Slávisté pochodovali na derby jako gentlemani. Policie tentokrát nezasáhla

Podívejte se na fotogalerii z pochodu slávistických fanoušků na 285. derby mezi pražskými S.
Na Štefánikově mostě to při pochodu dopadlo o poznání klidněji než před dvěmna lety na Čechově mostě
I když i tentokrát došlo na dýmovnice a dělbuchy
Fanoušci Slavie dnes pochodovali "za gentlemany"
Čelo pochodu na letnou
Foto: Zlata Vostrá
Jakub Martinovský
20. 3. 2016 20:06
Podívejte se na fotogalerii z pochodu slávistických fanoušků na 285. derby mezi pražskými S.

Praha - Mezi slávistickými fanoušky a policií České republiky v současnosti probíhá soudní spor kvůli incidentu na Čechove mostě před dvěma lety. Příznivci pražského klubu žalují protistranu za to, že tvrdý zásah byl proti nim nebyl adekvátní.

A aby dokázali, že nejsou žádní zlí kluci, uspořádali na dnešní derby proti Spartě speciální akci. Tradiční přesun ke stadionu soupeře pojali jako "Pochod gentlemanů“. Zúčastnilo se jich okolo tisícovky. 

Sraz u svého stadionu v Edenu, odkud vycházeli, měli slávisté v 13:30. Mezi tím si měli šanci nakoupit speciální sadu oblečení, které z nich udělá gentlemany. Patřilo mezi ně tričko, které zepředu vypadalo jako frak s motýlkem a na zádech měli nápis: "Tribuna Sever – Gentlemani z Edenu“, černý klobouk a bílé rukavičky.

Kromě tohoto probíhala u stadionu ještě autogramiáda fotbalistek Slavie, konkrétně Veroniky Pincové, Terezy Kožárové a Diany Bartoničové, kde si mohli příznivci dojít pro podpis nebo se s hráčkama vyfotit. 

"Slávisti, metro je naše!“ 

Směrem k Letné vyrazili slávističtí hráči ve 14:30 a vydali se směrem k metru Strašnická. Ještě před odchodem upozornil megafonista, který celý pochod vedl, příznivce Slavie, aby si zbytečně neunavily hlasivky a šetřily si je na zápas. Úsek směrem k metru probíhal celkem v poklidu, občas se poškorpili se sparťany, kteří na ně povykovali z oken okolních domů, ale žádné světlice nebo dýmovnice nebyly na pořadu dne. 

Samotný přesun metrem na Muzeum už tak klidný nebyl. Zněly v něm pokřiky: "Kdo neskáče, fandí Spartě! Hop! Hop! Hop!“ a tak podobně, tudíž si metro při jízdě zaskákalo také. Dále také zaznělo: "Metro je naše! Slávisti, metro je naše!“ a několik pokřiků mířených proti Spartě. Nástup a výstup pro ostatní cestující byl víceméně nemožný. Když se všichni příznivci přesunuli na Václavské náměstí, mohli plynule vyrazit k Náměstí republiky. 

Letenský tunel zahalen dýmem 

V ulici Na Příkopě již začali slávisté používat první pyrotechniku, odpálili několik dýmovnic a dělobuchů, nicméně policie to nechala na rozdíl od pochodu před dvěma lety bez výraznějšího povšimnutí. Na Náměstí republiky si udělali přibližně půlhodinovou přestávku na občerstvení a po páté hodině vyrazili na Letnou. Několika bojovnými pokřiky se nabudili a pokračovali směrem k Letenskému tunelu, kde na Štěfánikově mostě odpálili několik dalších dýmovnic. 

Pravé dýmové peklo začalo v Letenském tunelu. Odpálené dýmovnice se odtud špatně odvětrávají, a tak přes spoustu kouře nebylo vidět na dva metry. Slávistické pokřiky díky dobré akustice dobře zněly, což jejich příznivce ještě více nabudilo před dnešním zápasem. Policie sice během pochodu několikrát upozorňovala slávistické příznivce na zákaz užívání pyrotechniky, ale po celou dobu výrazněji zasáhnout nemusela. Vše se tak obešlo bez konfliktů, které byly před dvěma lety na Čechově mostě.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy