Sigma se vzepřela ČMFS. Bála se o důkazy proti korupci

Miloslav Lubas
10. 6. 2011 9:15
Olomouc nešla ke komisi, bála se o svá práva
Kapitán Sigmy Radim Kučera - i jeho čekají týdny plné nejistoty.
Kapitán Sigmy Radim Kučera - i jeho čekají týdny plné nejistoty. | Foto: Lukáš Drštička

Olomouc - Výslechy aktérů korupční kauzy Sigma Olomouc - Bohemians Praha u disciplinární komise ČMFS by mohly zmařit nebo oslabit důležité důkazy, které mají za necelé dva týdny zaznít při procesu u soudu.

Provádění důkazů před disciplinární komisí ČMFS ještě před hlavním líčením u soudu je v rozporu s trestními předpisy a s právy na obhajobu a na spravedlivý proces.

Tak hájí advokát Sigmy Olomouc Petr Konečný její funkcionáře, kteří ve čtvrtek nepřijeli na disciplinární komisi. Šlo o místopředsedu představenstva klubu Jaromíra Gajdu, trenéra Zdeňka Psotku, jeho asistenta Martina Kotůlka a bývalého pokladníka Sigmy Ladislava Římského.

A navrhuje, aby disciplinární komuise ČMFS přerušila řízení s Olomoucí, dokud o případu nerozhodne pravomocně soud.

Čtěte také:

V korupční kauze z roku 2004, spojené především se jmény funkcionáře Viktorie Žižkov Ivana Horníka a rozhodčího Václava Zejdy, padly ovšem tresty u disciplinární komise mnohem dříve než rozsudky u soudu. Hlavní líčení s obžalovanými funkcionáři, rozhodčími a delegáty se táhla několik let.

A bývalého sportovního ředitele Slovanu Liberec Františka Myslivečka nakonec soudce krajského soudu zprostil obžaloby z uplácení - i když svým rozhodnutím porušil zákon. Trest za korupci od ČMFS však Myslivečkovi zůstal. Nedokázal vysvětlit své skandální výroky v policejních odposleších.

Prvoligový osud Sigmy visí na vlásku

Disciplinární komise i soud mají nyní ve hře osud Sigmy Olomouc v příští sezoně. Pokud se prokáže uplácení hráčů Bohemians olomouckým brankářem Petrem Drobiszem z května 2009, hrozí jí vyloučení z první ligy.

Disciplinárka omluvu Sigmy nepřijala a kvůli absenci na čtvrtečním zasedání ji potrestala pokutou 300 000 korun. A okamžitě zastavila závodní činnost ve fotbale Drobiszovi, Gajdovi, Psotkovi a Kotůlkovi.

Předseda komise Jiří Golda uvedl, že ČMFS je jako občanské sdružení na trestním řízení naprosto nezávislé. A nelze, aby si klub, jeho funkcionáři nebo hráči určovali, kdy budou a nebudou chodit na disciplinárku.

Komise svolala další zasedání kvůli korupční kauze Olomouc - Bohemians na 27. června. O čtyři dny dříve se u Okresního soudu soudu v Olomouci odehraje další kolo složitého procesu. Konečný požádal, aby tam vypovídali Gajda,  Psotka, Kotůlek a Římský.

Právník Sigmy navrhuje, ať ČMFS počká na soud

Všichni čtyři se ocitli v podezření, že se do korupce zapletli. Vypovídal proti nim bývalý sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček. Ten navíc zveřejnil zvukovou nahrávku svého rozhovoru s pokladníkem Římským.

Jiřá Kubíček, bývalý sportovní ředitel Sigmy, klíčový svědek v korupční kauze.
Jiřá Kubíček, bývalý sportovní ředitel Sigmy, klíčový svědek v korupční kauze. | Foto: Ludvík Hradilek

Vedení Sigmy se hájí - šlo o Kubíčkovu pomstu za to, že jsme nepodlehli jeho vydírání a nedali jsme mu při odchodu z klubu tolik peněz, kolik od nás chtěl.

Konečný tvrdí, že výpovědi u soudu může později bez problémů použít i disciplinární komise ČMFS. A že se obrátil na soudce, který kauzu Olomouc - Bohemians projednává. 

Soudce podle Konečného oslovil přímo předsedu disciplinární Goldu. "Nevím, co mu soudce v dopise psal, ale nepředpokládám, že by souhlasil, aby disciplinární komise prováděla důkazy ještě předtím, než je provede on," prohlásil Konečný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy