Skandál v Premier League. Hvězda chystala prohlášení, že je gay. Klub to zatrhl

Jiří Škuba Jiří Škuba
25. 7. 2019 11:28
Anglická Premier League sice začíná až za čtrnáct dní, už teď ale plní stránky britských médií. Nejmenovaná fotbalová hvězda se po dlouhém rozvažování rozhoupala ke coming-outu - klub ovšem hráči prohlášení, že je gay, zakázal.
Premier League ještě nezažila, že by se někdo z aktivních hráčů přiznal k homosexualitě.
Premier League ještě nezažila, že by se někdo z aktivních hráčů přiznal k homosexualitě. | Foto: Reuters

Jednání mezi fotbalistou a klubem probíhají již několik měsíců, ovšem bez konkrétního výstupu. Funkcionáři účastníka anglické ligy se obávají, jaký poprask by prohlášení vzbudilo mezi fanoušky.

Problém je v tom, že by šlo o historicky první případ podobného oznámení v soutěži, která je často spojována s projevy homofobie. "Klub hráče podporuje. Uvědomuje si, že by měl být oceněn za svou odvahu a podporován jako průkopník," tvrdí zdroj z hráčova okolí.

"Jenže v ideálním případě by vedení chtělo, aby nebyl prvním, kdo s něčím podobným vyjde. Mají strach, že to fanoušci neskousnou," dodává. 

Obavy to nejsou úplně iracionální. V loňském roce britská média referovala o dvojici spoluhráčů z Premier League, jejichž homosexuálně laděný rozhovor unikl mezi ostatní fotbalisty. Pár se okamžitě stal obětí šikany. Jeden z nich našel pod svou zápasovou soupravou lístek s nápisem "buzerant", jeho partner zanedlouho objevil na kapotě svého auta gumovou sexuální pomůcku.

Funkcionáři se situaci snažili stabilizovat prostřednictvím šesti speciálních seminářů, homofobní útoky na dvojici milenců však pokračovaly dál.

Africký spoluhráč s nimi odmítl komunikovat, protože mu to údajně nedovolují náboženské důvody. Na tréninkovém hřišti se poté objevily plakáty zesměšňující jejich sexuální orientaci.

Zkostnatělé prostředí

V květnu zase vyšlo najevo, že jiný fotbalista Premier League měl čtyři roky tajný homosexuální vztah s jistým modelem. Svým kolegům následně oznámil, že je bisexuální, ale ven z kabiny s tím nepůjde, protože se bojí o svou další kariéru.

"Premier League je podivné prostředí pro homosexuální nebo bisexuální muže," prohlásila hráčova jednadvacetiletá milenka, s níž má roční dítě.

Potvrzují to i slova Grega Clarkea, předsedy anglické federace FA. Ten se nechal slyšet, že by si dal velký pozor na přiznání hráčů k homosexualitě, protože by mohli čelit nadávkám ze strany fanoušků. Zástupci FA se přitom na začátku tohoto měsíce poprvé v historii oficiálně zúčastnili pochodu Pride in London.

Zástupci anglické Fotbalové asociace při pochodu Pride in London:

Obavy z vlny negativních reakcí ovšem nejsou zcela odůvodněné. Před třemi lety si rozhlasová stanice BBC Radio 5 nechala zpracovat rozsáhlý průzkum s reprezentativním vzorkem čtyř tisíc britských sportovních nadšenců.

Z výsledků vyplynulo, že celých 82 procent fanoušků by nemělo problém s tím, kdyby za jejich klub hrál gay. Na druhou stranu se ale našlo osm procent lidí, kteří by v tom případě přestali oblíbený tým sledovat.

"Tihle fanoušci by neměli být připuštěni na fotbalové stadiony. Je neuvěřitelné, že v naší společnosti mohou takoví lidé určovat, zda se dotyčný má přiznat, či ne," prohlásil Chris Sutton, bývalý hráč Chelsea nebo Celticu.

Za zatím nejslavnějšího fotbalistu, který přišel s coming-outem, je považován bývalý záložník Aston Villy Thomas Hitzsperger. Německý vicemistr Evropy z roku 2008 tak však učinil až po konci své sportovní kariéry.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy