Sledovali jsme ŽIVĚ: Slovensko - Nový Zéland 1:1

Ivo Pospíšil
15. 6. 2010 14:30
ON-LINE z historicky prvního zápasu Slovenska na MS

Minuta po minutě

- S konstatováním, že všechny čtyři týmy ve skupině F (Slovensko, Nový Zéland, Paraguay a Itálie) mají na svém kontě shodně jeden bod se skórem 1:1 se s Vámi loučím. Děkuji za pozornost a těším se u dalšího zápasu nashlednou.

- Slováci ztratili zápas, v němž byli čtyřicet vteřin od historicky prvního vítězství na mistrovství světa. Po brance Vitteka vedli sice proti Novému Zéland 1:0, ale o tři body přišli v samotném závěru, když jejich obrana neuhlídala hlavičkujícího Reida. Slovensko tak "jen" remizovalo 1:1 a ztratilo možnost jít ve skupině F do vedení.

- Konec zápasu

90+3 Tak to je neuvěřitelné. Slováci se nejspíše už viděli v kabině a se třemi body v kapse, když ve třetí minutě nastaveného času odcentroval do vápna Smeltz, obrana úplně zapomněla na nabíhajícího Reida a ten šokoval Slovensko vyrovnávající hlavičkou. Slovensko - Nový Zéland 1:1

90+3 Nový Zéland dává gól

90+2 Nový Zéland se usídlil na polovině soupeře, Mucha je ale zatím v klidu

90+1 A ty by si měl zahrát i sparťanský Juraj Kucka, který vystřídá Vladimíra Weisse mladšího.

90 Nastavovat se budou tři minuty.

90 Nový Zéland se ještě snaží nadechnout do závěrečného útoku.

90 Běží poslední minuta řádné hrací doby.

88 Tak až teď Novozélanďané zahrozili. Centr Lochheada přeletěl Šktěla a dopadl přesně na hlavu Smeltze. Mucha ale zasahovat nemusel, míč totiž letěl vedle.

86 Novozélandský Elliot gestikuluje na spoluhráče, aby se více tlačili dopředu. Jeho tým totiž útočí tak maximálně ve třech, čtyřech hráčích.

84 Hřiště opouští zatím jediný střelec Róbert Vittek. Na hřišti jeho místo zaujme Miroslav Stoch

83 Ale ani z něj se nic nestalo.

83 Hološko vybojoval další roh.

82 Slovenští fanoušci v ochozech začínají pomalu slavit, vidí, že jejich tým zatím soupeře do ničeho vážného nepustil.

81 Atmosféru mistrovství světa nasaje v posledních minutách Filip Hološko, jenž střídá Stanislava Šestáka.

80 Štrba teď fauloval a přesvědčuje rozhodčího, že se to nebude opakovat. Aby ne, však už má také žlutou kartu.

79 Slováci stále v klidu eliminují útočné náznaky soupeře, který působí, zejména po inkasování, velmi bezzubě.

78 Další střídání NOvozélanďanů. Odchází Vicelich, příchází Christie

78 Jendříšek oslovil Hamšíka. Jeho ránu ale zblokoval Reid a Šestáka později odzbrojil Lochhead. Na řadě je další roh.

73 Centr Smeltze našel v pokutovém území jen Štrbu.

72 Nový Zéland poprvé střídá. Odchází Killen, na jeho místo přijde Chris Wood.

70 Obrovská příležitost Slovenska. Weissův tým teď ve čtyřech hráčích podnikl rychlý protiútok, na jehož konci stál Vittek. Jeho střelu ale na poslední chvíli zastavil skvělým zákrokem Reid.

66 Od vedoucího gólu Vitteka uplynulo už více jak patnáct minut. Novozélanďané si však nedokázali vypracovat jedinou brankovou příležitost.

64 Za nakopnutým balonem se rozběhl Šesták. Než však dokázal míč zpracovat, byli u něj dva obránci a následná střela Hamšíka letěla vysoko nad.

63 Centr zatím jediného střelce Vitteka letí do zámezí. Kvalita hry opět padá do průměru-

62 Slováci okamžitě a dobře přistupují ke každému hráči, který je zrovna u balonu. A Novozélanďané buď o míč přichází ho rovnou odevzdají poslednímu obránci.

59 Novozélanďané se snaží zaskočit Slováky dlouhými nákopy. Ty ale končí buď u důrazných stoperů, nebo rovnou za Muchovou bránou.

57 Slováci dobře brání a v obraně soupeře se vyskytují první okénka. Snažil se toho proto využít agilní Weiss. Proti němu ale včas vyběhl Paston.

55 Faul Štrby na Elliota a slovenský hráč dostává po právu žlutou kartu.

52 Teď jsou na řadě Novozélanďané, aby tvořili. A je vidět, že jimi branka hned v úvodu druhé půle otřásla.

50 Historicky první slovenský gól střílí zkušený forvard Róbert Vittek, jenž si naběhl na parádní centr Weisse a přesnou hlavou překonal Pastona. Ačkoliv opakovaný záběr prokazuje, že se Vittek pohyboval na hranici ofsajdu, hned je ve slovenském táboře veseleji. Slovensko - Nový Zéland 1:0.

50 Slovensko dává gól.

48 Po centru Jendříška ale fauloval Škrtěl. Následuje proto jen odkop od novozélandské brány

47 Weiss hned na úvod vybojoval rohový kop

46 Druhá půle byla zahájena.

- Tak uvidíme, co Vladimír Weiss svým svěřencům naordionoval na druhou půli. Každopádně, oba týmy jsou již zpět na hřišti a vše se chystá k zahájení dalších pětačtyřiceti minut.

- V Rustenbergu zatím není příliš co k vidění. Úvod duelu sice patřil překvapivě Novému Zélandu, Slováci se ovšem vzpamatovali ve druhé části první půle, ale ani oni nedokázali obranu soupeře podrobit delšímu tlaku. Největší jejich šanci měl v osmadvacáté minutě Šesták, ale sám před Pastonem zklamal. Také díky tomu odchází oba celky do kabin za stavu 0:0.

- Konec první půle

45+1 Šesták při útoku fauloval. Do konce první půle se už nejspíše nic nestane.

45 Nastavovat se bude jedna minuta

45 A ještě jeden roh, po zákroku Pastona.

45 Minutu před koncem řádné hrací doby mají Slováci možnost další standardní situace.

43 Po sehraném signálu ohrozil Pastona Hamšík. Střela talentovaného středopolaře nicméně mířila přímo doprostřed brány, a tak ji gólman lehce vytěsnil nad.

42 Faul Lochheada na Jendříška. Slováci mají příležitost nadějného přímého kopu, bek Nového Zélandu navíc dostává žlutou kartu.

40 O odvetu se teď pokoušel Ďurica, který svým centrem znovu zaskočil nejistého Pastona. Za brankáře však hasil nebezpečí jeden z jeho obránců

38 Vše mohlo být jinak. Novozélanďané teď vykombinovali slovenské obránce a do větší příležitosti si rázem naběhl Smeltz. Jeho střela sice rozvlnila síť, na štěstí pro Slováky jen tu boční.

36 O štěstí se teď pokoušel střelou na hranici pokutového území Vittek. Jeho pokus ale letěl vedle a Paston proto jen celou situaci kontroloval provizorním skokem.

35 Slováci nicméně přebírají otěže zápasu na své kopačky.

34 Z toho pak nebylo nic nebezpečného

33 Další obrovská minela Pastona. Novozélandský brankář váhal tak dlouho s rozehrávkou, až pod tlakem chyboval, jenže Vittek vytěžil z celé situace jen roh

30 A další příležitost Šestáka. Tentokrát mu k ní přispěl novozélandský brankář vyhodnotil, který špatně situaci. Dobře zahraný rohový kop ale slovenský forvard nevyužil a nasměroval svou hlavičku mimo.

27 A ti jakoby ho poslechli. Po souhře Weisse a Šestáka se druhý jmenovaný objevil sám před Pastonem. V pádu však bránu minul. První větší šance Slováků.

26 Hra zatím postrádá požadovanou kvalitu a tak se kouč Vladimír Weiss na lavičce velmi rozčiluje.

26 Šesták nyní na půli zbytečně ostře atakoval Elliotta. Žluté kartě ale utekl.

25 Hru zatím zdobí až příliš mnoho nepřesností. Jak Nový Zéland, tak i Slovensko se proto dostává do nadějných střeleckých pozic jen velmi sporadicky.

22 A znovu v hlavní roli Hamšík. Tentokrát záložník Neapole tři tyče minul a musí si tak poslechnout výtky od lépe postaveného Vitteka

15 Něco dopředu se ze Slováků snaží vymyslet zejména Hamšík. Jeho centr však gólman Paston eliminoval.

12 Ačkoliv se čekalo, že více ze hry budou mít Slováci, úvodní minuty spíše patří papírovému outsiderovi.

10 Za ohlušujícího troubení "sršních" vuvuzelů si Novozélanďané vypracovali další příležitost. Nebezpečný centr ale odvrátil za cenu rohového kopu Ďurica.

7 Hamšík teď prokázal své dispečerské schopnosti a hledal po povedené souhře v pokutovém území Šestáka. Slovenský forvard ale na přihrávku nedosáhl.

4 První nebezpečí před Muchou. Weiss fauloval a na následný přímý kop si naskočil znovu Killen. Slovenský brankář s obtížemi míč nadvakrát zkrotil.

3 První kdo vyslal střelu na bránu byl proto novozélanďan Killen. Jeho nepříliš důrazná střela však gólmana Muchu neohrozila.

3 Slováci zatím drží míč na svých kopačkách. Úvod zápasu se nese v opatrném duchu.

1 Zápas byl zahájen. Slováci v modrém útočí z prava doleva.

-2 Kouč Vladimír Weiss zvolil (soudě podle sestavy) hru na dva útočníky Vitteka a Jendřiška, při rozestavení 4-4-2. Mezi úvodní jedenáctkou nicméně není jediný hráč z české Gambrinus ligy Juraj Kucka, který začne na lavičce náhradníků.

-5 Oba týmy jsou již na hřišti a na řadě jsou státní hymny

-15

Do začátku zápasu zbývá už jen patnáct minut a jsou známy úvodní sestavy:

Nový Zéland: Paston - Lochhead, Reid, Vicelich, Nelsen, Elliott, Smeltz, Killen, Bertos, Fallon, Smith.
Slovensko: Mucha - Škrťel, Čech, Zabavník, Štrba, Weiss, Šesták, Vittek, Ďurica, Hamšík, Jendríšek.

Hlavním rozhodčím pak bude Jihoafričan Damon. Na čarách mu budou asistovat krajan Molefe a Ngaturinga z Rwandy.

-

Tým kouče Vladimíra Weisse je na zápas natěšený, stejně tak, jako všichni slovenští fanoušci.

Čtěte více o utkání Slovenska:

Slováci jdou na to. V cestě jim stojí bojovní AllWhites
Důležitý duel. Ale vyhrajeme, tvrdí slovenští experti
Chybí už jen orgasmus. Ostatní dík fotbalu Slováci mají

- Dobrý den. Po doposud jedenácti odehraných zápasech na fotbalovém mistrovství světa v Jižní Africe přichází v úterý také čas na historicky první klání slovenské národní reprezentace. Ta vyzve od 13.30 na stadionu Royal Bafokeng v Rustenbergu reprezentaci Nového Zélandu.