Slávistická aréna v Edenu změní název. Hraje se o 10 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl, Milan Mikulka
9. 1. 2015 6:00
Vlastníkovi fotbalového stadionu v Edenu skončila smlouva se Synot Tipem. Název stadionu zkusí prodat jiným
Takhle se aréna v Edenu blýskala před evropským superpohárem 2013. Hrály v něm Bayern a Chelsea
Takhle se aréna v Edenu blýskala před evropským superpohárem 2013. Hrály v něm Bayern a Chelsea | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Vlastník Synot Tip Areny, moderního stadionu v pražském Edenu, má menší problém.

Platnost smlouvy se sázkovou kanceláří Synot Tip, jejíž název se dosud objevoval v komerčním názvu stadionu, na němž hrává své domácí zápasy fotbalová Slavia, totiž ke konci minulého roku vypršela.

A protože Synot Tip nemá zájem na jejím prodloužení, vypadává firmě Vinet, která stadion vlastní, důležitá příjmová položka. Tedy, přesněji... Vypadává do té doby, než sežene náhradu. Jednání se vedou mimo jiné s Fortunou, další z tuzemských sázkových kanceláří.

"Ano, smlouva se Synot Tipem vypršela 31. prosince. Jednáme o jejím prodloužení, ale zahájili jsme v této věci rozhovory i s dalšími případnými partnery," sdělil Aktuálně.cz Jakub Dlouhý z agentury Concept One. Právě ta za společnost Vinet, jež stadion v Edenu vlastní, mediálně komunikuje.

Stanovisko Synot Tipu k dané věci zní ovšem poměrně striktně. "Smlouva (spojená s Edenem) již není v platnosti a o jejím prodloužení v současné době neuvažujeme," říká Magda Pekařová, mluvčí Synotu.

Fortuna, o jejíž značce se v souvislosti s Edenem a jeho tzv. rebrandingem v zákulisí hovoří, využívá práva mlčení. "Eden? Bez komentáře," říká Petr Šrain, mluvčí Fortuny.

Aktuální představa Vinetu o hodnotě komerčního názvu arény činí podle zdrojů Aktuálně.cz 10 milionů korun za rok.

Eden Arena? I to už tady bylo

Dvacetitisícovou arénu otevřeli v květnu 2008. O jedenáct měsíců později se jí dostalo názvu Synot Tip Arena. První smlouva s touto sázkovou kanceláří běžela od dubna 2009 do 30. června 2012.

Pak se nějaký čas používal jen název Eden Arena. A v roce 2013 se její název opět podařilo prodat Synotu.

Holding miliardáře Ivo Valenty však mezitím upřel své sponzorské aktivity jinam, od léta 2014 je Synot titulárním sponzorem tuzemské fotbalové ligy.

Pokud by se v názvu arény objevila Fortuna, vznikla by synergie s jejím sponzoringem fotbalové Slavie. Logo této sázkovky nosí Latka a spol. na dresech, karta fanouška Slavie je úzce propojena s registrací sázejícího právě u Fortuny.

Představy Fortuny a Vinetu, vlastníka Edenu, se však v otázce případné spolupráce zatím významně rozcházejí.

Chelsea, Bayern, Depeche Mode...

Jako vlastník Vinetu vystupuje kladenský advokát Václav Slavíček, média však označují za reálného vlastníka manažera Karla Pražáka, někdejšího manažera PPF.

V průběhu loňského roku proběhl pokus propojit stadion a fotbalovou Slavii za vlastnické spoluúčasti Prahy 10 do jediného celku, projekt se však nezrealizoval. Majitelem Slavie je bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček.

Jeho tým v Edenu pravidelně hrává své domácí ligové zápasy, ve dvou sezonách tu působili i Bohemians 1905. Cestu sem nalezla i česká fotbalová reprezentace.

V letních měsících se pak v Edenu konají velké rockové koncerty (např. Depeche Mode, Bruce Springsteen), stadion už hostil i Všesokolský slet.

Nejvýznamnější akcí na stadionu pak byl duel o Superpohár UEFA, ve kterém se v roce 2013 střetly týmy Chelsea a Bayernu Mnichov, se všemi svými hvězdami.

Pokus vlastníka Edenu přihlásit se na poslední chvíli o spolupořadatelství turnaje Euro 2020 nebyl úspěšný. Chyběly záruky od vedení pražského magistrátu.

Letos v létě však bude Eden patřit mezi stadiony, jež uvidí duely ME hráčů do 21 let.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy