Slavíček z Edenu vs. Vrba: Žádná splátka úroků se nezpozdila

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 10. 2014 14:00
Václav Slavíček, který vystupuje jako vlastník stadionu v Edenu, odmítá tvrzení šéfa Desítky pro domácí, že došlo ke zpoždění splátek
Majitel Edenu se ohradil proti výroku komunálního politika, že posílá pozdě splátky úroků z dluhopisů
Majitel Edenu se ohradil proti výroku komunálního politika, že posílá pozdě splátky úroků z dluhopisů | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Platíme v řádných termínech, k žádnému zpoždění platby úroků nedošlo, vzkazuje z Edenu Václav Slavíček, který vystupuje jako šéf společnosti Vinet Invest, která stadion vlastní.

Reaguje tak na slova Jiřího Vrby, předsedy politického hnutí Desítka pro domácí, který v rozhovoru pro Aktuálně.cz (více zde) o takovém zpoždění hovořil.

O co vlastně jde? Kolem fotbalového Edenu to vře. Jedná se o vzniku nové společnosti, která by zahrnovala vlastnictví jak stadionu, tak i klubu SK Slavia Praha. A radní na Praze 10 už projednávali variantu, že by do takové společnosti majetkově vstoupila i tato pražská část.

V souvislosti s tím zmínil Jiří Vrba, předseda Desítka pro domácí a zároveň mluvčí fotbalové Slavie, že vstup městské části do Edenu potažmo klubu SK Slavia Praha by byl žádoucí i proto, že Praha 10 před lety koupila dluhopisy E Side.

V dluhopisech mají 117 milionů

Vrba se obává, aby městská část neztratila nad dluhopisy, jejichž jistina má být vyplacena v roce 2024 kontrolu. V jistině leží více než čtvrt miliardy korun, Praze 10 náleží dluhopisy E Side za 117 milionů korun. Další patří Praze 6, městu Sokolov a jiným subjektům.

Průběžně vlastník Edenu proplácí držitelům dluhopisů úroky. A tady nastal podle Vrby  zádrhel.

"Dluhopisy jsou vydané na společnost E Side. A není tajemstvím, že veškerý majetek byl z E Side vyveden do společnosti Vinet Invest. Šance, že v roce 2024, kdy jsou jistiny dluhopisů splatné, si městská část na ten nemovitý majetek sáhne, se tak po mém soudu snížily téměř k nule," říká Vrba v rozhovoru.

A dodává: "Dokud byl stadion psaný na E Side, chodily městské části splátky úroků z dluhopisů pravidelně  a správně. Po převodu stadionu na Vinet loni poprvé nepřišly v termínu. Až se zpožděním, po několika týdnech. Městská část napadá převod majetku z E Side na Vinet Invest ústavní žalobou. Je potřeba najít řešení, aby Praha 10 o své prostředky opravdu nepřišla."

Slavíček: Žádné zpoždění nebylo

Václav Slavíček, který vystupuje jako šéf Vinet Invest, něco takového jednoznačně odmítá. Podle něj k žádnému zpoždění nedošlo.

„Úhrada úrokových výnosů dluhopisů E Side vůči Praze 10 po vkladu stadionu v Edenu do společnosti Vinet Invest., který se uskutečnil v roce 2013, byla provedena v souladu s emisními podmínkami vztahujícími se k předmětným dluhopisům. Tudíž nedošlo k jakémukoliv zpoždění s jejich výplatou, jak nepravdivě uvedl pan Vrba," říká Slavíček.

Další pokračován příběhu patrně nastíní výsledek komunálních voleb. Ty proběhnou tento týden v pátek a v sobotu. Podle složení zastupitelstva na Praze 10 se uvidí, jestli do chystané restrukturalizace skutečně vlastnicky zasáhne městská část, nebo zda vše zůstane v rovině privátních investorů.

Ty dává dohromady Milan Velek, lobbista a přítel Václava Klause.

 

Právě se děje

Další zprávy