Slavia zakončila pohádku jménem Liga mistrů. Porážkou

12. 12. 2007 22:33
Slavia Praha - FC Sevilla 0:3
Slavia po sympatickém výkonu prohrála se Sevillou
Slavia po sympatickém výkonu prohrála se Sevillou | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fotbalisté pražské Slavie nezvládli poslední zápas při své premiéře v Lize mistrů. Prohráli se španělskou Sevillou 0:3, když o osudu střetnutí rozhodl druhý poločas.

Úvod utkání příliš vzruchu nepřinesl. Oslabené týmy se spíše oťukávaly a snad nejvíce byl vidět maďarský sudí Kassai, který co chvíli pískl faul na jedné, či druhé straně.

Jako první zahrozili v 9. minutě hosté. Po Capelově přesném centru z levé strany se ve vápně objevil Kanouté a jeho hlavička jen těsně minula tyč Vaniakovy brány.

Málem přišel šok. Po čtvrthodině hry se už skoro měnilo skóre, když se po rohovém kopu dostal odražený míč až k Alvésovi. Tečovaná střela sice skončila za zády slávistického gólmana, ke štěstí domácích si však pomezní rozhodčí všiml ofsajdu.

První povedenou akci předvedli slávisté až ve dvacáté minutě. Na svědomí ji měla dvojice Pudil - Belaid. Prvně jmenovaný vyslal tuniského reprezentanta do rychlého brejku a mezitím se sám uvolnil. Pak však měl k míči daleko.

Tlak Slavie korunoval Ivana tyčí

O chvíli později vyslal Krajčík nádhernou přihrávku, ale nikdo ji nezužitkoval. Akce pokračovala, když tentýž fotbalista ve středu hřiště odvrátil rodící se brejk a vrátil balon do pokutového území. Jenže Šmicer, nejzkušenější hráč v červenobílém dresu, se špatně zorientoval a obránci ho o míč připravili.

Domácí postupně získávali převahu, Sevilla dlouhé minuty nic nepředvedla. Vidět svůj bývalý tým Juande Ramos, nyní trenér Tottenhamu, asi by se hodně divil. Mužstvo, které před rokem zatápělo španělské i evropské elitě, se trápilo hlavně v přechodu do útoku.

Čtěte o dalších zápasech Ligy mistrů:

Slávisté korunovali tlak ve 34. minutě. Při absenci útočníků Vlčka a Šenkeříka se mohl ukázat v nejlepším světle Milan Ivana. Zbavil se hned trojice obránců a vystřelil. Pouze do tyče!

Jako by to hosty probudilo a hru vyrovnali. Přidali na agresivitě a nutili Pražany k chybám. Těsně před odchodem do kabin si vytvořili i zajímavou příležitost, opět po hlavičce, jež tentokráte mířila metr nad bránu.

Během poločasu vymyslel trenér Karel Jarolím jednu změnu. Pudil se přesunul na pravou stranu, jeho místo převzal nový muž na hřišti Jablonský. Za koho? Kvůli svalovému problému opět nevydržel Šmicer.

Vaniak odolával šancím jen dvacet minut

Hned od hvizdu do druhé pětačtyřicetiminutovky se Sevilla vrhla do ofenzivy. Trenér Jimenez toužil po vítězství ve skupině H a jeho svěřenci ho vyslyšeli.

Skandování tribun si zasloužil Martin Vaniak. Černá můra fotbalistů Ajaxu, hrdina a čaroděj slávistů opět ukázal své umění. Po deseti minutách druhé půle vytáhl dva parádní zákroky, když zabránil ve skórování Konému.

Defenziva domácího celku potom čelila jedné akci za druhé. Brejky červenobílým nevycházely a ti mohli být jen rádi, že ani protiútoky Sevilly dlouho nekončily v síti.

Nepřesnosti andaluského mužstva vzaly za své v 66. minutě. Vynikající přihrávku Marescy slávistická obrana nezachytila, míč propadl ke střídajícímu Fabianovi a ten už Vaniaka prostřelil.

Fanoušci Slavie na svůj klub nezanevřeli ani v posledním zápase základní skupiny Ligy mistrů, ve kterém už slávistům šlo jen o prestiž a peníze | Foto: Ondřej Besperát

O chvíli později bylo ještě hůře. Na kolena poslal pražský tým kanonýr Kanouté, přičemž mu asistoval hrdina předchozích okamžiků. Hvězda Sevilly na hraně ofsajdu poslala míč kolem Vaniaka a rozjásala sektor španělských fanoušků.

Sympaticky pokračovaly obě mužstva v ofenzivní hře. Slavia toužila po alespoň čestné brance, kterou by zkorigovala výsledek.

A měla na to několik možností. Konečně byl vidět předtím chybující Krajčík, když nejprve jeho centr skončil na ruce obránce Sevilly. Rozhodčí však nezapískal. O chvíli později šel Krajčík z úhlu skoro sám na bránu, ale nikomu nepřihrál.

Přišel trest v podobě třetího inkasovaného gólu. Zasloužil se o něj z brejku Daniel Alves, a stanovil tak v 88. minutě konečný výsledek. Ani to fanouškům tolik nevadilo a ocenili výkon domácích.

Porážka Slavie nic nezměnila na tom, že český vicemistr obsadí ve skupině H třetí místo. Naopak Sevilla si díky třem bodům zajistila první místo před Arsenalem, jenž vyhrál doma nad Steauou Bukurešť.

Český klub se na jaře představí v Poháru UEFA.