Slavii se hlásí noví sponzoři, chtějí ji ale čistou

Sport Sport, Miloslav Lubas
26. 5. 2011 16:28
Natland s hráči projednává nové smlouvy
Foto: ČTK

Praha - Několik dnů poté, co společnost Natland zachránila Slavii v první fotbalové lize, se hlásí noví sponzoři, kteří by chtěli s klubem spolupracovat.

Novinářům to ve čtvrtek řekl investiční ředitel Natlandu Josef Vojta. „Chtějí však, aby Slavia byla čistá a měla vyrovnaný rozpočet." Sponzoři prý požadují, aby jejich peníze šly na jejich propagaci, na provoz klubu, na platy hráčů a nekončily neznámo kde.

Natland kontaktovali i původní sponzoři nebo partneři, kteří kvůli krizi ve Slavii a neprůhlednému hospodaření klub opustili.

Čtěte také:

Zadlužená Slavia získala v minulosti miliony od státu
Natland uhradil dluhy Slavie a věří, že získá licenci
Hašek: Majitel Slavie má kapitál na to, aby hrála ligu

Investiční společnost Natland má roční obrat čtyři miliardy korun  apočítá ve Slavii pro příští ligovou sezonu s rozpočtem osmdesát až sto milionů korun. Je to zhruba třikrát méně, než činí současný roční rozpočet Sparty.

Bohemians naopak hospodaří s rozpočtem přibližně dvakrát menším. Natland chce stavět na mladých hráčích ze současného kádru ´Sešívaných´ a nepočítá s nákupy drahých posil.

Foto: Ludvík Hradilek

"Budoucnost Slavie vidím ve spoustě mladých kluků," prohlásil zástupce kabiny útočník Stanislav Vlček.

Výkonný ředitel Natlandu Lubor Svoboda upozornil, že při vstupu společnosti do Slavie sehrálo velkou roli to, jak vynikající fotbal mužstvo hrálo, ačkoliv nedostávalo dlouhé měsíce žádné výplaty. "Ukázali, své zdravé jádro," konstatoval Svoboda.

Na nejhrubší záchranu vršovického klubu Natland vynaložil přibližně pětadvacet milionů korun. Uznává přibližně stomilionový dluh Slavie u britské společnosti Enic.

"Rozhodl o něm ale britský soud a pohledávka Enic není v Česku zatím splatná. Ale až bude, začneme ji řešit," sdělil Vojta.

Natland současně rozkrývá účetnictví Slavie. Objevil v něm některé smlouvy a další dokumenty, které klub zatěžovaly a neprospívaly mu. "Například se utrácely peníze, jež Slavia dosud nevydělala," prohlásil Vojta. Pokud by Natland objevil důkazy o porušování zákonů při hospodaření v klubu, vyšel by s nimi na veřejnost.

Majitelé Slavie

51 % Natland
16 % ENIC
33 % Aleš Řebíček

Natland v posledních týdnech vylepšoval vztahy Slavie a jejích fanoušků. Rád by také stmelil rozdrobenou akcionářskou strukturu klubu.

"Při záchraně Slavie se fanoušci sjednotili na jedné obrovské vlně," řekl Jiří Vrba ze sdružení Sešívaní drží spolu. "V tom má Natland obrovský potenciál."

Podle Vrby si Natland získal fanoušky svým pragmatismem a poctivou prací, nikoliv velkými sliby, jako předchozí šéfové Slavie. Slavia se domlouvá s hráči na nových profesionálních smlouvách.

Již jim předložila návrhy, fotbalisté však mohou dostat jen tolik peněz, aby rozpočet zůstal vyrovnaný. Generální ředitel Miroslav Platil neprozradil, zdali klub nabízí hráčům stejně peněz, jako dostávají v současné sezoně, nebo méně.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy