Policejní odposlechy: Jsi bystrý šíbr. Ty víš, kudy běží zajíc, říkal Pelta náměstkyni Kratochvílové

Sport Sport
15. 7. 2017 23:56
Fotbalový šéf Miroslav Pelta podle policie diktoval ministerstvu školství, kdo má dostat dotaci, prostřednictvím Simony Kratochvílové. Sama náměstkyně, se kterou Pelta podle policie udržoval milenecký poměr, však vyjadřovala v komunikaci s bývalým bossem fotbalové unie obavy, že se jejich porcování peněz dostane ven. "Jsu Mirek Dušín," vykládá Kratochvílová v odposleších, jak je zveřejnila Česká televize.
Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová
Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V pronajatém bytě v Praze se měli bývalý šéf FAČRu Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová domlouvat na rozdělování dotací pro sportovní projekty, čímž obcházeli expertní komisi, která měla o stamilionech rozhodovat. Policie ovšem prostory poblíž sídla resortu odposlouchávala. "Hele to by mi fakt skončil život," vyjadřovala Kratochvílová obavu nad tím, že celá věc rupne.

A skutečně se tak stalo. Oba aktéry sportovní kauzy policie zadržela, a zatímco Miroslav Pelta uspěl se stížností na vzetí do vazby a po měsíci byl propuštěn, Kratochvílová za mřížemi zůstává. Spolu s nimi je obviněn i její podřízený z ministerstva Zdeněk Bříza i FAČR jakožto právnická osoba.

Zatímco se Pelta v rozhovoru s Kratochvílovou holedbal, že by se v případě vyšetřování on z toho dostal, to jeho partnerka tak optimistická nebyla. "Já bych z toho nevybruslila. Počkej, já bych to neměla nejhorší doma, já bych to měla před všema lidma, s kterýma 20 let dělám. Já su Mirek Dušín. Já si to neumím představit, to by bylo hrozný," lamentovala přímá podřízená bývalé ministryně Kateřiny Valachové.

Nicméně Pelta ji utěšoval: "Jo, tak v tom umíme jezdit. Hele Mireček je velkej Mireček, takovej, že ani ten Sobotka neví, kdy ho potřebuje. Někdy jo, někdy ne. Má ho rád, spíš né než jo. Karel je zase miláček Sobotky, ten to vyvažuje všechno a já jsem ulice."

"Já jsem šéf největšího sportu a tím zároveň jako," pokračoval Pelta, načež Kratochvílové řekl: "Ty jsi šíbr. Ty jsi vychcaná, já to na tobě vidím. Nemyslím to, tobě nikdo nevěří, že jsi neutržená."

"Neutržená, ty už víš, kudy běží zajíc. Ty jsi bystrá, jsi rychlá," dodal a svou údajnou milenku poměrně nekonkrétně upozornil: "Tady s tím pracuj nějak operativně, jenom slušně, protože tyhle ty blbečkové jenom zapí**vali."

V odposleších, jak je zveřejnila Česká televize, se dvojice baví mimo jiné o financích určených pro chystanou halu v Jeseníku. Tu mělo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořit patnáctimilionovou dotací, nakonec ji ale bez vysvětlení neudělilo, přestože podle Karla Kováře, náměstka pověřeného řízením sportovní sekce, byl jesenický projekt "velmi kvalitní".

Měl ale nedostatek, že v něm chyběl jeden formální dokument. Policejní odposlechy potom ukazují, že dotace pro Jeseník byla i tématem rozhovoru mezi šéfem FAČR a náměstkyní.

"Není tam někde nějaká dvacka? Ty Pardubice že vyhodíš?" ptá se Pelta a Kratochvílová namítá, že pokud by vypustila Pardubice, musela by je nahradit právě Jeseníkem. "Nemůžeš jim dát jenom deset?" zjišťuje Pelta dál.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

 

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

 

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.

 

Tenisový turnaj žen v Hirošimě (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Hibinová - Doiová (obě Jap.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra finále:

Hibinová, Doiová - McHaleová, Savinychová (USA/Rus.) 3:6, 6:4, 10:4.

před 1 hodinou

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy