Sestup Slavie či Baníku = pohroma pro fotbalový byznys

Luděk Mádl Luděk Mádl
24. 4. 2014 9:07
Případný sestup Slavie, možná i Baníku, může fotbalové lize snížit hodnotu vysílacích práv, která si televize ještě nekoupily
Přenosy bez červenobílých dresů s hvězdou by televizím citelně scházely
Přenosy bez červenobílých dresů s hvězdou by televizím citelně scházely | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalová liga bez pražské Slavie. Zní to, skoro jako by z glóbu zmizel celý kontinent. Ale pět kol před koncem soutěžního ročníku sídlí Bicanův klub na předposlední pozici v tabulce. Ještě hlouběji pak najdete další pilíř českého fotbalu: Baník Ostrava.

Sentimentu doba nepřeje, ale zejména případný sestup Slavie by měl na marketingovou hodnotu ligy tvrdý dopad.

Takže nebude překvapivé, když si na výsledek slávistického boje o ligový život raději počkají jak zájemci o sponzoring ligy, tak i televizní stanice, které by soutěž mohly v nejbližších čtyřech letech vysílat.

„Být držitelem vysílacích práv na ligu, tak nedopustím, aby Slavia či Baník sestoupily,“ říká Jiří Ponikelský, šéf kanálu ČT Sport.  Sice v částečné nadsázce, ale ví, o čem mluví. Dobře totiž zná koláče sledovanosti, ve kterých se odráží šíře fanouškovské základny jednotlivých klubů.

Přenosy zápasů Slavie a Baníku by chyběly

V přenosech veřejnoprávní televize z právě vrcholícího ročníku Gambrinus ligy si diváci nejčastěji ladili zápasy Sparty, v průměru je na ČT sledovalo 215 000 diváků. Za Plzní (205 000) už nacházíme dva týmy nejohroženější sestupem. Tedy ostravský Baník (174 000) a Slavii (164 000). Pro srovnání: zápasy Dukly, Příbrami, Brna, Olomouce či Jihlavy nesleduje v průměru ani 120 000 lidí.

A právě sledovanost vysílání je ukazatelem, který má v televizní branži úzkou souvislost s obchodními podmínkami, upravujícími vysílání reklamy. „Dokážu si proto představit, že by se případná absence Slavie v ligové nabídce mohla ceny vysílacích práv dotknout,“ říká Marek Tesař, šéf marketingové agentury Mather/Ogilvy.

Fotbalová asociace už před několika týdny prostřednictvím své obchodní společnosti STES vysílací práva na nejbližší čtyři sezony prodala. A to firmě Pragosport někdejšího místopředsedy fotbalové asociace Jaroslava Vacka. Podle všeho za 125 milionů korun ročně, celkem tedy za půl miliardy.

Nyní je ale na Vackovi, jestli se mu práva podaří dál přeprodat jednotlivým televizím, a to tak, aby mu na konci procesu zbyla v ruce jeho oblíbená, tedy alespoň desetiprocentní marže. „Kdyby v lize scházela Slavia, bylo by to jistě nepříjemné, ale myslím, že úplně fatální důsledky by to pro můj byznys nemělo,“ míní Vacek. „Kdyby šla třeba Slavia dolů, objevil by se tu naopak nový zájem o  přenosy z druholigové soutěže,“ upozorňuje. „Ale přišli bychom o derby, to by bylo nepříjemné.“

Derby mezi Spartou a Slavií už napsalo do historie 281 kapitol, každopádně i dnes poutá mimořádnou pozornost veřejnosti. V tomto ročníku sledovalo derby na podzim 288 000 a na jaře 233 000 diváků. Na „obyčejné“ přenosy se dívá zhruba 1,5 procenta všech televizních diváků, v případě derby nebo duelů Sparty s Plzní se zvyšuje zájem v tomto ratingu až na 3,5 procenta těch, co mají doma televizi.

Velkou sledovanost měl v březnu i zápas dalšího fatálně ohroženého týmu, tedy Baníku. Jeho klání se Spartou vidělo 273 000 lidí.

Baníku a Slavii fandí 1,3 milionu lidí

Není divu, Baník a Slavii najdeme v žebříčku českých klubů s největší fanouškovskou základnou na druhém a třetím místě. Alespoň v tom, který před několika lety sestavila agentura Factum Invenio. Její sociologický průzkum přinesl zjištění, že Spartě fandí 1,025 milionu lidí, zatímco Baníku 625 000 a Slavii 608 000 příznivců.

To znamená, že kdyby měly například Slavia s Baníkem spadnout současně, opadl by zájem o ligu o 1,3 milionu lidí.

Což jistě zajímá i firmy, které zvažují, že svou značku propojí s pozicí titulárního sponzora ligy. Jak už HN informovaly, po letech by v této roli měl skončit Gambrinus. Zájem nahradit ho projevily Chance, Fortuna a nově i Synot. „Mohu potvrdit, že skupina Synot zahájila jednání s vedením FAČR,“ připustila Magda Pekařová, mluvčí Synotu.

Konkurenční boj sázkových kanceláří o pozici hlavního partnera  ligy případné výši sponzorského příspěvku jistě pomůže, možný sestup Slavie či Baníku by mohl generovat opačné tendence.

„Zejména Slavia zdaleka není jen jednou šestnáctinou ligy. Kdepak, společně se Spartou a Plzní i dnes tvoří zhruba 80 procent hodnoty ligy,“ míní Tomáš Klečka, expert na sportovní marketing.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy