Slávisté chtějí Kozla! Šéf kotle: Na naši hru se nedá dívat

Aleš Vávra Aleš Vávra
2. 5. 2013 14:16
Slávistické osobnosti chtějí za trenéra Luboše Kozla. Ten spekulace odmítá, žádná nabídka zatím na stole není.
Radost slávistů je v letošní sezoně Gambrinus ligy spíše ojedinělá.
Radost slávistů je v letošní sezoně Gambrinus ligy spíše ojedinělá. | Foto: CPA

Praha - Trápení fotbalové Slavie nekončí. Po titulech z let 2008 a 2009 přišel strmý pád dolů. V dalších sezonách se legendární sešívaný tým musel spokojit se sedmým, devátým a dvanáctým místem. A ani letos to lepší nebude. V tabulce Gambrinus ligy je pražský celek pět kol před koncem osmý.

Nevýrazné výsledky a tristní herní projev měly za následek konec trenéra Petra Rady a nyní vyvstává otázka, kdo jej v létě na lavičce Slavie nahradí. Kdo vrátí hrdý klub z Edenu na nejvyšší příčky českého fotbalu?

Kozel by byl ideální variantou pro všechny

Slávistické osobnosti, které server Aktuálně.cz oslovil, se naprosto jednoznačně shodli na jednom jménu. Spasitelem má být současný kouč Dukly Praha a bývalý slávistický stoper Luboš Kozel.

"Vždycky se říkalo, že Slavii můžu trénovat jen já nebo Karel Jarolím. Ale to je nadsázka. Ideální řešení se mi jeví právě v osobě Luboše Kozla. Přivítali by ho fanoušci, má slušnou ligovou praxi, slávistickou minulost. A právě to je ve Spartě nebo Slavii velmi důležité," říká František Cipro.

"Je to ideální varianta. Líbil by se mi moc. Je to bývalý hráč Slavie a v Dukle odvádí velmi dobrou práci," souhlasí Strašák, šéf slávistického fanouškovského kotle. Také bývalý obránce Slavie, člen mistrovského týmu z roku 1996 Jan Suchopárek, má pro Kozla jen slova chvály.

Žádná nabídka na stole není, odmítá spekulace Kozel

"Myslím si, že je to nadstandardně kvalitní trenér. Byl by vhodnou variantou, ale záleží také na tom, co by mu nabídlo vedení klubu. Nemyslím finance, ale spíš jaké možnost doplnění kádru," míní vicemistr Evropy.

Dvaačtyřicetiletý Kozel trénuje Duklu už od roku 2009 a po postupu z druhé ligy s ní v nejvyšší soutěži dokáže hrát v horní polovině tabulky. Sám ale nechce své možné angažmá ve Slavii komentovat. "Nezlobte se, ale bych řekl pravdu, už na to nechci odpovídat. Těch dotazů na tohle téma už je moc. Žádná nabídka od Slavie na stole není a já mám smlouvu na Dukle," odpovídá stroze Kozel.

Další jména? Dovalil nebo Jarolím

Kromě Kozla se jiná jména v komentářích příliš neobjevují. Jen fanoušek Strašák zmiňuje Jakuba Dovalila a František Cipro zase Karla Jarolíma, strůjce dvou posledních titulů. V epicentru jejich zájmu je ale jednoznačně Kozel.

Oslovení slávisté netouží pouze po lepších výsledcích, ale také po atraktivnějším herním projevu. "Na hru Slavie se teď prostě nedá dívat," říká "Strašák". To byl hlavní důvod, proč fanoušci sešívaných v posledních kolech stále častěji vyzývali kouče Radu k odchodu. A ten je nakonec po dohodě s prezidentem klubu Alešem Řebíčkem vyslyšel. 

Cipro: S tímhle kádrem nejde konkurovat Spartě a Plzni

"Nebylo to nic osobního proti Radovi. Bylo to pouze vyjádření nevole vůči té hře. Ono se těžko řve na jedenáct hráčů, aby odešli. Vždycky to odnese trenér, ten je zodpovědný," konstatuje šéf slávistických fans.

Cipro, Suchopárek i Lukáš Vala (skutečné Strašákovo jméno - pozn. red.) se shodnou také na faktu, že hráčský kádr Slavie bude v létě potřebovat posílit.

"Tenhle kádr není tak špatný, aby hrál o osmé místo, ale zároveň není tak dobrý, aby mohl konkurovat Spartě a Plzni. Řeknu to na rovinu. V současné Slavii je pořád spousta hráčů, kteří by v normální Slavii neměli co dělat," podotýká Cipro.

Strašák: Ve Slavii jsou hráči, kteří na to nemají

"Ve Slavii jsou hráči, kteří na to prostě nemají. Jmenovat je nebudu, ale nemám problém říct jim to osobně," poznamenává Vala. Suchopárek mluví o zkušených hráčích, kteří v zimě přišli ze svých nepovedených zahraničních misí, tedy o Skácelovi, Feninovi či Gecovovi. "Ti hráči nehráli delší dobu, tak nemůžeme čekat zázraky. Chce to trpělivost. A nebo budou muset odejít," říká bývalý sešívaný stoper

Cipro připomíná, že Slavia by také mohla těžit ze své dobré práce s mládeží. "Nemusí nutně přijít posily jen proto, aby se někdo koupil. Mají to být vytipovaní fotbalisté, kteří budou přínosem. Nový kouč musí zapracovávat do sestavy hráče z juniorky. To se sice povedlo třeba u Petráka nebo Zmrhala, jejich vývoj se ale podle mě v poslední době trochu zastavil, vinou špatných výkonů celého týmu," uzavírá kouč, který Slavii trénoval v letech 1995 - 1997, 1999 - 2000 a v roce 2010.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy