Policejní odposlechy: Jsi bystrý šíbr. Ty víš, kudy běží zajíc, říkal Pelta náměstkyni Kratochvílové

Sport Sport
15. 7. 2017 23:56
Fotbalový šéf Miroslav Pelta podle policie diktoval ministerstvu školství, kdo má dostat dotaci, prostřednictvím Simony Kratochvílové. Sama náměstkyně, se kterou Pelta podle policie udržoval milenecký poměr, však vyjadřovala v komunikaci s bývalým bossem fotbalové unie obavy, že se jejich porcování peněz dostane ven. "Jsu Mirek Dušín," vykládá Kratochvílová v odposleších, jak je zveřejnila Česká televize.
Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová
Miroslav Pelta a Simona Kratochvílová | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V pronajatém bytě v Praze se měli bývalý šéf FAČRu Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová domlouvat na rozdělování dotací pro sportovní projekty, čímž obcházeli expertní komisi, která měla o stamilionech rozhodovat. Policie ovšem prostory poblíž sídla resortu odposlouchávala. "Hele to by mi fakt skončil život," vyjadřovala Kratochvílová obavu nad tím, že celá věc rupne.

A skutečně se tak stalo. Oba aktéry sportovní kauzy policie zadržela, a zatímco Miroslav Pelta uspěl se stížností na vzetí do vazby a po měsíci byl propuštěn, Kratochvílová za mřížemi zůstává. Spolu s nimi je obviněn i její podřízený z ministerstva Zdeněk Bříza i FAČR jakožto právnická osoba.

Zatímco se Pelta v rozhovoru s Kratochvílovou holedbal, že by se v případě vyšetřování on z toho dostal, to jeho partnerka tak optimistická nebyla. "Já bych z toho nevybruslila. Počkej, já bych to neměla nejhorší doma, já bych to měla před všema lidma, s kterýma 20 let dělám. Já su Mirek Dušín. Já si to neumím představit, to by bylo hrozný," lamentovala přímá podřízená bývalé ministryně Kateřiny Valachové.

Nicméně Pelta ji utěšoval: "Jo, tak v tom umíme jezdit. Hele Mireček je velkej Mireček, takovej, že ani ten Sobotka neví, kdy ho potřebuje. Někdy jo, někdy ne. Má ho rád, spíš né než jo. Karel je zase miláček Sobotky, ten to vyvažuje všechno a já jsem ulice."

"Já jsem šéf největšího sportu a tím zároveň jako," pokračoval Pelta, načež Kratochvílové řekl: "Ty jsi šíbr. Ty jsi vychcaná, já to na tobě vidím. Nemyslím to, tobě nikdo nevěří, že jsi neutržená."

"Neutržená, ty už víš, kudy běží zajíc. Ty jsi bystrá, jsi rychlá," dodal a svou údajnou milenku poměrně nekonkrétně upozornil: "Tady s tím pracuj nějak operativně, jenom slušně, protože tyhle ty blbečkové jenom zapí**vali."

V odposleších, jak je zveřejnila Česká televize, se dvojice baví mimo jiné o financích určených pro chystanou halu v Jeseníku. Tu mělo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořit patnáctimilionovou dotací, nakonec ji ale bez vysvětlení neudělilo, přestože podle Karla Kováře, náměstka pověřeného řízením sportovní sekce, byl jesenický projekt "velmi kvalitní".

Měl ale nedostatek, že v něm chyběl jeden formální dokument. Policejní odposlechy potom ukazují, že dotace pro Jeseník byla i tématem rozhovoru mezi šéfem FAČR a náměstkyní.

"Není tam někde nějaká dvacka? Ty Pardubice že vyhodíš?" ptá se Pelta a Kratochvílová namítá, že pokud by vypustila Pardubice, musela by je nahradit právě Jeseníkem. "Nemůžeš jim dát jenom deset?" zjišťuje Pelta dál.

 

Právě se děje

Další zprávy