Slavia se v přesile trápila, bundesligového soupeře udolala až dvěma góly v závěru

16. 9. 2021 20:51
Fotbalisté pražské Slavie úspěšně zvládli vstup do Evropské konferenční ligy a v úvodním utkání skupiny E porazili doma v dlouhé přesilovce Union Berlín 3:1.
Fotbalista Slavie Ivan Schranz se raduje z gólu, kterým pečetil výhru v utkání Konferenční ligy proti Unionu Berlín | Foto: Reuters

Českého mistra poslal v 18. minutě do vedení Alexander Bah. Sedmý tým uplynulé sezony německé ligy hrál od 40. minuty bez vyloučeného Paula Jaeckela, přesto v 70. minutě srovnal zásluhou střídajícího Kevina Behrense. V 84. minutě se ale prosadil Jan Kuchta a za čtyři minuty přidal pojistku další střídající hráč Ivan Schranz.

Pohárovou premiéru za Slavii si v obraně odbyla švédská letní posila Ousou stejně jako brankář Mandous, který opět nahradil zraněnou jedničku Koláře. Jen na lavičce překvapivě začali kapitán Pražanů Bořil a záložník Stanciu, na hrotu útoku dostal přednost Tecl.

Union, který v Edenu při pohárové premiéře ve skupině hlasitě hnaly dopředu zhruba tři tisícovky fanoušků, začal aktivně. Ve třetí minutě propadl míč ke Krusemu a Mandous se za střelou těsně vedle jen ohlédl. Ve 12. minutě na opačné straně vypálil k tyči Traoré a gólman Luthe míč s vypětím sil vytáhl na roh. Ševčíkova tečovaná střela pak skončila těsně mimo.

Po následném rohu v 18. minutě už domácí udeřili. Na hranici vápna se do odraženého míče opřel Bah a skákavá střela zapadla k tyči. Dánský obránce navázal na gól ze 4. předkola Evropské ligy proti Legii Varšava. Pět minut před pauzou zatáhl Jaeckel Lingra a portugalský rozhodčí Verissimo ho po druhé žluté kartě vyloučil.

Krátce po změně stran se zranil slávistický stoper Kačaraba a musel ho nahradit Takács. Chvíli poté vypálil těsně vedle Khedira. Hosté byli i v oslabení nebezpeční a v 58. minutě Awoniyi po jednom z brejků dostal zblízka balon do sítě, pomezní rozhodčí ale odmával ofsajd. Union vzápětí nezvykle hned čtyřikrát vystřídal.

Pražanům se přesilovka vůbec nedařila a v 70. minutě inkasovali. Po dalším brejku a spolupráci dvou střídajících zakončil sám před Mandousem po Beckerově přihrávce Behrens. Slávisté až po inkasovaném gólu přidali. Trenér Trpišovský posílil ofenzivu a dva nově příchozí útočníci nakonec rozhodli.

Nejprve v 84. minutě vypálil Stanciu a střela se odrazila přímo ke Kuchtovi, který bez problémů uklidil míč do sítě. Za čtyři minuty přiťukl další střídající hráč Krmenčík ke Schranzovi a nejlepší střelec této sezony české ligy se štěstím protlačil balon za Lutheho.

Slávisté připravili Unionu první prohru v sezoně a od začátku května. Červenobílí dokázali doma porazit druhého bundesligového soupeře po sobě, vloni ve skupině Evropské ligy zdolali v Edenu Leverkusen.

V soutěži nakonec dokráčeli až do čtvrtfinále. V této sezoně Pražané nezvládli kvalifikaci Ligy mistrů ani Evropské ligy a přešli do nově vzniklé Evropské konferenční ligy.

V dalším utkání skupiny se svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského představí za 14 dní v Rotterdamu proti Feyenoordu, který na úvod remizoval na půdě Maccabi Haifa.

Do osmifinále přímo postoupí jen vítězové skupin, druzí v pořadí se ve vyřazovací fázi o kolo dříve utkají s celky na třetích místech v Evropské lize.

Utkání 1. kola skupiny E fotbalové Evropské konferenční ligy:

Slavia Praha - Union Berlín 3:1 (1:0)

Branky: 18. Bah, 84. Kuchta, 88. Schranz - 70. Behrens. Rozhodčí: Verissimo - Teixeira, Almeida (všichni Portug.). ŽK: Ekpai, Traoré, Stanciu - Jaeckel, Awoniyi. ČK: 40. Jaeckel (Union). Diváci: 15.286.

Slavia: Mandous - Bah, Ousou, Kačaraba (53. Takács), Oscar - Traoré (82. Krmenčík) - Ekpai, Lingr (69. Stanciu), Ševčík, Masopust (69. Schranz) - Tecl (53. Kuchta). Trenér: Trpišovský.

Union: Luthe - Friedrich, Knoche, Jaeckel - Trimmel (58. Becker), Öztunali, Khedira (59. Prömel), Haraguči, Puchacz (76. Ryerson) - Kruse (58. Voglsammer), Awoniyi (59. Behrens). Trenér: Fischer.

Branka: 54. Lemajič.

Anorthosis Famagusta - Partizan Bělehrad 0:2 (0:1)

Branky: 42. Menig, 68. Gomes.

Skupina C:

AS Řím - CSKA Sofia 5:1 (2:1)

Branky: 25. a 62. Pellegrini, 38. El Shaarawy, 82. Mancini, 84. Abraham - 10. Carey. ČK: 80. Wildshut (Sofia).

Bodö/Glimt - Luhaňsk 3:1 (0:0)

Branky: 48. Saltnes, 49. Solbakken, 60. Pellegrino - 90.+1 Gromov.

Skupina D:

Randers - Alkmaar 2:2 (1:2)

Branky: 27. Piesinger, 69. Graves - 24. Clasie, 34. Pavlidis.

Randers: Carlgren - Kallesoe (75. Bundgaard), Marxen, Piesinger, Kopplin - Ankersen (62. Tibbling), Johnsen, Lauenborg (62. Graves), Kehinde (78. Klysner) - Kamara (62. Odey), Hammershoy-Mistrati. Trenér: Thomasberg.

Alkmaar: Vindahl - Witry (64. Sugawara), Chatzidiakos, Martins Indy, Wijndal - Midtsjo, De Wit, Clasie (85. Evjen) - Gudmundsson (76. Reijnders), Pavlidis (76. Aboukhlal), Karlsson. Trenér: Jansen.

Jablonec - Kluž 1:0