Silvestrovské ztráty favoritů: doma neuspěly Manchester City ani Barcelona

31. 12. 2022 18:52
Obhájce titulu Manchester City remizoval v 18. kole anglické fotbalové ligy doma s Evertonem 1:1. Ve Španělsku nedokázala zvítězit Barcelona, která v městském derby uhrála totožný výsledek s Espaňolem.
Erling Haaland dal další gól, k vítězství nad Evertonem to ovšem tentokrát Manchesteru City nestačilo | Foto: Reuters

Manchester City poslal do vedení ve 24. minutě Haaland. Norský kanonýr vstřelil 21. gól v soutěži. Navzdory měsíc a půl dlouhé přestávce kvůli mistrovství světa v Kataru dal v jedné sezoně Premier League před koncem kalendářního roku více branek než kdokoli před ním.

Everton vyrovnal v 64. minutě zásluhou Graye. Manchester City nevyhrál podruhé z posledních tří kol, jeho soupeř dokonce popáté za sebou a jen bod ho dělí od sestupových pozic.

Arsenal zvítězil v Brightonu 4:2 a pátou výhrou v řadě zvýšil náskok v čele tabulky na sedm bodů. Hosté otevřeli skóre už ve 2. minutě zásluhou Saky. V závěru prvního poločasu se trefil ještě kapitán Ödegaard a brzy po přestávce zvýšil už na 3:0 pro hosty Nketiah.

Po snížení Brightonu se prosadil po Ödegaardově přihrávce Martinelli a sedmým gólem v sezoně se vyrovnal právě norskému záložníkovi v pozici nejlepšího týmového střelce. Porážku domácích zmírnil osmnáctiletý Ferguson. Druhou branku Mitomy v zápase na 3:4 v závěru zrušil videorozhodčí kvůli těsnému ofsajdu.

Třetí Newcastle proti čtrnáctému Leedsu nenavázal na minulých šest ligových výher a získal jen bod za bezbrankovou remízu. "Straky" v tomto ročníku Premier League už posedmé uhrály nerozhodný výsledek.

Manchester United zvítězil ve Wolverhamptonu 1:0 díky gólu střídajícího Marcuse Rashforda. Útočník přitom začal na lavičce kvůli nespecifikovanému porušení klubových pravidel. Do utkání zasáhl od druhého poločasu a v 76. minutě zblízka rozhodl. Pětadvacetiletý anglický reprezentant se trefil ve třetím soutěžním duelu po sobě. Jeho další gól neplatil kvůli hraní rukou.

Rashford dal rekordní pátou vítěznou branku v Premier League v roli náhradníka. Coby střídající hráč skóroval v soutěži dvanáctkrát, v dresu Manchesteru byli lepší jen Ole Gunnar Solskjaer (17) a Javier Hernández (14).

V nastavení málem vyrovnal Jiménez, ale brankář De Gea Manchesteru zachránil výhru. "Rudí ďáblové" vyhráli v lize potřetí za sebou a posunuli se na čtvrté místo.

Nováček Fulham zdolal Southampton 2:1 a je sedmý. Poslední tým tabulky prohrál popáté v řadě.

Crystal Palace zvítězil na hřišti dalšího nováčka Bournemouthu 2:0.

Anglická fotbalová liga - 18. kolo:

Wolverhampton - Manchester United 0:1 (76. Rashford), Bournemouth - Crystal Palace 0:2 (19. Ayew, 36. Eze), Fulham - Southampton 2:1 (32. vlastní Ward-Prowse, 88. Palhinha - 56. Ward-Prowse), Manchester City - Everton 1:1 (24. Haaland - 64. Gray), Newcastle - Leeds 0:0, Brighton - Arsenal 2:4 (65. Mitoma, 77. Ferguson - 2. Saka, 39. Ödegaard, 47. Nketiah, 71. Martinelli).

Barceloně vzala výhru penalta

Fotbalisté Barcelony remizovali v městském derby s Espaňolem 1:1 a díky lepšímu skóre se vrátili do čela španělské ligy před obhájce titulu Real Madrid. Svěřenci trenéra Xaviho v prvním zápase po mistrovství světa ztratili body po sérii pěti ligových výher.

Barcelona šla v utkání 15. kola do vedení v sedmé minutě, kdy se zblízka hlavou prosadil obránce Alonso. V 73. minutě vyrovnal z penalty Joselu. Barcelona inkasovala v osmém utkání ligové sezony na Camp Nou poprvé. Domácí poté oslabil vyloučením Albi, ale vzápětí obdržel červenou kartu i hostující Vinícius Souza.

Španělská fotbalová liga - 15. kolo:

FC Barcelona - Espaňol Barcelona 1:1 (7. Alonso - 73. Joselu z pen.), Villarreal - Valencie 2:1 (45. Chukwueze, 88. Foyth - 21. Cavani), San Sebastian - Pamplona 2:0 (22. Méndez, 65. Sörloth).

1. FC Barcelona 15 12 2 1 34:6 38
2. Real Madrid 15 12 2 1 35:14 38
3. San Sebastian 15 9 2 4 21:17 29
4. Atlético Madrid 15 8 3 4 23:14 27
5. Bilbao 15 7 4 4 24:14 25
6. Betis Sevilla 15 7 4 4 17:12 25
7. Villarreal 15 7 3 5 17:11 24
8. Vallecano 15 6 5 4 22:18 23