Slavia prohrávala, ale Souček hattrickem Baník smetl

Souboj ohňů v Edenu rozhodl slávistický mladík, Baník odešel s prázdnou
...a také vidět,...
... radost nakonec patřila vyznavačům červeného slávistického ohně.
Jejich hrdinou se stal Tomáš Souček, jenž den po svých 21. narozeninách zkompletoval premiérový hattrick v nejvyšší soutěži.
A protože se příznivci Baníku mohli radovat z jediného gólu, Slavia si do tabulky připsala tři body za vítězství 3:1.
28. 2. 2016 19:32

Praha - Fotbalisté Slavie porazili v 19. ligovém kole Ostravu 3:1. Baník vedl od 27. minuty po trefě Brazilce Dyjana Carlose de Azeveda, ale trefami ve 32. a 37. minutě otočil stav Tomáš Souček a stejný hráč po pauze den po svých 21. narozeninách zkompletoval premiérový hattrick v nejvyšší soutěži.

Pražané napravili minulou remízu 0:0 v Jihlavě a po druhé jarní domácí výhře ztrácejí na pátém místě tabulky dva body na třetí Mladou Boleslav a čtvrtý Liberec. Slezané v lize prohráli venku potřinácté za sebou a na nesestupové příčky ztrácejí deset bodů.

Slavistický kouč Dušan Uhrin mladší musel zamíchat se sestavou. Chyběli mu nemocný Bílek, zranění Zmrhal, Bořil a Latka i stále potrestaný Kenija a v zahajovací jedenáctce tak nově nastoupili Frydrych, Mihalík a Mikula. Ostrava zase nemohla nasadit hráče hostující v Baníku ze Slavie.

Favorizovaní Pražané začali aktivněji, ale žádnou z úvodních šancí neproměnili. Mihalík nůžkami mířil do středu branky, Mešanovičovo zakončení na poslední chvíli odvrátila obrana a Frydrych hlavičkoval jen do brankáře Šroma.

Baník povzbuzen minulou výhrou nad Zlínem nehrál v Edenu pasivně a v 27. minutě nečekaně otevřel skóre. Domácí gólman Berkovec předvedl špatný výkop, vzniklou situaci se snažil zachránit vyběhnutím, ale míč se odrazil k De Azevedovi, který jej chytře obloučkem poslal do sítě přes slávistického brankáře. Brazilský záložník se v české lize trefil potřetí.

Baník vedl jen pět minut

Slezané se ze senzačního vedení radovali jen pět minut. Vukadinovič ještě z úhlu přestřelil, ale pak si s ním narazil Souček, který s přispěním drobné Kašovy teče procpal balon do sítě.

Za dalších pět minut domácí záložník a sobotní oslavenec obrátil stav. Sudí Proske citlivě nechal výhodu, Souček potáhl akci středem hřiště, vystřelil a míč díky teči Mešaninova zapadl na opačnou stranu branky, než kam se pohnul gólman Šrom.

Talentovaný středopolař se v lize prvně trefil v jednom duelu dvakrát, ale jeho životní večer měl ještě ukázkové vyvrcholení. V 65. minutě Souček sebral před vápnem balon, nasprintoval s ním přes dva protihráče přímo k brance a na dlouhou nohu jemným dloubnutím přehodil vyběhnuvšího Šroma. Hráč reprezentační jednadvacítky si dnes připsal více gólů než v předchozích sedmnácti ligových startech, v nichž se prosadil dvakrát.

Baník se po třetí inkasované brance sesypal, Slavia dohrávala utkání v exhibičním tempu, ale už žádnou z několik nadějných šancí neproměnila.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

19. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Baník Ostrava 3:1 (2:1)

Branky: 32., 37. a 65. Souček - 27. De Azevedo. Rozhodčí: Proske - Ratajová, Urban. ŽK: Hušbauer - Lučič, O. Šašinka, De Azevedo. Diváci: 12.985.

Slavia: Berkovec - Mikula, Frydrych, Deli, Jablonský - Souček - Vukadinovič, Hušbauer (86. Piták), Mihalík (74. Štohanzl) - Mešanovič (64. Železník), Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Ostrava: Šrom - Celba, Vraštil, Mešaninov (87. Karčmář), Lučič - Kaša, Ožvolda - Mondek (76. Helešic), De Azevedo, Holzer - O. Šašinka (70. J. Šašinka). Trenér: Petržela.

před 33 minutami

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci.

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.