se nacházejí na 53. místě žebříčku FIFA a spoléhají hlavně na kapitána Charlese Kaborého z Krasnodaru. O branky by se měl starat útočník Abdou Razack Traoré a šanci na hrotu by mohl dostat i veterán (na snímku) Aristide Bancé. Velkým příslibem týmu portugalského kouče Paula Duarteho je záložník, jenž patří Chelsea, ale letošní sezonu hraje na hostování v Ajaxu Bertrand Traoré.
SKUPINA A, GUINEA-BISSAU: Dalším týmem, který se střetne s domácí reprezentaci, a leží na západním pobřeží, je Guinea-Bissau. Divocí psi, jak se reprezentaci země sousedící se Senegalem v Africe přezdívá, jsou na závěrečném kontinentálním šampionátu poprvé v historii. V týmu převažují fotbalisté, kteří působí v Portugalsku. Není divu, v bývalé kolonii Portugalska je úředním jazykem portugalština. Mimochodem ve finále Eura 2016 rozhodl Portugalec a rodák z Guinei-Bissau Éder. Tým osmašedesátiletého trenéra Bacira Candého by mohl táhnout ofenzivní záložník Zezinho.
SKUPINA A, KAMERUN: Do skupiny s domácí reprezentací geograficky zapadá i Kamerun.Za tento tým nastupuje i defenzivní záložník nebo stoper Slavie Michael Ngadeu-Ngadjui (na snímku). Nezkrotní Lvi, jak se Kamerunu v Africe přezdívá, jsou čtyřnásobní kontinentální šampioni. Jenže poslední titul je z roku 2002 a to bylo nejstaršímu hráči letošního výběru Sébastienovi Sianimu šestnáct let. Za tým belgického trenéra Huga Broose čeká na svou šanci i Ernest Mabouka ze Žiliny. Mezi největší opory 62. týmu žebříčku FIFA by měl patřit Nicolas Nkolou z Lyonu a útočník z Lorientu Benjamin Moukandjo.
Foto: Reuters
David Janeczek David Janeczek
14. 1. 2017 6:59
Na rozdíl od evropského kontinentálního šampionátu, který se hraje jednou za čtyři roky, se Pohár afrických národů koná vždy po jednoleté pauze. Turnaj v roce 2017 pořádá Gabon a zajímavý bude i pro fanoušky pražských "S", neboť se dá očekávat, že se do ostrých zápasů podívají i tři fotbalisté ze Slavie respektive Sparty a pro mnohé možná překvapivě bude mít na africkém turnaji i dvojnásobné hráčské zastoupení slovenská nejvyšší fotbalová liga. Prohlédněte si všech 16 účastníků kontinentálního šampionátu.
 

Právě se děje

Další zprávy