Slávisté pochodovali na derby jako gentlemani. Policie tentokrát nezasáhla

Podívejte se na fotogalerii z pochodu slávistických fanoušků na 285. derby mezi pražskými S.
Na Štefánikově mostě to při pochodu dopadlo o poznání klidněji než před dvěmna lety na Čechově mostě
I když i tentokrát došlo na dýmovnice a dělbuchy
Fanoušci Slavie dnes pochodovali "za gentlemany"
Čelo pochodu na letnou
Foto: Zlata Vostrá
Jakub Martinovský
20. 3. 2016 20:06
Podívejte se na fotogalerii z pochodu slávistických fanoušků na 285. derby mezi pražskými S.

Praha - Mezi slávistickými fanoušky a policií České republiky v současnosti probíhá soudní spor kvůli incidentu na Čechove mostě před dvěma lety. Příznivci pražského klubu žalují protistranu za to, že tvrdý zásah byl proti nim nebyl adekvátní.

A aby dokázali, že nejsou žádní zlí kluci, uspořádali na dnešní derby proti Spartě speciální akci. Tradiční přesun ke stadionu soupeře pojali jako "Pochod gentlemanů“. Zúčastnilo se jich okolo tisícovky. 

Sraz u svého stadionu v Edenu, odkud vycházeli, měli slávisté v 13:30. Mezi tím si měli šanci nakoupit speciální sadu oblečení, které z nich udělá gentlemany. Patřilo mezi ně tričko, které zepředu vypadalo jako frak s motýlkem a na zádech měli nápis: "Tribuna Sever – Gentlemani z Edenu“, černý klobouk a bílé rukavičky.

Kromě tohoto probíhala u stadionu ještě autogramiáda fotbalistek Slavie, konkrétně Veroniky Pincové, Terezy Kožárové a Diany Bartoničové, kde si mohli příznivci dojít pro podpis nebo se s hráčkama vyfotit. 

"Slávisti, metro je naše!“ 

Směrem k Letné vyrazili slávističtí hráči ve 14:30 a vydali se směrem k metru Strašnická. Ještě před odchodem upozornil megafonista, který celý pochod vedl, příznivce Slavie, aby si zbytečně neunavily hlasivky a šetřily si je na zápas. Úsek směrem k metru probíhal celkem v poklidu, občas se poškorpili se sparťany, kteří na ně povykovali z oken okolních domů, ale žádné světlice nebo dýmovnice nebyly na pořadu dne. 

Samotný přesun metrem na Muzeum už tak klidný nebyl. Zněly v něm pokřiky: "Kdo neskáče, fandí Spartě! Hop! Hop! Hop!“ a tak podobně, tudíž si metro při jízdě zaskákalo také. Dále také zaznělo: "Metro je naše! Slávisti, metro je naše!“ a několik pokřiků mířených proti Spartě. Nástup a výstup pro ostatní cestující byl víceméně nemožný. Když se všichni příznivci přesunuli na Václavské náměstí, mohli plynule vyrazit k Náměstí republiky. 

Letenský tunel zahalen dýmem 

V ulici Na Příkopě již začali slávisté používat první pyrotechniku, odpálili několik dýmovnic a dělobuchů, nicméně policie to nechala na rozdíl od pochodu před dvěma lety bez výraznějšího povšimnutí. Na Náměstí republiky si udělali přibližně půlhodinovou přestávku na občerstvení a po páté hodině vyrazili na Letnou. Několika bojovnými pokřiky se nabudili a pokračovali směrem k Letenskému tunelu, kde na Štěfánikově mostě odpálili několik dalších dýmovnic. 

Pravé dýmové peklo začalo v Letenském tunelu. Odpálené dýmovnice se odtud špatně odvětrávají, a tak přes spoustu kouře nebylo vidět na dva metry. Slávistické pokřiky díky dobré akustice dobře zněly, což jejich příznivce ještě více nabudilo před dnešním zápasem. Policie sice během pochodu několikrát upozorňovala slávistické příznivce na zákaz užívání pyrotechniky, ale po celou dobu výrazněji zasáhnout nemusela. Vše se tak obešlo bez konfliktů, které byly před dvěma lety na Čechově mostě.  

 

Právě se děje

Další zprávy