Slavii v poháru zastavilo Brno, v semifinále je i Jablonec

3. 4. 2014 20:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Šafránek

Brno/Mladá Boleslav - Fotbalová Slavia se dál trápí, po porážce na penalty v odvetě v Brně vypadla i ve čtvrtfinále Poháru České pošty. Dalším semifinalistou je Jablonec, který postoupil i přes prohru v Mladé Boleslavi.

První poločas diváky nenadchnul

Slavia sice po gólu Milana Škody smazala manko z úvodního utkání, ale na penalty zvítězili 5:4 svěřenci Václava Kotala. Rozhodující pokutový kop proměnil Jiří Skalák. Brno se v semifinále utká s lepším z dvojice Plzeň - Jihlava.

První poločas příliš pohledného fotbalu nenabídl. Brňané byli aktivnější, měli mírnou územní převahu, ale k ohrožení brankáře Černého se nedostávali. Zahrozili pouze dvakrát, poprvé hned v úvodu zápasu, kdy Šislerovu nedůraznou střelu stačil Černý chytit. Po půlhodině se po kostrbaté kombinaci domácích útočníků dostal míč ke Kerestešovi, který přízemní střelou těsně minul. Slavia se dostávala nejdále k hranici velkého čtverce, na brněnskou branku nevystřelila.

Při penaltách selhal jen Juhar

I po změně stran si udržovali domácí fotbalisté převahu, "sešívaní" spoléhali jen na jednoduché protiútoky. Po jednom z nich v 51. minutě nevyužil chybu stoperů Zbrojovky Gecov. Po sólovém úniku se pokusil přehodit brankáře Doležala, ale ten jeho záměr vystihl. Na druhé straně o postupu Brna ještě nerozhodl Skalák, jemuž Necid skluzem na poslední chvíli ukopnul míč. O deset minut později zachránil Slavii brankář Černý, který po rohovém kopu reflexivně vyrazil hlavičku stopera Koštála.

Slavia se dočkala branky až v 79. minutě. Juhar rozehrál přímý kop přesně na Škodu a ten hlavou překonal Doležala. V závěrečném náporu se už Brňanům nepodařilo vyrovnat. V penaltovém rozstřelu za moravské mužstvo uspěli Zavadil, Šisler, Keresteš, Markovič i Skalák. Na straně Slavie skórovali Necid, Gecov, Hrubý a Nitrianský a selhal pouze Juhar.

Jablonce stále myslí na obhajobu

Jablonec tak může dál pomýšlet na obhajobu pohárového triumfu v Poháru České pošty. Severočeši v dnešní odvetě čtvrtfinále prohráli v Mladé Boleslavi 0:1 brankou Bosňana Jasmina Ščuka, ale výhra 2:0 z prvního duelu doma jim zajistila postup do semifinále. V něm změří síly s pražskou Spartou. Boleslavi nevyšla odveta za loňské finále poháru, v němž podlehla Jablonci po penaltovém rozstřelu.

Zatímco Jablonec nastoupil do odvety prakticky v nejsilnější sestavě, mladoboleslavský kouč Karel Jarolím dal šanci i hráčům širšího kádru. Poprvé v základní jedenáctce hráli dvacetiletí mladíci Josef Eliáš a Vraštil, jen na lavičce naopak zůstal dirigent záložní řady David Jarolím.

Ščukova hlavička na postupu nestačila

Mladá Boleslav i v pozměněné sestavě hrála v úvodu aktivněji a v 21. minutě smazala polovinu manka z prvního duelu. Na Štajnerův centr z přímého kopu si naskočil Ščuk a hlavou otevřel skóre. Bosenský záložník potvrdil střeleckou formu, předtím skóroval v každém z posledních tří ligových kol.

Ještě do přestávky mohla Boleslav ztrátu z úvodního duelu dohnat, Chramosta ale po Bořilově centru z malého vápna přestřelil. Po změně stran mohl v 68. minutě srovnat a definitivně rozhodnout střídající Kubista, hlavičku ale poslal nad domácí branku.

Domácí se snažili případným druhým gólem dostat zápas do penalt, závěrečný nápor podpořil příchod čerstvého Magery, ale Jablonečtí všechny nepříjemné situace ve vlastní šestnáctce ustáli. Baumit tak dál může doufat, že přes pohár projde do příštího ročníku Evropské ligy. Naopak Mladá Boleslav se teď může soustředit jen na ligu, kde má čtyřbodový náskok na třetím místě, které zaručuje start v evropských pohárech.

Čtvrtfinále fotbalového Poháru České pošty - odveta:

Zbrojovka Brno - Slavia Praha 0:1 (0:0), na pen. 5:4

Branka: 79. Škoda. Rozhodující pen. Skalák. Rozhodčí: Proske - Nádvorník, Vysloužil. ŽK: Keresteš - Gecov. Diváci: 2031. První zápas: 1:0, postoupilo Brno.

Brno: Doležal - Schuster, Košťál, Pernica, Keresteš - Malík (64. Buchta), Zavadil, Šisler, Hyčka (87. Lutonský)- Kroupa (63. Markovič), Skalák. Trenér: Kotal.

Slavia: Černý - Dostál, Gecov, Neves, Nitrianský - Hrubý - Juhar, Lička (27. Škoda), Zmrhal (90. Čonka), Prošek (75. Vyhnal) - Necid. Trenér: Pastoor.

FK Mladá Boleslav - Baumit Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 21. Ščuk. Rozhodčí: Královec - Kordula, Kotík. ŽK: Nešpor, Magera - Rossi, P. Eliáš. Diváci: 1297. První zápas: 0:2, postoupil Jablonec.

M. Boleslav: Miller - J. Kysela, Kúdela, Vraštil, Bořil - J. Eliáš, Ščuk (67. D. Jarolím) - Chramosta (70. Šultes), Štajner (75. Magera), Bartl - Nešpor. Trenér: K. Jarolím.

Jablonec: Valeš - P. Eliáš, Beneš, Štochl, Jablonský - Rossi, Loučka - Kopic, Čížek (61. Kubista), Novák (77. Fantiš) - Třešňák (90. M. Kysela). Trenér: Skuhravý.