Slavia jde dál, s kapitánem z Ukrajiny dala znovu tři góly. A to Fenerbahce šetřila

24. 2. 2022 23:18
Fotbalisté Slavie zvítězili v odvetě úvodního kola vyřazovací fáze Evropské konferenční ligy nad Fenerbahce Istanbul stejně jako před týdnem v prvním utkání v Turecku 3:2 a stvrdili postup do osmifinále. Červenobílí se soupeře pro osmifinále dozvědí v pátek po poledni při losu ve švýcarském sídle UEFA v Nyonu. Možnými soupeři jsou Alkmaar, AS Řím, Basilej, FC Kodaň, Gent, LASK Linec a Rennes.
Ukrajinský kapitán Slavie Taras Kačaraba dostává při utkání Evropské konferenční ligy proti Fenerbahce Istanbul pokyny od trenéra Jindřicha Trpišovského | Foto: Reuters

Český šampion v Edenu vedl už po 27 minutách 2:0 poté, co se trefili Ivan Schranz a Yira Sor. Do pauzy snížil Mert Hakan Yandas, ale po změně stran se podruhé prosadil Sor. Slavia ještě řadu dalších šancí nevyužili, naopak v závěru zkorigoval stav Mergim Berisha. Fenerbahce stejně jako před týdnem scházel po zranění český bek Filip Novák.

Slavia před zápasem podpořila Ukrajinu, která od ranních hodin čelí ruskému útoku. Český šampion před výkopem nechal zahrát slavnou píseň Karla Kryla "Bratříčku, zavírej vrátka", hráči pak přišli na trávník ve speciálních žlutých tričkách. Ukrajinský obránce Kačaraba nastoupil jako kapitán Pražanů.

Kouč červenobílých Trpišovský, který kvůli nemoci chyběl v Istanbulu při prvním duelu, znovu nasadil na hrot útoku jinak spíše křídelního hráče a jednu ze zimních posil Sora, nechyběl ani uzdravený záložník Holeš.

Slávisté byli od začátku jasně lepší. V 8. minutě v první velké šanci trefil Oscar obránce, za dalších 11 minut už ale domácí vedli. Plavšičův nákop do vápna vrátil vysokým obloukem před branku Holeš a míč po několika odrazech od hostujících hráčů poslal do sítě nekompromisně Schranz.

Pražané byli dál nebezpečnější a v 27. minutě zvýšili. Po Traorého kolmici šel ze strany sám na gólmana Sor a s pomocí tyče zvýšil. Dal první branku za Slavii od příchodu z Ostravy.

Fenerbahce, kterému patří v turecké lize až páté místo, působilo odevzdaně a v další šanci ho proti Traorému zachránil Bayindir. Ve 39. minutě ovšem hosté nečekaně snížili, když se za vápnem přesně k tyči trefil Yandas.

S Pražany ale snížení nijak nezatřáslo a dál měli utkání pevně pod kontrolou, zpočátku druhého dějství ale zahazovali jednu šanci za druhou. Gólman Bayindir vychytal střídajícího Lingra i Sora, který v 52. minutě neproměnil ani sólový únik.

Nigerijský ofenzivní univerzál se dočkal druhé trefy v zápase v 63. minutě, kdy po Holešově akci napálil míč nechytatelně pod břevno. Necelých 20 minut před koncem pak mohl Sor završit hattrick, ale Bayindira nepřekonal.

Pražané si už závěr pohlídali a nic na tom nezměnila ani v 90. minutě snižující trefa střídajícího Berishy z dorážky poté, co se dvou slávistů zbavil mladík Güler.

Za postup do osmifinále Evropské konferenční ligy je prémie 600 tisíc eur (zhruba 15 milionů korun). Za předešlé účinkování v této pohárové sezoně si dosud slávisté výsledky vydělali asi 4,9 milionu eur (asi 123 milionů korun), další finance UEFA rozděluje za desetiletý koeficient a podíl z marketingových práv.

Slávisté vloni a v roce 2019 došli do čtvrtfinále Evropské ligy, jejich maximem na evropské scéně je semifinále Poháru UEFA ze sezony 1995/96.

Odvetné utkání 2. kola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Slavia Praha - Fenerbahce Istanbul 3:2 (2:1)

Branky: 27. a 63. Sor, 19. Schranz - 39. Yandas, 90. Berisha. Rozhodčí: Kavanagh - Hatzidakis, Lennard (všichni Angl.). ŽK: Kačaraba, Tecl - Osayi-Samuel, Yandas, Pelkas. Diváci: 10.120 (omezený počet). První zápas: 3:2, postoupila Slavia.

Slavia: Mandous - Bah (46. Lingr), Ousou, Kačaraba (90.+2 Kúdela), Oscar - Traoré (78. Talovjerov), Holeš - Schranz, Plavšič (90.+2 Pudil), Olayinka - Sor (83. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Fenerbahce: Bayindir - Osayi-Samuel, Aziz, Tisserand (81. Kim Min-če), Szalai - Sosa (57. Tufan), Yandas - Valencia, Pelkas (57. Güler), Kadioglu (28. Sangaré) - Dursun (81. Berisha). Trenér: Kartal.