Lafata vysvobodil Spartu v zápase s Jabloncem, Slavia poprvé v sezoně vyhrála

Aktualizováno 21. 8. 2016 21:14
Slavia porazila Příbram 3:0, branky dávali Mešanovič, Škoda a Hušbauer. Liberec uhrál jen bezbrankovou remízu s Brnem. Sparta doma porazila Jablonec 3:0, když ji v 70. minutě střelecky spasil svou první brankou v nové sezóně David Lafata.
Radost fotbalistů Sparty.
Radost fotbalistů Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Slavie porazili ve 4. kole Příbram 3:0 a dočkali se první ligové výhry v sezoně. V Edenu otevřel skóre na konci úvodní půle Muris Mešanovič, v 65. minutě přidal druhý gól Milan Škoda a v nastavení se prosadil Josef Hušbauer.

Pražané zdolali doma Příbram podeváté za sebou. Hosté stále čekají na první bod i gól v novém ligovém ročníku a zůstali v tabulce poslední.

Týmy Liberce a Brna v nové sezoně stále čekají na vítězství, když ve 4. kole uhráli ve vzájemném utkání pod Ještědem jen bezbrankovou remízu. Brno tak získalo jen bod i ve svém třetím vystoupení nového ročníku, Liberec přidal ke dvěma prohrám druhou remízu.

Příbram v lize ještě neskórovala

Slávistický trenér Uhrin udělal po čtvrteční prohře 0:3 v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy s Anderlechtem hned sedm změn v základní sestavě. Ta nejvýraznější nastala mezi tyčemi, kde Pavlenku nahradil Berkovec, který chytal poprvé od úvodního zápasu této sezony na půdě Levadie Tallinn.

Pražanům se v úvodu příliš nedařilo a první zajímavější možnost měli až ve 22. minutě, kdy po rohu hlavičkoval nad Škoda. Chvíli nato střílel těsně nad Souček. Jinak ale byly k vidění nepřesnosti a Příbram, která v úterý vypadla v domácím poháru s Litoměřickem, vážněji nehrozila vůbec.

Trápící se Slavii pomohl gól do šatny v poslední minutě úvodní půle. Zmrhalův centr poslal z první do tyče Škoda a odražený balon vrátil hlavou do sítě Mešanovič, který v minulém domácím ligovém utkání se Zlínem zajistil brankou v nastavení remízu.

Slávistický kotel se na druhou půli přesunul na jižní tribunu, kam po změně stran útočili domácí, a Pražané mohli brzy vedení navýšit. Nejprve v 53. minutě hlavičkoval těsně vedle Mešanovič, poté pálil z úhlu do horní části břevna Zmrhal a po hodině hry v poslední chvíli zablokoval Chaluš v šanci Mešanoviče.

Červenobílí trvalou převahu po přestávce zužitkovali v 65. minutě. Hušbauer našel mezi obránci Škodu a ten prostřelil Hrušku. Domácí kanonýr se dočkal první trefy od odvety 2. předkola Evropské ligy s Tallinnem.

Až v 70. minutě měla větší šanci i Příbram, ale střídající Pilík zamířil těsně mimo. Ve druhé minutě nastavení naopak přidali třetí gól domácí, když z dálky napřáhl Hušbauer a chybující Hruška propustil míč do sítě.

Sparta je v čele ligové tabulky

Fotbalisté Sparty se ve 4. kole první ligy dostali do vedení v tabulce. Doma na Letné přehráli Jablonec 3:0 díky dvěma gólům Davida Lafaty. V tabulce se dostali o skóre před Zlín, který v sobotu překvapivě porazil 2:0 obhájce titulu Plzeň. První výhru v sezoně uhrála Slavia, když porazila 3:0 Příbram, která ještě nebodovala a nedala gól. Na první vítězství naopak po vzájemné bezbrankové remíze stále čekají Liberec a Brno.

Sparta, která nastoupila s posilou Karavajevem, se branek dočkala až po přestávce. Šural ještě v obrovské šanci selhal, ale v 70. minutě se hlavou po rohu prosadil Lafata. O pět minut později přidal druhou branku Pulkrab, který se trefil při prvním ligovém startu za Spartu. Na konečných 3:0 uzavřel sedm minut před koncem Lafata a připsal si už sedmou branku v šestém utkání proti svému bývalému klubu. Pražané udrželi neporazitelnost v soutěži a navíc potřetí za sebou nedostali gól.

Podobný průběh měl i zápas v Edenu, kde čekání na gól ukončil na konci úvodní půle Muris Mešanovič. V 65. minutě přidal druhou branku Milan Škoda a v nastavení se prosadil Josef Hušbauer. Pražané zdolali doma Příbram podeváté za sebou. Hosté stále čekají na první bod i gól v novém ligovém ročníku a v tabulce jsou poslední. Jejich trenér Martin Pulpit nevydařený úvod sezony zřejmě neustojí.

V Liberci gól nepadl. Nejprve trefil tyč brněnské branky Baroš, další velkou šanci nevyužil Bartošák. V závěru naopak selhalo v koncovce Brno. Zbrojovka získala jen bod i ve svém třetím vystoupení v novém ročníku, Liberec přidal ke dvěma prohrám druhou remízu.

4. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - 1. FK Příbram 3:0 (1:0)

Branky: 45. Mešanovič, 65. Škoda, 90.+2 Hušbauer. Rozhodčí: Proske - Kotík, Vysloužil. ŽK: Frydrych, Hušbauer - Trapp, Divíšek. Diváci: 5043.

Slavia: Berkovec - Bořil, Bílek, Frydrych, Švento - Souček - Mihalík, Hušbauer, Zmrhal (90. Mingazov) - Mešanovič (89. Van Kessel), Škoda (66. Barák). Trenér: Uhrin ml.

Příbram: Hruška - Tregler, Chaluš, Jiránek, Ferrara (74. Brandner) - Krameš, Trapp (68. Mahmutovič) - Peltier (57. Pilík), Rezek, Divíšek - Majtán. Trenér: Pulpit.

Slovan Liberec - Zbrojovka Brno 0:0

Rozhodčí: Houdek - Paták, Wilczek. ŽK: Hadaščok, Bartošák, Nitrianský - Vraštil, Šural. Diváci: 4054

Liberec: Hladký - Nitrianský, Latka, Karafiát, Bartošák - Machuča (41. Bláha), Súkenník - Hadaščok (76. Komličenko), Navrátil, Da Silva (69. Ekpai) - Baroš. Trenér: Trpišovský.

Brno: Melichárek - Šural (62. Pašek), Vraštil, Kijanskas, Lutonský - R. Buchta, Lacko - Hyčka, Škoda (71. Vávra), Štohanzl (85. Sedlák) - Řezníček. Trenér: Habanec.

AC Sparta Praha - FK Jablonec 3:0 (0:0)

Branky: 70. Lafata, 75. Pulkrab, 81. Lafata. Rozhodčí: Ardeleánu – Moláček, Mokrusch. ŽK: Holek, Čermák, Lafata - Kubista, Mihálik. Diváci: 8336.

Sparta: Koubek – Karavajev, Mario Holek, M. Kadlec, Nhamoinesu – Vácha – Josef Šural, Dočkal (70. Frýdek), Čermák (46. Pulkrab), Holzer (59. Juliš) – Lafata. Trenér: Ščasný.

Jablonec: Hrubý – Kubista, Pernica, Kouřil, Matěj Hanousek – Hübschman – Mihálik (68. Štěpánek), Pospíšil, Trávník (90. Díl), Bazal (61. Končal) – Wágner. Trenér: Frťala.