Slavia má vytoužený double. Mistr získal i pohár, v přesilovce rozhodla Simova trefa

20. 5. 2021 19:25
Fotbalisté Slavie vyhráli ve finále MOL Cupu v Plzni 1:0 a získali double. Utkání v 73. minutě rozhodl střídající Abdallah Sima, Viktoria hrála od 54. minuty v deseti poté, co byl vyloučen Milan Havel.
Fotbalisté Slavie s trofejí po vítězství ve finále domácího poháru
Fotbalisté Slavie s trofejí po vítězství ve finále domácího poháru | Foto: ČTK

Pražané, kteří už mají od začátku května jistý třetí ligový titul po sobě, vybojovali double podruhé v samostatné historii. Poprvé od rozdělení federace se jim povedlo vyhrát nejvyšší soutěž i pohár předloni. Slávisté ovládli i šesté finále poháru, v němž v samostatné historii nastoupli.

Plzeň naopak ve třetím finále MOL Cupu stejně jako v roce 2014 neuspěla, jediný triumf si připsala v sezoně 2009/2010. Viktoria prohrála i třetí soutěžní utkání po příchodu trenéra Michala Bílka.

Jelikož slávisté mají coby ligový šampion jistou účast v kvalifikaci Ligy mistrů, připadne start v předkole Evropské ligy třetímu týmu nejvyšší soutěže. Účast v nově vzniklé Evropské konferenční lize vynese vedle čtvrtého i páté místo. To zatím drží Plzeň o bod před Libercem.

Trenér Viktorie Bílek se po ligové porážce 0:3 na půdě Pardubic vrátil k rozestavení s třemi obránci. Do utkání šli v roli favorita Pražané, kteří soupeře na začátku května v lize rozdrtili doma 5:1, první půle ale překvapivě patřila Plzni. Hned v desáté minutě po Buchově přihrávce postupoval sám na Koláře Falta, ale šanci nevyřešil dobře a jen trefil slávistického gólmana.

Pražané poprvé zahrozili až v 36. minutě, kdy Masopust z voleje o kousek přestřelil. O pět minut později slávisty znovu podržel brankář Kolář, který vytáhl Kalvachovu střelu pod břevno z přímého kopu.

Na utkání mohla být z 10 procent zaplněna kapacita stadionu. Organizátor poháru FAČR sice nabídl místa jen dlouhodobým partnerům, přesto se v hledišti objevili diváci s klubovými symboly a především slávisté byli chvílemi slyšet.

Červenobílí po změně stran přidali a ve 49. minutě vyrazil Stanciuovu střelu Staněk. Za dalších pět minut zkomplikoval zbytek zápasu Západočechům Havel, který ve skluzu zasáhl Deliho a rozhodčí Hrubeš ho po druhé žluté kartě vyloučil.

Slávističtí trenéři poslali na trávník střídající Simu s Traorém a za chvíli protáhl Staňka střelou hostující Bah. Po krátkém krupobití pak hráčům chvíli komplikoval kombinace mokrý a kluzký terén. Plzeň i v deseti zahrozila, dva Čermákovy pokusy však zblokovala obrana.

V 69. minutě na druhé straně v dobré pozici zamířil mimo nejlepší ligový střelec Kuchta a chvíli nato v ještě lepší šanci pálil nad Sima. V 73. minutě už Pražané vedli. Po Deliho centru na zadní tyč sklepl Traoré dalšímu střídajícímu hráči Simovi a ten zblízka poslal balon pod břevno.

Domácí i v oslabení v závěru soupeře přitlačili, Brabec však v 89. minutě tečovanou střelou minul. Na opačné straně se neprosadil Van Buren, ale Pražanům už to nevadilo.

S Plzní neprohráli posedmé za sebou a na domácí scéně udrželi neporazitelnost v této sezoně. V lize bodovali rekordních 44 zápasů po sobě.

Finále českého fotbalového MOL Cupu:

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 73. Sima. Rozhodčí: Hrubeš - Caletka, Vlček - Orel (video). ŽK: Havel, Ondrášek, Hejda - Masopust, Kolář. ČK: 54. Havel. Diváci: 1167 (omezený počet).

Plzeň: Staněk - Hejda, Brabec, Hybš - Havel, Bucha (85. Ba Loua), Kalvach, Čermák (88. Ondrášek), Falta - Šulc (74. Kayamba), Beauguel (84. Mihálik). Trenér: Bílek.

Slavia: Kolář - Masopust (59. Sima), Kúdela, Deli (80. Zima), Bořil - Hromada (60. Traoré) - Bah, Ševčík, Stanciu (79. Lingr), Oscar - Kuchta (79. Van Buren). Trenér: Trpišovský.