Skuhravý: Motivovali nás sami. Měli už letenky na losování

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
9. 8. 2013 10:00
Jablonečtí fotbalisté po výhře 3:1 nad norským Strömsgodsetem v odvetě 3. předkola Evropské ligy zářili štěstím.
Jablonečtí fotbalisté dosáhli postupem do play off Evropské ligy největšího úspěchu v historii klubu.
Jablonečtí fotbalisté dosáhli postupem do play off Evropské ligy největšího úspěchu v historii klubu. | Foto: CPA Eduard Erben

Drammen (od našeho zvláštního zpravodaje) - Jablonečtí fotbalisté po výhře 3:1 nad norským Strömsgodsetem v odvetě 3. předkola Evropské ligy zářili štěstím.

Aby také ne, když je nyní dělí jediné kolo od postupu do hlavní fáze soutěže. Takhle daleko se ještě nikdy v evropských pohárech neprobojovali. 

Trenér Severočechů Roman Skuhravý ale věděl, komu především za čtvrteční triumf poděkovat.

Motivaci navíc totiž hráčům Baumitu přidali členové vedení norského klubu, kteří si ještě před čtvrteční odvetou zamluvili letenky do švýcarského Nyonu, kde se v pátek bude play off soutěže losovat. 

"Vyhrát nad Godsetem i venku? Skvělé" 

"Věděli jsme, že byli Norové sebevědomí před prvním zápasem. Sebevědomí jim ale zůstalo, i když u nás minulý týden prohráli. I tuhle informaci jsme proto využili k motivaci našeho týmu. Kluci to dnes tvrdě odpracovali," řekl jablonecký trenér novinářům po zápase.

"Jsem šťastný, Jablonci se poprvé v historii povedlo postoupit do play off. Pro mě osobně je to největší úspěch trenérské kariéry, ale moje díky patří klukům. Oni to odpracovali. Vyhrát dvakrát s takovýmhle soupeřem je dobrá a chvályhodná práce," doplnil Skuhravý, pod jehož vedením Severočeši prohráli jediný ze 12 zápasů.

Největší podíl na vítězství však podle něj měl veterán v jablonecké brance Michal Špit, který svými výbornými zákroky přiváděl soupeřovy hráče někdy až k nepříčetnosti.

"Michal nám zachytal fantasticky. Nebýt jeho, prohráváme už po půli. Díky jeho zákrokům jsme se nemuseli dostat do těžké situace," přiznal kouč Jablonce.

"Využili jsme okénka v obraně"

Ve druhém poločase se mu však podle jeho slov nedýchalo lehce. Tlak Strömsgodsetu byl doslova drtivý a hráči Jablonce se s tím dlouho nedokázali vypořádat.

"Jsem nakonec spokojený, že jsme tady vyhráli 3:1, že jsme to zvládli i za nepříjemného stavu 1:1, kdy jsem viděl na klucích trošku obavy o výsledek," uznal Skuhravý.

"Dovedu si představit, že naše hra bude lepší hlavně v držení míče. Zbytečně jsme se dostávali pod tlak. Přesto jsme věděli, že soupeř má okénka v obraně. Chtěli jsme jich využít," doplnil.

Po zápase složil celému týmu poklonu a tradičně nezapomněl svým nadřízeným poděkovat, že mu dali šanci.

"Jsem vděčný, že jsem dostal šanci. Znám spoustu trenérů, kteří jsou lepší než já a šanci nedostanou. Snažím se svou práci dělat na sto procent a přináší to ovoce. Ale je to zásluha celého klubu, v kabině je skvělá atmosféra," rozplýval se Skuhravý.

"Jsme válečníci, chceme do skupiny"

O losu a případných soupeřích však nechtěl přemýšlet. Pokud Jablonec chce hrát v základní skupině soutěže, nemůže se na to poohlížet.

"Je mi v podstatě jedno, koho dostaneme. Pro nás budou oba dva zápasy s jakýmkoliv soupeřem neskutečnou školou. Jsme válečníci a chceme postoupit do skupiny," uvedl k soupeři pro play off, jehož jméno se Jablonec dozví dnes po 13. hodině.

Komu to ale jedno není, je kapitán Karel Piták, který byl u všech tří gólů Baumitu. Ten poslední zařídil efektním lobem z hranice pokutového území.

"Chtěl bych někoho hratelného, přes koho by šlo postoupit. Při losu 4. předkola je třeba už mít trochu kliku, ale pár mančaftů, s kterými se dá hrát, tam je. Líbil by se mi takový Salcburk, kde jsem něco prožil," přiznal jablonecký záložník, který v rakouském klubu strávil čtyři sezony.

Piták: Padáček jsem si radši vyzkoušel

Při hodnocení zápasu souhlasil se slovy svého nadřízeného, o postupu podle něj rozhodly Špitovy zákroky, které vždy pro Jablonec přišly v tu nejdůležitější chvíli. 

"Špiťák nám dneska zachytal výborně, měl plno zákroků. Dali jsme gól, ale místo toho, abychom se uklidnili, to bylo chvílemi naopak," uznal Piták. 

"Když jsme dali na dva jedna, věděl jsem, že nám to už neunikne. Liberec taky postoupil, pro český fotbal je to paráda," doplnil lídr Severočechů.

Svůj perfektně provedený lob á la Karel Poborský však nijak nepřeceňoval.

"Občas to zkouším na tréninku, i teď při rozcvičení jsem to zkusil a spadlo mi to tam. Při zápase jsem viděl, že gólman udělal dva tři kroky proti mně. Zkusil jsem to a zapadlo to tam," podotkl Piták.

Špit: Pořád jsem věděl, že vyhrajeme

To samotný hrdina zápasu, osmatřicetiletý Špit, ale novináře uklidňoval, že si za stavu 1:1 starosti o postup nedělal.

"Byl jsem si jistý, že se nám něco povede i směrem dopředu. Moc jsme toho v útoku neukázali, ale když ano, tak to bylo gólové," zhodnotil zápas jablonecký mág.

Po zápase přijímal řadu gratulací od spoluhráčů a jabloneckých fanoušků, sám však vyzvedl práci trenéra Skuhravého, který při krátkém působení na lavičce Jablonce přivedl klub k triumfům v českém poháru i Superpoháru.

"S každým v kabině mluví, vytváří dobrou atmosféru a to je důležité, protože fotbal je hlavně o hlavě. On to jako bývalý hráč a Jablonečák k tomu ví nejlépe," přiznal Špit.

Ani on ale nechtěl spekulovat, koho by mohl Jabloneckým přisoudit páteční los.

"Nad tím teď nechci přemýšlet, chci si jen užít ten příjemný pocit z výhry a z toho, že jsme domácím přetrhli tu šňůru neporazitelnosti na vlastní půdě," dodal jablonecký gólman k tomu, že až do čtvrtečního večera Strömsgodset na svém hřišti neprohrál 37 zápasů za sebou.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy