Slavia i Sparta slaví výhru. Výkony však nenadchly

Red Spo
15. 8. 2009 20:07
Sparta - Kladno 2:0, Č.B. - Slavia 0:1

Praha - Fotbalisté Sparty Praha slaví ve čtvrtém kole Gambrinus ligy první výhru v tomto ročníku.

Na Letné porazili v překvapivém složení neškodné Kladno brankami Vacka a Wilfrieda 2:0.  Těsnou výhru 1:0 v Českých Budějovicích vydřela po brance Jaroslava Černého Slavia.

Před pohárovým duelem v Mariboru na hřišti sparťané jasně dominovali, ale nezářili. Situaci jim ulehčil soupeř, který hrál více než hodinu v oslabení. Sparťané však nevyužili řadu šancí a po jejich střelách také zvonila branková konstrukce.

Zápas jsme sledovali on-line

Sparťanské trenérské duo Chovanec - Hašek trochu zaskočilo základní sestavou, když do brány místo Jaromíra Blažka (nemůže kvůli kartám hrát v Mariboru) poslali Matúše Kozáčika a do útoku pak nováčka Jirouše s mladým Kadlecem. Odpočíval i Patrik Berger.

Hosté z Kladna od začátku utkání hodně chybovali. Často tak nabízeli zadarmo Letenským míč a dostávali se pod tlak.

Klíčový okamžik zápasu přišel v pětadvacáté minutě, kdy dostal druhou žlutou kartu kladenský Holub, čímž nabídl domácím dlouhou přesilovku.

Do kladenské šestnáctky pak létal jeden centr za druhým. Po jednom z nich pálil nadvakrát Žofčák a trefil břevno.

Nemusel však příliš litovat, protože už za minutu po rychlé kombinační akci napřáhl z dvaceti metrů Kamil Vacek a otevřel skóre.

Vedení do poločasové přestávku mohl ještě navýšit Kušnír, jehož technická střela těsně minula tyč. Před ním se neprosadili v solidních šancích Hušek se Zemanem.

Sparta měla utkání jednoznačně ve své režii. Oslabené Kladno nekladlo odpor ani ve druhé půli.

Krátce po přestávce trefil parádní dalekonosnou ranou Hušek tyč. Autora střely záhy střídal Denis Kovba.

Blízko druhému gólu měl dvacet minut před koncem Vacek.  Míč mu sklepl Martin Jirouš, jenže Vacek z vyložené pozice těsně minul branku. Jirouš však nijak neoslnil a byl spíše neviditelný.

Do šance se dostal i střídající Wilfried, jenže nastřelil jen gólmana Pavlíka.

Tyč zastavila i pokus autora premiérové reprezentační trefy proti Belgii Romana Hubník, jenž po Střeštíkově rohu nastřelil tyč.

Sérii nevyužitých šancí utnul až v 89. Bony Wilfried, který vyskočil nejvýše na rohový kop a nedal Pavlíkovi šanci.

O výhře Slavie rozhodla standardka

Fotbalisté Slavie před utkáním Evropské ligy s CZ Bělehrad sice naskočili na vítěznou vlnu, ale při vítězství v Českých Budějovicích 1:0 zůstali svým výkonem za očekáváním.

Jihočeši, kteří se po debaklu v Teplicích dokázali oklepat, podali dobrý výkon. Slávisty hodně zlobila aktivní útočná dvojice Meszároš, Ondrášek. V zakončení jim však chyběl klid a občas i kousek štěstí.

Karel Jarolím má před zápasem s CZ Bělehrad o čem přemýšlet.
Karel Jarolím má před zápasem s CZ Bělehrad o čem přemýšlet. | Foto: Ludvík Hradilek

Zápas paradoxně rozhodli dva odchovanci českobudějovického fotbalu. Ve 22. minutě rozehrál Volešák ze strany poblíž šestnáctky nacvičený signál na Jaroslava Černého, který se v blízkosti brány nikým neatakován nemýlil.

Slávisté, kteří poprvé nastoupili ve stejné sestavě jako v posledním zápase, toho jinak moc nepředvedli. O tom svědčí i poločasová statistika střel 9:1 ve prospěch domácích.

Po půl hodině hry zahrozili oba budějovičtí útočníci, ale své šance nedotáhli do konce.

Budějovičtí se snažili hrát ofenzivně a hnali se aktivně za vyrovnáním. Další nebezpečnou hlavičku poslal těsně mimo bránu Meszároš.

Hned po přestávce si domácí vypracovali další gólovku. Ondrášek se objevil sám před Hanušem, po centru Hudsona a po něm Šímy, ale netrefil bránu.

To už na hřišti nebyl Krajčík, jehož vystřídal Čelůstka. Solidní příležitost si připravil i Meszároš, jehož střela šla těsně nad.

Ojedinělá hrozba ze strany Slavie přišla po hodině hry, když aktivní Černý těsně minul branku. Utkání poté několikrát přerušlilio slávističtí příznivci, kteří na plochu házeli dýmovnice.

Slavia se s blížícím koncem jen bránila, ale domácí na vyrovnání nedosáhli.

4. kolo první fotbalové ligy:
AC Sparta Praha - SK Kladno 2:0 (1:0)
28. Vacek, 89. Wilfried. Rozhodčí: Kocourek - Kordula, Peřina. ŽK: Zeman, Pamič - Holub, Bartoš, Szabo, Pavlík. ČK: 25. Holub. Diváci: 7956.
Sparta: Kozáčik - Kušnír, Řepka, Hubník, Pamič - Žofčák, Hušek (60. Kovba), Vacek, Zeman (75. Střeštík) - Kadlec (65. Wilfried), Jirouš. Trenér: Chovanec.
Kladno: Pavlík - Bartoš, Beneš, Procházka, Mráz - Holub, Hlava (80. Šilhan), Szabo, Hajník - Zachariáš (74. Zoubele) - Mašanský (67. Moravec). Trenér: Hřídel.

Dynamo České Budějovice - Slavia Praha 0:1 (0:1)
Branka:
22. J. Černý. Rozhodčí: Kocián - Gallo, Marek. ŽK: Homoláč, Hunal, Mezlík - Krajčík, Ragued. Diváci: 4812.
Č. Budějovice: Kučera - Riegel, Jarabica, Hunal, Žižka - Hudson (71. Dolejš), Benát, Homoláč (83. Timm), Šíma (71. Mezlík) - Meszároš, Ondrášek. Trenér: Tobiáš.
Slavia: Hanuš - Krajčík (46. Čelůstka), Suchý, Vomáčka, Hubáček - Belaid, Volešák, Ragued, J. Černý - Vlček (86. Naumov), Šenkeřík (73. M. Černý). Trenér: K. Jarolím.