Slavia nevyhrála, přesto v novém Edenu slaví titul

Martin Jůzek
17. 5. 2008 16:55
Druhá je Sparta, sestupují Most a Bohemians
Hráči Slavie pozvedli na hřišti svého nového stadionu pohár pro Mistra Gambrinus ligy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Trofej pro vítěze české fotbalové ligy mění majitele. Mistrovský pohár převzali v sobotu hráči Slavie, o jejichž triumfu definitivně rozhodlo poslední, třicáté kolo.

Byť vršovický klub doma neporazil soupeře z Jablonce, remíza 2:2 mu bohatě stačila. Sparta totiž potřetí v řadě prohrála, Liberec ji na svém hřišti porazil 4:3. Sparta tak skončila druhá a dopovodí Slavii do předkola Ligy mistrů.

Dvoubrankové vítětězství Baníku nad Bohemians rozhodlo o tom, že Ostrava jde z třetí příčky do Poháru UEFA a Bohemians se po roce v nejvyšší soutěži vrací do druhé ligy, kam spadl rovněž Most.

Nový stadion v Edenu byl vyprodaný

Eden byl vyprodaný, hlediště nového stadionu se zaplnilo téměř do posledního místa. Diváci určitě nelitovali, už od prvních minut předváděli svěřenci Karla Jarolíma naprosto jiný výkon než při exhibičním zápase proti Oxfordu. Akce střídala akci a domácí se stále hrnuli dopředu. Na druhou stranu, zase jim dlouho chyběli góly.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Hned od výkopu dali slávisté svému soupeři na vědomí, že si nechtějí nechat pokazit historickou chvíli. Po několika pološancích se v 9. minutě dostal k hlavičce Švento, ale zamířil nad bránu.

Pražané dále využívali mohutné podpory fanoušků a pokračovali v aktivním výkonu. Na sklonku dvacáté minuty předvedli domácí dvě pohledné akce, které hrozily gólem. Toleskiho ránu však jablonečtí obránci zblokovali a z následného rohu Brabec přestřelil břevno.

O chvíli později chyběly jen centimetry k tomu, aby oblouček Krajčíka tečoval Šenkeřík. Nestihl však pořádně vyskočit, a tak skóre zůstávalo beze změny.

Jablonec se osměloval. Nezůstával na své polovině, ale snažil se chodit do brejků ve čtyřech lidech, a tak domácí nemohli být tolik v klidu. Vyděsit je mohla střela Valenty, pokud by byla přesnější. Největším problémem Severočechů byla právě zbrklost v zakončení.

Po půlhodině se slávisté dožadovali odpískání pokutového kopu. Belaid sice upadl ve vápně, ale rozhodčí Mikel zůstal po jeho střetu s jabloneckým obráncem klidný. A když krátce nato letěl vzduchem Švento a sudí nereagoval, fanoušci ukázali, jak dokáže být v Edenu hlučno.

Dešťová přeháňka přinesla dvě branky

Potom tempo hry dost opadlo. Svěřenci Františka Komňackého se zatáhli, často při obraně zdvojovali domácí fotbalisty a vůbec si nedělali problémy s odkopy. Do konce poločasu se už nic významnějšího neudálo.

Útočník Slavie - Goce Toleski - mává po veliké šanci z kraje utkání rukama a nechápe, jak mohl minout bránu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Do druhé půle nastoupily oba týmy s trochu odlišnými pokyny. Trávník i hráče začal zkrápět déšť, který přinesl štěstí nejprve domácímu výběru, ale hned zakrátko se radoval i soupeř.

Tuniský reprezentant Belaid se v 51. minutě ujal zahrávání přímého kopu. Z dvaceti metrů poslal balon nad zdí bránících hráčů a brankář Špit se ani nepohnul. Rána doplachtila do sítě a euforie zaplavila Eden.

Jenže hned po rozehrání využil Jablonec nesoustředěnosti domácích. Po levé straně utekl Valenta a přihrál míč na kopačky Žofčákovi. Bývalý sparťan poslal míč vedle Vaniaka - 1:1.

To byl šok. Takové ticho ještě nový stadion nepoznal. Slávisté však neznervózněli, věděli, že Liberec nedává v souběžně hraném zápase letenskému rivalovi nic zadarmo. A tak nikam nepospíchali a diváci se začali bavit mexickými vlnami.

A na závěr podobná situace

Červenobílí na hřišti polevili, laxní výkon s čekáním na konečný hvizd byl málem Jabloncem potrestán. Nejprve znovu střílel nebezpečně Žofčák a poté nebyl daleko od skórování Valenta.

Na závěrečné minuty poslal kouč Jarolím reprezentanta Pudila, poslední chvíle naopak nemohl prožít Šmicer, jenž kvůli zdravotním problémům v průběhu druhé půle odstoupil.

Divákům docházela trpělivost. A jejich trochu nečekané pískání se dočkalo odpovědi. A byl to právě Pudil, k němuž se v pokutovém vápně dostal míč a rozvášnil Eden podruhé. Skandování "Mistři" nahradilo u soupeřů tradiční "Věčně druzí".

Jablonec však ukázal něco podobného jako na začátku druhého dějství. Slavia výhru neuhlídala, definitivní podobu výsledku dal Krejčí, jenž vyrovnal na 2:2. Přesto započaly oslavy, které nezažila Slavia dlouhých dvanáct let.