Slavia přehrála Teplice 3:0 a opět odskočila Plzni o tři body, Sparta také vyhrála

Aktualizováno 28. 11. 2021 20:05
Fotbalisté pražské Slavie zvítězili v 16. kole nad Teplicemi 3:0 a v čele tabulky si udržují tříbodový náskok. Obhájce titulu rozhodl utkání s posledním celkem soutěže už v úvodním dějství, kdy se trefili Nicolae Stanciu a Jan Kuchta. V 59. minutě byl vyloučen hostující Lukáš Mareček a šest minut před koncem využil přesilovku Švéd Aiham Ousou.
Jan Kuchta
Jan Kuchta | Foto: Reuters

Slavia vyhrála podesáté z posledních 11 vzájemných ligových duelů. Pražané v nejvyšší soutěži zvítězili popáté za sebou a pokaždé bez inkasované branky. Naopak Teplice prohrály i sedmý ligový zápas pod trenérem Jiřím Jarošíkem a zůstávají poslední.

Pražané nastoupili s třemi změnami v základní sestavě oproti čtvrteční remíze 2:2 s Feyenoordem Rotterdam v Evropské konferenční lize. V srpnu 2013 utrpěla Slavia doma s Teplicemi nejvyšší debakl v samostatné ligové historii (0:7), tentokrát ale vstupovala do utkání, které po zpřísnění vládních opatření proti koronaviru smělo sledovat maximálně tisíc diváků, v roli obrovského favorita.

Domácí od začátku pevně drželi otěže zápasu. V páté minutě postupoval sám na branku Kuchta, udělal však příliš dlouhou kličku Grigarovi a teplický gólman stihl zasáhnout. Po necelé čtvrthodině hry si oba hráči souboj zopakovali a znovu hned nadvakrát uspěl hostující brankář.

V 16. minutě už favorit vedl. Stanciu z přímého kopu kousek za vápnem překvapil Grigara a zakroutil míč k bližší tyči. Rumunský záložník zaznamenal druhý gól v ligové sezoně.

Pražané pak trochu ubrali na tempu a zvýšili až tři minuty před pauzou. Na Masopustův centr z pravé strany si naskočil Kuchta a hlavičkou vysokým obloukem dostal míč přes překvapeného Grigara do sítě. Reprezentační útočník skóroval poosmé v ligovém ročníku a ztrácí už jen jednu branku na lídra střelecké tabulky Beauguela z Plzně.

V 58. minutě Mareček ostrým zákrokem trefil domácího Olayinku. Sudí Machálek mu nejprve udělil žlutou kartu, po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru ale verdikt přehodnotil a teplického středopolaře vyloučil.

Ousou v 73. minutě v obrovské šanci trefil jen Grigara a z následné dorážky z několika kroků napálil střídající Lingr jen brankovou konstrukci. Chvíli nato Plavšičovu střelu za již překonaným gólmanem odvrátil jeden z obránců.

V 84. minutě už slávisté přidali třetí gól. Na Plavšičův centr si naběhl Ousou a dal svou první branku po letním příchodu do Edenu. Pak ještě Krmenčíka vychytal Grigar, ale Pražany to mrzet nemuselo. Od srpna 2018 doma v lize bodovali už v 58 zápasech po sobě.

Letenští se posunuli na třetí místo

Sparta zvládla duel s Libercem a vyhrála 2:1. Pražané se tak posunuli na třetí místo tabulky s pětibodovou ztrátou na vedoucí Slavii. Domácí ve výročním zápase vedli od páté minuty zásluhou Adama Karabce, za hosty v úvodním dějství srovnal Christian Frýdek. Vítězný gól vstřelil v 80. minutě střídající Matěj Pulkrab. Slovan prohrál v nejvyšší soutěži po čtyřech výhrách a je desátý.

Jablonečtí prohráli doma s Mladou Boleslaví 0:1 a prodloužili své čekání na vítězství už na devět zápasů nejvyšší soutěže. Utkání v drobném sněžení a chvílemi v houstnoucí mlze na Střelnici rozhodl v 51. minutě Michal Hlavatý svým prvním gólem v sezoně a posunul středočeský tým na sedmé místo. Jablonec vyšel potřetí za sebou střelecky naprázdno a zůstává třináctý.

Hráči Hradce Králové přetlačili Karvinou 1:0 a připsali si proti ní premiérové vítězství v nejvyšší soutěži. Jedinou branku vstřelil Jakub Rada ve třetí minutě nastaveného času první půle. Ten využil i početní výhodu, když hosté hráli od 43. minuty bez vyloučeného Marca Túlia. Východočeši naplno bodovali po třech zápasech a jsou šestí. Karviná naopak nevyhrála 16. ligový duel po sobě, v tomto ročníku na triumf stále čeká a je dál na předposledním 15. místě.

16. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Teplice 3:0 (2:0)

Branky: 16. Stanciu, 42. Kuchta, 84. Ousou. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Mokrusch - Franěk (video). ŽK: Kačaraba - Rezek, Shejbal, Fortelný. ČK: 59. Mareček (Teplice). Diváci: 1000 (omezený počet).

Slavia: Mandous - Masopust, Ousou, Kačaraba (62. Plavšič), Oscar - Holeš, Hromada (74. Madsen) - Schranz (56. Lingr), Stanciu, Olayinka (62. Krmenčík) - Kuchta (74. Samek). Trenér: Trpišovský.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Knapík, Chaloupek, Shejbal - Mareček, Jukl - Rezek (46. Černý), Krunert, Kodad (64. Fortelný) - Mareš (64. Trubač). Trenér: Jarošík.

Sparta Praha - Slovan Liberec 2:1 (1:1)

Branky: 5. Karabec, 80. Pulkrab - 33. Frýdek. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Vodrážka - Berka (video). ŽK: Karlsson, Haraslín, Ladislav Krejčí I - Fukala, Purzitidis. Diváci: 977 (omezený počet).

Sparta: Holec - Wiesner, Panák, Ladislav Krejčí II, Hancko - Karlsson (61. Pulkrab), Pavelka, Sáček, Karabec (80. Dočkal), Haraslín (69. Ladislav Krejčí I) - Hložek. Trenér: Vrba.

Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Chaluš, Mikula, Fukala - Tiéhi (80. Michal), Faško (66. Purzitidis) - Koscelník (65. Tupta), Frýdek, Rondič (72. Mészáros) - Rabušic (72. Hilál). Trenér: Kozel.

FC Hradec Králové - MFK Karviná 1:0 (1:0)

Branky: 45.+3 Rada. Rozhodčí: Krejsa - Horák, Podaný - Kocourek (video). ŽK: Papadopulos, Qose, Bartošák, Sinjavskij, Čmelík (všichni Karviná). ČK: 43. Túlio (Karviná). Diváci: 246 (omezený počet).

Hradec: Fendrich - Klíma, Čech, Leibl - Mejdr, Kodeš, Rada, Urma - Dvořák, Prekop (64. Vašulín), Vlkanova (90.+1 Kubala). Trenér: Koubek.

Karviná: Bolek - Mikuš (68. Křapka), Santos, Buchta, Šehič - Mangabeira - Sinjavskij (86. Nešický), Qose (59. Stropek), Túlio, Bartošák (59. Čmelik) - Papadopulos (59. Durosinmi). Trenér: Páník.

FK Jablonec - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0)

Branka: 51. Hlavatý. Rozhodčí: Klíma - Kříž, Ratajová - Ondráš (video). ŽK: Kubista - Matějovský. Diváci: 639 (omezený počet).

Jablonec: Hanuš - Holík, Martinec (86. Smejkal), Zelený, Krob - Hübschman (77. Považanec) - Malínský, Houska (64. Kubista), Kratochvíl, Pilař (77. Nešpor) - Doležal (64. Čvančara). Trenér: Rada.

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Suchý, Karafiát, Preisler - Ewerton (63. Jurásek), Smrž, Hlavatý (73. Dancák), Matějovský (89. Mužík), Skalák (46. Ladra) - Fila (63. Kadlec). Trenér: Jarolím.

Podívejte se, jak se hraje fotbal v Červených Janovicích | Video: Aktuálně.cz, Vojtěch Dvořák