24. 10. 2014 18:50
Fotbalisté Slavie remizovali na hřišti nováčka z Českých Budějovic a v Synot lize se nadále trápí.
Bekim Balaj na trávníku
Bekim Balaj na trávníku | Foto: CPA Eduard Erben

České Budějovice - Zlepšení v nedohlednu. Fotbalisté Slavie ve 12. kole pouze remizovali na hřišti nováčka z Českých Budějovic a v Synot lize se nadále trápí.

V druhém současně hraném pátečním zápase Jihlava zdolala doma Zbrojovku Brno 2:0.

Večerní zápas v Ďolíčku vyšel lépe Liberci, který Bohemians nakonec porazil 4:2.

Slavii obral o výhru Vošahlík

Slavia začala v Budějovicích lépe. Českobudějovický kapitán Herzán ztratil na půlce míč, hosté tak dostali šanci dalšího protiútoku, ovšem pokus Milana Škody, který se na hřišti potkal s bratrem Michalem v domácím dresu, zlikvidoval brankář Křížek.

Jihočeši se před přestávkou k trochu solidnějšímu zakončení propracovali jen jednou. V závěru první půle za hranicí pokutového území napřáhnul Michal Škoda a jeho střelu brankář Hrubeš vyrazil na roh.

V druhé části se nepatrně zvedlo tempo hry, ale šancí příliš nepřibylo. Ideální možnost měl v 62. minutě po hezkém uvolnění obránce hostů Dobrotka, ale překonaného Křížka nahradil na brankové čáře Lengyel. Domácí mohli rovněž skórovat, Brunclík si v 68. minutě naběhl na pěknou přihrávku Hory, ale Hrubeše nepřekonal.

O výsledku tak rozhodl až závěr duelu. Nejprve v 74. minutě Milan Škoda přepadl přes Křížka, rozhodčí Královec nařídil penaltu a střídají Piták vstřelil vedoucí gól. Slavia v lize kopala pokutový kop poprvé od května předloňského roku.

Z vedení se však hosté dlouho neradovali. O výhru je tři minuty před koncem obral po závaru ve vápně střídající Vošahlík, kterého poslali v létě na půlroční hostování na jih Čech.

Vysočina opustila sestupové příčky

Jihlava byla od úvodních minut aktivnější, ale žádnou vyloženou šanci si zpočátku nevypracovali. Hosté o sobě poprvé dali vědět po čtvrthodině hry, kdy z hranice vápna vypálil Hyčka, ale Hanuš byl připravený.

Skóre se měnilo až osm minut před pauzou. Domácí Mešanovič ve středu hřiště vyhrál hlavičkový souboj, šel sám na gólmana a střelou k pravé tyči nedal Doležalovi šanci. Radoval se z první trefy v této ligové sezoně.

Do druhého poločasu poslal hostující kouč Kotal do hry místo nevýrazného Briganta Moukanzu a ten mohl po hodině hry vyrovnat. Po přízemním centru napříč vápnem mu chybělo k zakončení ve skluzu asi půl metru.

Vysočina si dál zahrávala s průběžným vedením. Na pravé straně udělal hrubku Vaculík, ale do střely Vávry, který ožil s příchodem Moukanzy a Keresteše, se obětavě položil stoper Krejčí.

Jihlava se od té chvíle začala spíše soustředit na defenzivu. Domácí trenér Kučera stáhl jednoho ze dvou útočníků Harbu a záložní řadu vyztužil uzdraveným Kosakem.

Vysočina spoléhala na brejky a jeden z nich dotáhla do gólového konce v 74. minutě. Jánoš centrem po zemi našel zprava na zadní tyči Hybše, který vstřelil svůj premiérový gól v lize i v jihlavském dresu po příchodu ze Sparty.

Záhy mohl snížit po přihrávce agilního Vávry Moukanza, ale jeho střelu Hanuš chytil a potřetí za sebou udržel čisté konto.

Slova zlomil Bohemku v závěru

Liberec v Ďolíčku začal lépe, ale Bohemians brzo hru vyrovnali. Pauschekovu dalekonosnou ránu z voleje výborně vytěsnil Kolář. Liberecký gólman pak v 15. minutě špatně zpracoval míč a málem nabídl snadný gól Mosquerovi, nakonec však společně s obránci nebezpečí odvrátil.

Vysoké tempo z úvodu zápasu pak trochu opadlo. Ve 37. minutě ale domácí obrana udělala velkou chybu: Brabec hlavou nepřesně přihrál Šmídovi, který míč propustil k rozběhnutému Pavelkovi a ten s přehledem prostřelil Švengera.

Bohemians vyrovnali gólem do šatny v poslední minutě. Mikuš před brankou našel úplně volného Bratanoviče, jenž měl dostatek času krásným obloučkem přehodit Koláře. "Klokani" tak skórovali v jedenáctém z dvanácti kol nejvyšší soutěže.

Domácím výborně vyšel vstup do druhé půle. Rozhodčí za sporný kontakt Fleišmana se Šmídem nařídil penaltu a z ní se Jindřišek nemýlil. Kapitán Bohemians proměnil čtvrtý pokutový kop ve čtvrtém domácím ligovém utkání za sebou.

Severočeši poté znovu soupeře zatlačili. Nejprve se neúspěšně dožadovali penalty za ruku Šmída v šestnáctce. V 62. minutě už Liberec vyrovnal, když přihrávku střídající Luckassena zblízka zužitkoval Šural. Nejlepší střelec Slovanu si připsal šestý gól v ročníku.

Čtvrthodiny před koncem pak hosté dokonali obrat. Luckassen vybojoval míč pro Delarge, který střílel přesně k tyči. Na druhé straně v závěru odmítl vyrovnání Rada, když zblízka přestřelil odkrytou branku.

Gól Bratanoviče pak nebyl uznán pro ofsajd a poté zazářil brankář Kolář, který výborně vytáhl pokus náhradníka Lietavy na břevno. V poslední minutě přidal čtvrtý gól Liberce do rozhozené obrany opět Delarge.

12. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 1:1 (0:0)

Branky: 87. Vošahlík - 75. Piták z pen. Rozhodčí: Královec - Jiřík, Mokrusch. ŽK: Kladrubský, Hanzlík, Křížek - Dobrotka, Piták. Diváci: 4517.

Č. Budějovice: Křížek - P. Novák, Podstavek, Lengyel, Hanzlík - Klesa (62. Vošahlík), Benát (55. Brunclík), Kladrubský (70. Koreš), Herzán, Hora - Michal Škoda. Trenér: Urban.

Slavia: Hrubeš - Dobrotka, Bílek, Latka, Juhar - V. Vukadinovič (72. Piták), Zmrhal, Baéz (88. Petr), Kodr, M. Černý - Milan Škoda (84. Balaj). Trenér: Beránek.

Vysočina Jihlava - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 37. Mešanovič. 74. Hybš. Rozhodčí: Lerch - Pospíšil, Hrabovský. ŽK: Vaculík, Jánoš - Zavadil. Diváci: 3003.

Jihlava: Hanuš - Vaculík, Šourek, J. Krejčí, Hybš - T. Kučera, Jánoš - Fulnek (89. Kliment), Harba (67. Kosak), Šulek - Mešanović (76. Irobiso). Trenér: R. Kučera.

Brno: Martin Doležal II. - Jugas, Schuster, Košťál - Malík (58. Keresteš), Fischer, Zavadil, Lutonský (82. Šumbera) - Brigant (53. Moukanza), Vávra, Hyčka. Trenér: Kotal.

Bohemians Praha 1905 - Slovan Liberec 2:4 (1:1)

Branky: 45. Bratanovič, 48. Jindřišek z pen. - 75. a 90. Delarge, 37. Pavelka, 62. Šural. Rozhodčí: Hrubeš - Kotík, Arnošt. ŽK: J. Rada - Obročník, Ďubek. Diváci: 4502.

Bohemians: Švenger - Pauschek, E. Brabec, Šmíd, Šírl (46. Moravec) - Bartek, Jindřišek, J. Rada, Mosquera - Bratanovič - Mikuš (67. Lietava). Trenér: Pivarník.

Liberec: O. Kolář - Mudra, Pokorný, Pimpara (46. Karišik), Fleišman - Delarge, Obročník (75. Soungole), Pavelka (53. Luckassen), Ďubek, Frýdek - Šural. Trenér: Slovák.

1. Plzeň 11 8 2 1 25:8 26
2. Sparta 11 8 1 2 17:5 25
3. Jablonec 11 6 3 2 21:9 21
4. Ostrava 11 5 3 3 8:13 18
5. Teplice 11 4 5 2 18:10 17
6. Mladá Boleslav 11 5 2 4 16:10 17