Slávisté doma v poháru zdolali Palermo

ČTK, SportPlus
16. 2. 2006 22:38
Praha - Fotbalisté Slavie doma v prvním zápase třetího kola Poháru UEFA zdolali italské Palermo 2:1. Odveta je na programu za týden na půdě italského klubu.

Zápas na pražském Strahově rozhodl vlastní gól Andrey Barzagliho těsně po změně stran, v prvním poločase skórovali Lukáš Jarolím a hostující Kewullay Conteh, který obstaral vyrovnání.

Proti desátému celku Serie A začali domácí aktivněji, ale vážněji argentinského gólmana Andujara prakticky neohrozili. Naopak po první vážnější akci hostů ve čtrnácté minutě tvrdě vystřelil ze čtrnácti metrů Tedesco a brankář Vorel, který zastoupil potrestaného Kozáčika, musel reflexivně vyrazit nad břevno.

O tři minuty domácího gólmana opět vyzkoušel stejný hráč, jeho střelu ze střední vzdálenosti zlikvidoval Vorel nadvakrát.

S důrazným a rychlým soupeřem hráli Pražané vyrovnanou partii, ale akce italských fotbalistů byly velice nebezpečné, i když kouč Papadopulo nepostavil nejproduktivnějšího útočníka týmu Caracciolu, který nebyl ani na lavičce náhradníků.

Slávistická radost
Slávistická radost | Foto: ČTK

Ve 25. minutě ale domácí Fořt přiťukl míč zpět na nabíhajícího Pitáka, ale ten z velmi dobré pozice vysoko přestřelil.

Za čtyři minuty se však domácí příznivci již radovali. Hrdlička využil hrubku Terlizziho, který netrefil míč, a po jeho centru se odražený míč dostal k Lukáši Jarolímovi, který přesnou přízemní střelou těsně k levé tyči otevřel skóre.

Hosté odpověděli ve 34. minutě průnikem Makinwy, který se řítil sám na domácího brankáře. Ale Vorel opět potvrdil, že Slavia v něm získala kvalitní posilu - střelu nigerijského útočníka k tyči bravurně vyrazil nohou. Své spoluhráče podržel i pět minut před přestávkou, kdy v pádu zlikvidoval další jasnou šanci Mutarellimu.

Po následném rohu však míč propadl až na velké vápno k obránci Contehovi a ten propálil vše, co mu stálo v cestě.

Vstup do druhého poločasu ale vyšel domácím. Po třech minutách zahráli při trestném kopu signál, Lukáš Jarolím rozehrál za palermskou zeď na Pitáka a jeho přízemní centr si do vlastní sítě srazil člen širšího kádru italské reprezentace Barzagli.

Dušan Švento ze Slavie (vlevo) bojuje o míč s Eugeniem Corinim a Kewullayem Contehem (vpravo) z italského Palerma v utkání třetího kola Poháru UEFA. | Foto: ČTK

Blízko dalšího úspěchu byl Suchý, který si naběhl a nejvýše vyskočil na Jarolímův roh, Andujar ale bravurně vyrazil míč nad břevno.

Vedení domácí povzbudilo. Jejich fotbalisty zdobila bojovnost a soupeři se vyrovnali i po fotbalové stránce. Hosté naopak přitvrdili a diváci se zlobili, když rozhodčí nepotrestal Makinwovo nakopnutí Dosoudila po odpískání.

Slavia se nakonec málem radovala ještě potřetí, ale Suchého gól hlavou nebyl uznán kvůli ofsajdu.

Trenéra Karla Jarolíma mrzel vzhledem k pohárové matematice inkasovaný gól. Vítězství jej ale uspokojilo, i když by při jednobrankovém rozdílu raději bral výsledek 1:0. "Mě se zápas nakonec hodnotí dobře. Diváci viděli kvalitní fotbal ve slušném tempu a i dost gólových příležitostí," řekl kouč. "Vzhledem k tomu, že to byl náš první ostrý zápas, navíc proti kvalitnímu soupeři, tak jsem spokojen. Je však za námi zatím jen polovina souboje a určitě nás čeká těžká odveta," dodal Jarolím.

Jeho svěřenci podle něj vstoupili do zápasu aktivně, ale měli problémy ve středu hřiště, kde je soupeř přehrával. "Protože tam měl o hráče víc. Proto jsme rozestavení přeorganizovali, abychom to eliminovali, a podařilo se to," pokračoval Jarolím. Zvlášť pochválil brankáře Vorla, který v důležitých momentech jeho tým podržel.

Jarolímův protějšek Giuseppe Papadopulo se spokojeně netvářil. "Nejsem příliš nadšený. Měli jsme šance, které jsme však neproměnili," řekl. V prvním poločase bylo podle něj Palermo lepším týmem. "Ve druhém se ukázalo, že více fyzických sil měla Slavia, ale 1:2 je lepší než 0:1," konstatoval italský trenér. Vzápětí vyjádřil nespokojenost s výkonem rozhodčích. Ve sporných okamžicích prý jeho celek přibrzdili.

V hodnocení rozhodčích se s ním shodl i Jarolím. "V jejich výkonu bylo dost sporných momentů. Zdálo se mi, že branka, kterou jsme inkasovali, byla dosažena rukou, ale to záleží na posouzení rozhodčího. Faul jejich středního útočníka po odpískání byl zase jasně na červenou kartu," dodal Jarolím.

Slavia Praha - US Palermo 2:1 (1:1)

Branky: 29. L. Jarolím, 48. Barzagli vlastní - 40. Conteh. Rozhodčí: Genov - Džuganski, Angelov (všichni Bulh.). ŽK: Dosoudil - Corini, Terlizzi, Makinwa, Grosso. Diváci: 6706.
Slavia: Vorel - Krajčík (77. Švec), Dosoudil, Suchý, Hubáček - Piták, L. Jarolím, Hrdlička (46. Holeňák), Švento - Vlček, Fořt (82. Hercegfalvi). Trenér: K. Jarolím.
Palermo: Andujar - Conteh, Terlizzi, Barzagli (62. Rinaudo), Grosso - Tedesco, Corini, Mutarelli (69. Barone) - Santana, ;Brienza (60. M. Gonzales) - Makinwa. Trenér: Papadopulo.