Slavia přehrála Teplice 3:0 a opět odskočila Plzni o tři body, Sparta také vyhrála

Aktualizováno 28. 11. 2021 20:05
Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v 16. kole nad Teplicemi 3:0 a v čele tabulky si udržují tříbodový náskok. Obhájce titulu rozhodl utkání s posledním celkem soutěže už v úvodním dějství, kdy se trefili Nicolae Stanciu a Jan Kuchta. V 59. minutě byl vyloučen hostující Lukáš Mareček a šest minut před koncem využil přesilovku Švéd Aiham Ousou.
Jan Kuchta
Jan Kuchta | Foto: Reuters

Slavia vyhrála podesáté z posledních 11 vzájemných ligových duelů. Pražané v nejvyšší soutěži zvítězili popáté za sebou a pokaždé bez inkasované branky. Naopak Teplice prohrály i sedmý ligový zápas pod trenérem Jiřím Jarošíkem a zůstávají poslední.

Pražané nastoupili s třemi změnami v základní sestavě oproti čtvrteční remíze 2:2 s Feyenoordem Rotterdam v Evropské konferenční lize. V srpnu 2013 utrpěla Slavia doma s Teplicemi nejvyšší debakl v samostatné ligové historii (0:7), tentokrát ale vstupovala do utkání, které po zpřísnění vládních opatření proti koronaviru smělo sledovat maximálně tisíc diváků, v roli obrovského favorita.

Domácí od začátku pevně drželi otěže zápasu. V páté minutě postupoval sám na branku Kuchta, udělal však příliš dlouhou kličku Grigarovi a teplický gólman stihl zasáhnout. Po necelé čtvrthodině hry si oba hráči souboj zopakovali a znovu hned nadvakrát uspěl hostující brankář.

V 16. minutě už favorit vedl. Stanciu z přímého kopu kousek za vápnem překvapil Grigara a zakroutil míč k bližší tyči. Rumunský záložník zaznamenal druhý gól v ligové sezoně.

Pražané pak trochu ubrali na tempu a zvýšili až tři minuty před pauzou. Na Masopustův centr z pravé strany si naskočil Kuchta a hlavičkou vysokým obloukem dostal míč přes překvapeného Grigara do sítě. Reprezentační útočník skóroval poosmé v ligovém ročníku a ztrácí už jen jednu branku na lídra střelecké tabulky Beauguela z Plzně.

V 58. minutě Mareček ostrým zákrokem trefil domácího Olayinku. Sudí Machálek mu nejprve udělil žlutou kartu, po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru ale verdikt přehodnotil a teplického středopolaře vyloučil.

Ousou v 73. minutě v obrovské šanci trefil jen Grigara a z následné dorážky z několika kroků napálil střídající Lingr jen brankovou konstrukci. Chvíli nato Plavšičovu střelu za již překonaným gólmanem odvrátil jeden z obránců.

V 84. minutě už slávisté přidali třetí gól. Na Plavšičův centr si naběhl Ousou a dal svou první branku po letním příchodu do Edenu. Pak ještě Krmenčíka vychytal Grigar, ale Pražany to mrzet nemuselo. Od srpna 2018 doma v lize bodovali už v 58 zápasech po sobě.

Letenští se posunuli na třetí místo

Sparta zvládla duel s Libercem a vyhrála 2:1. Pražané se tak posunuli na třetí místo tabulky s pětibodovou ztrátou na vedoucí Slavii. Domácí ve výročním zápase vedli od páté minuty zásluhou Adama Karabce, za hosty v úvodním dějství srovnal Christian Frýdek. Vítězný gól vstřelil v 80. minutě střídající Matěj Pulkrab. Slovan prohrál v nejvyšší soutěži po čtyřech výhrách a je desátý.

Jablonečtí prohráli doma s Mladou Boleslaví 0:1 a prodloužili své čekání na vítězství už na devět zápasů nejvyšší soutěže. Utkání v drobném sněžení a chvílemi v houstnoucí mlze na Střelnici rozhodl v 51. minutě Michal Hlavatý svým prvním gólem v sezoně a posunul středočeský tým na sedmé místo. Jablonec vyšel potřetí za sebou střelecky naprázdno a zůstává třináctý.

Hráči Hradce Králové přetlačili Karvinou 1:0 a připsali si proti ní premiérové vítězství v nejvyšší soutěži. Jedinou branku vstřelil Jakub Rada ve třetí minutě nastaveného času první půle. Ten využil i početní výhodu, když hosté hráli od 43. minuty bez vyloučeného Marca Túlia. Východočeši naplno bodovali po třech zápasech a jsou šestí. Karviná naopak nevyhrála 16. ligový duel po sobě, v tomto ročníku na triumf stále čeká a je dál na předposledním 15. místě.

16. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Teplice 3:0 (2:0)

Branky: 16. Stanciu, 42. Kuchta, 84. Ousou. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Mokrusch - Franěk (video). ŽK: Kačaraba - Rezek, Shejbal, Fortelný. ČK: 59. Mareček (Teplice). Diváci: 1000 (omezený počet).

Slavia: Mandous - Masopust, Ousou, Kačaraba (62. Plavšič), Oscar - Holeš, Hromada (74. Madsen) - Schranz (56. Lingr), Stanciu, Olayinka (62. Krmenčík) - Kuchta (74. Samek). Trenér: Trpišovský.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Knapík, Chaloupek, Shejbal - Mareček, Jukl - Rezek (46. Černý), Krunert, Kodad (64. Fortelný) - Mareš (64. Trubač). Trenér: Jarošík.

Sparta Praha - Slovan Liberec 2:1 (1:1)

Branky: 5. Karabec, 80. Pulkrab - 33. Frýdek. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Vodrážka - Berka (video). ŽK: Karlsson, Haraslín, Ladislav Krejčí I - Fukala, Purzitidis. Diváci: 977 (omezený počet).

Sparta: Holec - Wiesner, Panák, Ladislav Krejčí II, Hancko - Karlsson (61. Pulkrab), Pavelka, Sáček, Karabec (80. Dočkal), Haraslín (69. Ladislav Krejčí I) - Hložek. Trenér: Vrba.

Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Chaluš, Mikula, Fukala - Tiéhi (80. Michal), Faško (66. Purzitidis) - Koscelník (65. Tupta), Frýdek, Rondič (72. Mészáros) - Rabušic (72. Hilál). Trenér: Kozel.

FC Hradec Králové - MFK Karviná 1:0 (1:0)

Branky: 45.+3 Rada. Rozhodčí: Krejsa - Horák, Podaný - Kocourek (video). ŽK: Papadopulos, Qose, Bartošák, Sinjavskij, Čmelík (všichni Karviná). ČK: 43. Túlio (Karviná). Diváci: 246 (omezený počet).

Hradec: Fendrich - Klíma, Čech, Leibl - Mejdr, Kodeš, Rada, Urma - Dvořák, Prekop (64. Vašulín), Vlkanova (90.+1 Kubala). Trenér: Koubek.

Karviná: Bolek - Mikuš (68. Křapka), Santos, Buchta, Šehič - Mangabeira - Sinjavskij (86. Nešický), Qose (59. Stropek), Túlio, Bartošák (59. Čmelik) - Papadopulos (59. Durosinmi). Trenér: Páník.

FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0)

Branka: 51. Hlavatý. Rozhodčí: Klíma - Kříž, Ratajová - Ondráš (video). ŽK: Kubista - Matějovský. Diváci: 639 (omezený počet).

Jablonec: Hanuš - Holík, Martinec (86. Smejkal), Zelený, Krob - Hübschman (77. Považanec) - Malínský, Houska (64. Kubista), Kratochvíl, Pilař (77. Nešpor) - Doležal (64. Čvančara). Trenér: Rada.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Preisler - Ewerton (63. Jurásek), Smrž, Hlavatý (73. Dancák), Matějovský (89. Mužík), Skalák (46. Ladra) - Fila (63. Kadlec). Trenér: Jarolím.

Podívejte se, jak se hraje fotbal v Červených Janovicích | Video: Aktuálně.cz, Vojtěch Dvořák

před 14 minutami

Na východní pobřeží USA dorazila silná bouře, která může zasáhnout kolem 80 milionů lidí a přinést až 60 cm sněhu. Tisíce letů jsou zrušeny

Aktualizováno před 14 minutami

V čele Strany zelených zůstanou Magdalena Davis a Michal Berg, delegáti je jakožto spolupředsedy zvolili na dnešním sjezdu. Protikandidáty neměli

Zelení by měli patřit k sociální a ekologické opozici vůči vládě. Je k tomu nutné hledat smysluplné a důvěryhodné partnery, strana začala mimo jiné komunikovat s novým vedením ČSSD. Na sobotním on-line sjezdu to řekl spolupředseda Zelených Michal Berg, který s Magdalenou Davis obhajoval pozici v čele strany. Protikandidáty nemají.

Strana zelených se sociálními demokraty pod vedením Jana Hamáčka dříve jednala o možné spolupráci před loňskými sněmovními volbami. Nakonec se ale subjekty nedohodly. Zelení obdrželi ve volbách 0,99 procenta hlasů, do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné České republiky ani ČSSD.

S novou vládou Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) přišla podle Berga určitá naděje na posun v některých věcech. Kritizoval ale zároveň například nedostatečnou podporu některých typů obnovitelných zdrojů energie, osekávání veřejných výdajů nebo konzervativní rétoriku v rodinné politice.

před 20 minutami

Suterová si ve sjezdu v Ga-Pa dojela pro čtvrté vítězství v SP

Švýcarská lyžařka Corinne Suterová vyhrála sjezd v Garmisch-Partenkirchenu vyhrála a připsala si čtvrté vítězství v závodě Světového poháru v kariéře. Poslední sjezd před olympijskými hrami vynechala řada elitních závodnic včetně Ester Ledecké.

Na druhém místě skončila se ztrátou 51 setin sekundy další Švýcarka Jasmine Fluryová. Ta se dostala na stupně vítězů teprve podruhé, dosud se jí to podařilo pouze v roce 2017 při výhře v superobřím slalomu ve Svatém Mořici.

Třetí příčku obsadila Cornelia Hütterová, která za nejrychlejší Suterovou zaostala o 78 setin. Rakouská reprezentantka se na pódium ve Světovém poháru prosadila po více než tříleté pauze.

Sedmadvacetiletá Suterová všechny tři předchozí triumfy zaznamenala v roce 2020, kdy získala malé glóby za super-G a sjezd, jehož pořadí úřadující mistryně světa ve sjezdu ovládla před Ledeckou.

V průběžném hodnocení sjezdu v aktuální sezoně se Suterová posunula na druhé místo a na vedoucí Sofiu Goggiaovou ztrácí 69 bodů. Italská lyžařka po zranění v nedělním super-G v Cortině d'Ampezzo v Německu nestartovala.

V celkovém hodnocení Světového poháru je Suterová sedmá. V čele je stále Američanka Mikaela Shiffrinová před obhájkyní Petrou Vlhovou ze Slovenska. Obě dnes na sjezdovce Kandahar rovněž chyběly.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Garmisch-Partenkirchenu:

Ženy - sjezd: 1. C. Suterová 1:40,74, 2. Fluryová (obě Švýc.) -0,51, 3. Hütterová (Rak.) -0,78, 4. Weidleová (Něm.) -0,82, 5. Delagová (It.) -0,85, 6. Reisingerová -0,92, 7. Rädlerová (obě Rak.) -0,94, 8. Hählenová (Švýc.) -1,02, 9. Gagnonová (Kan.) -1,05, 10. Scheyerová (Rak.) -1,14.

Průběžné pořadí sjezdu (po 6 z 9 závodů): 1. Goggiaová (It.) 400 b., 2. C. Suterová 331, 3. Siebenhoferová (Rak.) 278, 4. Johnsonová (USA) 240, 5. Puchnerová (Rak.) 231, 6. Weidleová a Nadia Delagová (Švýc.) obě 218, …13. Ledecká (ČR) 123.

Průběžné pořadí SP (po 26 z 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1026, 2. Vlhová (SR) 1009, 3. Goggiaová 769, 4. Hectorová (Švéd.) 682, 5. Brignoneová (It.) 672, 6. Siebenhoferová 547, …29. Ledecká 204, 50. Dubovská (ČR) 108.