Král Afriky? Drogba má poslední šanci, čeká ho skupina smrti

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 1. 2013 7:00
V Jižní Africe startuje Africký pohár národů. Největším favoritem je Pobřeží slonoviny, které mají k titulu táhnout Drogba a Bony Wilfried.
Didier Drogba v dresu Pobřeží slonoviny.
Didier Drogba v dresu Pobřeží slonoviny. | Foto: Reuters

Praha - Poslední turnaj legendárního Didiera Drogby. To bude letošní Africký pohár národů, který začíná v sobotu v Jižní Africe. Bývalý útočník londýnské Chelsea by se rád loučil mistrovským titulem. Jeho Sloni jsou jako obvykle největším favoritem turnaje, nad jejich hlavami se ale vznáší obrovský stín předchozích zklamání.

Ještě v čerstvé paměti mají loňské selhání - šokující prohru ve finále na penalty s podceňovanou Zambií. Pobřeží Slonoviny má k dispozici v pravdě hvězdný tým. Drogba - přezdívaný The Drog nebo Didi, chcete-li - nasázel v 90 mezistátních zápasech 56 gólů, jenže nikdy nedovedl svou milovanou vlast k úspěchu na velkém turnaji. 

Drogbu neúspěchy bolí, Sloni spoléhají i na Bonyho

"A to mě neuvěřitelně bolí u srdce," přiznal nedávno čtyřiatřicetiletý kanonýr, v současnosti hráč čínského týmu Šanghaj Šen-chua a vítěz Ligy mistrů z minulého roku.

Na selháních Slonů má totiž Drogba svůj smutný podíl. V roce 2006 dovedl svůj tým jako kapitán do finále, v něm ale triumfoval po penaltové loterii Egypt. Drogba byl jedním z negativních hrdinů, když svůj pokus neproměnil.

Druhý díl příběhu s názvem ´Drogba a penalty´ přišel o šest let později, tedy loni. Finále proti Zambii mělo být jasnou záležitostí. Drogba mohl rozhodnout v prodloužení, ale penaltu znovu nedal. A v následném rozstřelu zase selhal jeho spoluhráč Gervinho.

Penaltové prokletí už snad Drogba zlomil

Penaltového prokletí se ale 188 centimetrů vysoký útočník snad zbavil v loňském finále Ligy mistrů. Jeho penalta tehdy rozhodla o triumfu londýnské Chelsea nad Bayernem Mnichov.

Kromě Drogby reprezentuje sílu Slonů třeba Yaya Touré z Manchesteru City, již zmiňovaný Gervinho z Arsenalu, nebo také nejlepší střelec nizozemské ligy a bývalý forvard pražské Sparty Bony Wilfried.

Právě ten by měl být v reprezentaci střeleckým nástupcem krále Didiera. Zatím si zahrál v národním dresu třináctkrát a konta soupeřů zatížil čtyřmi góly.

Kouč Lamouchi: Tlak nás nevyděsí, víme o něm

Jak ale víme, africký šampionát tradičně přináší řadu překvapení. A letos jim nahrává především složení skupiny D alias skupiny smrti. Právě Drogbův tým se totiž v základní části musí poprat se třemi silnými soupeři. Dvěma předchozími vítězi turnaje Tuniskem a Alžírskem, a také nevyzpytatelným Togem, do jehož kádru se vrátil hvězdný Emmanuel Adebayor.

"Ano, může tu být jistý psychický blok způsobený minulými selháními, ale my o tom víme a ten tlak nás nevyděsí," ujišťuje fanoušky Pobřeží Slonoviny trenér Sabri Lamouchi. Fakt je ten, že silný tým ovládl africké mistrovství naposledy v roce 1992.

Ex-baníkovec Neves povede trpaslíka Kapverdy

Někteří předpokládaní favorité se do turnaje ani nekvalifikovali. Selhali čtyřnásobní vítězové kamerunští Lvi, selhal i Egypt, který turnaj ovládl třikrát po sobě před Zambií. Mezi další favority patří zcela určitě Ghana (ta čeká na titul ještě o deset let déle, než Pobřeží Slonoviny), Nigérie, domácí Jižní Afrika a prakticky celá skupina D.

Turnaj odstartuje v sobotu zápasem domácí Jihoafrické republiky proti jedinému nováčkovi, Kapverským ostrovům. Trpaslíka, který má pouhých 500 tisíc obyvatel, povede do boje jako kapitán bývalý stoper Baníku Ostrava Fernando Neves.

Kapverďané připravili v kvalifikaci šok silnému Kamerunu, který vyřadili po výsledcích 2:0 a 1:2. Lvi, kteří se na africké mistrovství nekvalifikovali ani loni, tak zažívají zlé časy korunované vleklými spory svazu s hvězdou ruské Machačkaly Samuelem Eto´em.

Nigérie spoléhá na Mikela a Mosese z Chelsea

Mezi jasné outsidery by měly kromě Kapverd patřit také týmy Nigeru, Burkiny Faso, Konga a Etiopie. Ale jak ukázala loni Zambie, překvapit může prakticky kdokoli.

Například Nigérie bude spoléhat na duo z Chelsea, Johna Obiho Mikela a Victora Mosese. Angolu zase potáhne útočník španělského Valladolidu Manucho, který prošel Manchesterem United. Srdcem marockého výběru je záložník Younes Belhanda, hráč, který dovedl společně s Olivierem Giroudem francouzský Montpellier k ligovému titulu.

Ghana bude velmi silná i bez Andrého Ayewa. K dispozici má řadu osvědčených jmen, namátkou Asamoah Gyan, Paintsil, Vorsah, Boye, Atsu, Annan nebo Kwadwo Asamoah.

Libye se vzdala pořadatelství kvůli Kaddáfímu

Hru reprezentace Mali bude řídit bývalý středopolař Barcelony Seydou Keita. Góly by měl střílet útočník West Hamu Modibo Maiga. 

Ve výběru Jihoafrické republiky nechybí hráči, kteří si udělali jméno na domácím světovém šampionátu v roce 2006. Namátkou Khune, Khumalo, Tshabalala, Dikgacoi nebo Mphela. Tradičně silné týmy má i Tunisko a Alžířsko.

Turnaj, který měla původně hostit Libye, ale pořadatelství se vzdala vzhledem k politické situaci v zemi po svržení diktátora Muammara Kaddáfího, vyvrcholí 10. února v Johannesburgu finálovým zápasem.


Složení skupin pro mistrovství Afriky 2013: 

Skupina A:
 JAR, Angola, Maroko, Kapverdy. 
Skupina B: Ghana, Mali, Niger, Kongo. 
Skupina C: Zambie, Nigérie, Burkina Faso, Etiopie. 
Skupina D: Pobřeží slonoviny, Tunisko, Alžírsko, Togo.

 

Právě se děje

Další zprávy