Shalom! volá Sparta i Plzeň vítězně. I díky zlatému Amosovi

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 10. 2012 11:00
Spartu brzy posadil do sedla chybující brankář soupeře, Plzeň měla namále
Jiří Jarošík patřil tradičně mezi opory Sparty, byť u jediného gólu hostí chyboval právě on | Foto: CPA - Eduard Erben

Glosář - Dvakrát soupeř z Izraele, dvakrát české vítězství, dvakrát slibná pozice pro postup ze skupiny Evropské ligy. Chtělo by se zvolat: Co chcete víc?!

V izraelském pozdravu Shalom! zněl pro Spartu i Plzeň ve čtvrtek večer akcent jejich triumfu. Ke každému z těch vítězství ale vedla úplně jiná cesta.

Sparťanská stezka k výhře 3:1 byla přímá: vedla skrze raketový vstup do zápasu a mizerného brankáře soupeře.

Ta plzeňská byla na půdě soupeře notně klikatější. I ona však vedla k triumfu 2:1.

Spartě píchnul Amos, Plzni zase Khutaba

"Soupeř dal gól a měl dva nájezdy na bránu. Mohlo to být tři nula," shrnul úvod Viktorie, oproti Spartě méně koncentrovaný, plzeňský kouč Pavel Vrba.

Jenže tým Hapoel Tel Aviv byl vůči plzeňskému celku milosrdný, vaz mu nesrazil. Místo toho mu dal příležitost nadechnout se -  a Horváth a spol. toho zkušeně využili.

I jim každopádně nahrál jeden slabý článek uvnitř protivníkova týmu: obránce Khutaba, který si za poměrně zbytečný faul na půlce hřiště nechal po hodině hry "nasolit" druhou žlutou, potažmo červenou kartu.

A v deseti nemá žádný celek takovou sílu jako v jedenácti...

To byl brankář? Nebo řidič autobusu?

Zlatý Ámos je česká anketa o nejoblíbenějšího učitele, připomíná pochopitelně Učitele národů Jana Ámose Komenského.

Pro sparťany je teď ale "zlatým Amosem" brankář Kirjatu Šmona jménem Dani Amos. Při vší úctě k opravdu kvalitnímu výkonu Sparty bylo totiž právě gólmanovo tápání klíčem, který otevřel zlatou bránu k vítězství Pražanů.

Hned v 7. minutě Amos zoufale lapal balon na brankové čáře jak horkou bramboru a Krejčí ho za to potrestal. Tři minuty nato pak Amose z úhlu prostřelil i Kadlec.

Stav 2:0 je sice podle tvrzení, které často opakuje televizní trenér Josef Csaplár, pro vedoucí tým past. Ať už to tak je, nebo ne, sparťany z ní ještě před půlí vypustil opět Amos.

Těsně před půlí totiž odhadnul centr tak mizerně, že pro Švejdíka opravdu nebylo problematické zvýšit na 3:0.

Nejistota brankáře Kirjatu Šmona byla po celý zápas do očí bijící a zejména u třetí inkasované branky tak ohromná, až se na mysl vkrádala myšlenka, zda tohle opravdu může být náhradní gólman izraelské reprezentace. Nebo jestli za něj třeba v nouzi nezaskočil řidič autobusu...

Kadlecova pohárová forma je parádní. Jen ji podržet

Sparta každopádně opět ukázala, že pohárové zápasy jí sedí líp než ligové. Nejenže v nich mívá víc prostoru ke hře. Po mém soudu je schopna se na ně lépe zkoncentrovat.

Pokud by s tak přesnou hrou a koncentrací hrála i ligové zápasy, byla by výš. Především by pak Sparta potřebovala, aby Václav Kadlec odváděl v KAŽDÉM zápase výkon na té úrovni, jak si sympaticky navykl v Evropské lize.

Znovu prokázal, že potenciál kvality se v něm skrývá veliký. Jen pro něj platí, že občas zahraje a občas ne.

Ale tentokrát hrál brilantně, podobně jako například Krejčí. Ostatně: pozitivně se projevilo, že Spartě teď ze zdravotních či jiných důvodů prakticky nikdo nechybí, sestava se vytříbila a vypulírovala.

Ovšem nikde není psáno, že v neděli porazí i mistrovský Liberec...

První poločas Plzně? Slabý. Ale gól to zachránil

I Plzeň už je s výjimkou Václava Procházky komplet. Přičemž právě dírám v sestavě se částečně přičítala slabší výsledková série posledních dní a týdnů.

Jenže nastala jaksi paradoxní situace: Plzeň v Tel Aviv odehrála na své poměry mimořádně slabý první poločas.

Tlačila se chvílemi možná až příliš dopředu, ovšem patřičné bez kvality hry a s velkým množstvím ztracených míčů. A soupeř pořádal bleskové nálety na Kozáčikovu bránu. I kvůli tomu, že Řezník na své straně protivníkovo křídlo vůbec nestíhal.

Branku ale Plzeňští dostali trestuhodně po standardní situaci, kdy se Ďuriš vůbec neobtěžoval jít do souboje.

Bránění standardní situace je přitom disciplína, s níž takticky vysoce vyspělý tým Plzně problémy nemíval. Asi je zapotřebí zopakovat si učivo...

Plzeň drží nad vodou Rajtoral

Viktoria může děkovat fotbalovým bohům za přízeň, která se projevila těsně před poločasem. Je fakt, že se o to Vrbovi svěřenci notně přičinili, když konečně rozehráli pěknou akci s narážečkami, na jejímž konci byla Horváthova gólová střela.

Ta úplně změnila ráz utkání, do té doby se zdálo, že Hapoel Plzeňáky na svém stadionu uvaří. I druhá půle mohla dopadnout jakkoli, ale vítězný a spásný gól dal naštěstí pro Západočechy Rajtoral, který pak nastřelil i tyč.

Viktoria tak má velmi dobře rozehranou postupovou hru, ale výsledek je tentokrát v jejím případě o dost lepší než výkon.

"Čapkovské" absolutorium si podle mě zaslouží jen František Rajtoral, který si pořád drží fazonu jak v nejlepších plzeňských časech. Jeho spoluhráči ovšem v těchto dnech absolutní formou neoplývají, ani souhra pak logicky není dokonalá.

Ale potenciál ke zlepšení je tu ohromný. Třeba to uvidíme už v pondělí v Českých Budějovicích.

Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz