Slavíček z Edenu vs. Vrba: Žádná splátka úroků se nezpozdila

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 10. 2014 14:00
Václav Slavíček, který vystupuje jako vlastník stadionu v Edenu, odmítá tvrzení šéfa Desítky pro domácí, že došlo ke zpoždění splátek
Majitel Edenu se ohradil proti výroku komunálního politika, že posílá pozdě splátky úroků z dluhopisů
Majitel Edenu se ohradil proti výroku komunálního politika, že posílá pozdě splátky úroků z dluhopisů | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Platíme v řádných termínech, k žádnému zpoždění platby úroků nedošlo, vzkazuje z Edenu Václav Slavíček, který vystupuje jako šéf společnosti Vinet Invest, která stadion vlastní.

Reaguje tak na slova Jiřího Vrby, předsedy politického hnutí Desítka pro domácí, který v rozhovoru pro Aktuálně.cz (více zde) o takovém zpoždění hovořil.

O co vlastně jde? Kolem fotbalového Edenu to vře. Jedná se o vzniku nové společnosti, která by zahrnovala vlastnictví jak stadionu, tak i klubu SK Slavia Praha. A radní na Praze 10 už projednávali variantu, že by do takové společnosti majetkově vstoupila i tato pražská část.

V souvislosti s tím zmínil Jiří Vrba, předseda Desítka pro domácí a zároveň mluvčí fotbalové Slavie, že vstup městské části do Edenu potažmo klubu SK Slavia Praha by byl žádoucí i proto, že Praha 10 před lety koupila dluhopisy E Side.

V dluhopisech mají 117 milionů

Vrba se obává, aby městská část neztratila nad dluhopisy, jejichž jistina má být vyplacena v roce 2024 kontrolu. V jistině leží více než čtvrt miliardy korun, Praze 10 náleží dluhopisy E Side za 117 milionů korun. Další patří Praze 6, městu Sokolov a jiným subjektům.

Průběžně vlastník Edenu proplácí držitelům dluhopisů úroky. A tady nastal podle Vrby  zádrhel.

"Dluhopisy jsou vydané na společnost E Side. A není tajemstvím, že veškerý majetek byl z E Side vyveden do společnosti Vinet Invest. Šance, že v roce 2024, kdy jsou jistiny dluhopisů splatné, si městská část na ten nemovitý majetek sáhne, se tak po mém soudu snížily téměř k nule," říká Vrba v rozhovoru.

A dodává: "Dokud byl stadion psaný na E Side, chodily městské části splátky úroků z dluhopisů pravidelně  a správně. Po převodu stadionu na Vinet loni poprvé nepřišly v termínu. Až se zpožděním, po několika týdnech. Městská část napadá převod majetku z E Side na Vinet Invest ústavní žalobou. Je potřeba najít řešení, aby Praha 10 o své prostředky opravdu nepřišla."

Slavíček: Žádné zpoždění nebylo

Václav Slavíček, který vystupuje jako šéf Vinet Invest, něco takového jednoznačně odmítá. Podle něj k žádnému zpoždění nedošlo.

„Úhrada úrokových výnosů dluhopisů E Side vůči Praze 10 po vkladu stadionu v Edenu do společnosti Vinet Invest., který se uskutečnil v roce 2013, byla provedena v souladu s emisními podmínkami vztahujícími se k předmětným dluhopisům. Tudíž nedošlo k jakémukoliv zpoždění s jejich výplatou, jak nepravdivě uvedl pan Vrba," říká Slavíček.

Další pokračován příběhu patrně nastíní výsledek komunálních voleb. Ty proběhnou tento týden v pátek a v sobotu. Podle složení zastupitelstva na Praze 10 se uvidí, jestli do chystané restrukturalizace skutečně vlastnicky zasáhne městská část, nebo zda vše zůstane v rovině privátních investorů.

Ty dává dohromady Milan Velek, lobbista a přítel Václava Klause.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy