Šest tisíc eur? Nepřevzala jsem úplatek, ale brýle, řekla soudu manželka fotbalového sudího Kalendy

Luděk Mádl Luděk Mádl
31. 1. 2017 5:30
V aféře cinklých sázek sice bylo obžalováno 22 mužů, přesto ale výraznou roli v největší české fotbalové aféře od časů Ivana Horníka hraje i několik žen.
Kauza cinklých sázek, největší tuzemská fotbalová aféra od případu Ivana Horníka, odhalila další temné stíny, které se skrývají za radostí ze vstřelených gólů. Některé z nich byly domluvené
Kauza cinklých sázek, největší tuzemská fotbalová aféra od případu Ivana Horníka, odhalila další temné stíny, které se skrývají za radostí ze vstřelených gólů. Některé z nich byly domluvené | Foto: Aktuálně.cz

Strakonice – Za časů Ivana Horníka řešily české soudy, zda kapr je kapr, anebo spíš fotbalový úplatek. Aktuální sázkařská aféra otevírá nová dilemata. Třeba zda se v pouzdře na brýle nemůže vedle skel a obrouček přesunout pěkně z ruky do ruky také něco jiného, kupříkladu 6000 eur.

"Já o žádných eurech opravdu nic nevím, převzala jsem od pana Káníka jen pouzdro s rozbitými brýlemi," trvala v pondělí u strakonického soudu na své svědecké verzi manželka rozhodčího Jana Kalendy. Ten čelí obžalobě, že za úplatu manipuloval zápas dorostenecké ligy, a to tak, aby si na domluvený vysoký počet dosažených branek mohli šéfové celé operace vsadit ve výhodném kurzu a především na jistotu.

Ačkoli na seznamu 22 osob obžalovaných v kauze cinklých sázek (viz infobox níže v textu) najdeme výhradně muže, není Hana Kalendová rozhodně jedinou ženou, jež sehrály zaznamenáníhodné, byť vedlejší role ve spletitém klubku příběhů, jež nyní Okresní soud ve Strakonicích trpělivě rozmotává.

Aktivně svou partnerku zapojil do akce i další z obžalovaných, tehdy vlašimský fotbalista Lukáš Křeček. A to ve chvíli, kdy svému kontaktu na slovenskou sázkařskou mafii, tedy Mariánu Dirnbachovi, nadiktoval právě číslo účtu své dívky Jany. To aby mu na něj Dirnbach ze Slovenska poslal 112 000 korun, spojených s trestnou činností.

Další ženy pak v kauze vystupují i v rámci policejních odposlechů například ve chvílích, kdy se jim jejich partneři po telefonu smutně svěřují, kterak to zase nevyšlo, jak bylo domluveno. A pochvaly se za to, věru, nedočkají.

Ani jsme ty brýle nestačili opravit

Hana Kalendová, energická žena s krátkým sestřihem, přijela strakonickému soudu sdělit, že brýle jsou brýle, a nic jiného. "Převzala jste s těmi brýlemi i nějaká eura?" ptá se jí ještě jednou soudce Tomáš Uldrich. "Ne," zakončuje manželka rozhodčího rázně svou svědeckou výpověď.

Dobře ví, co o jejím muži píše obžaloba. Že si jako fotbalový sudí nechal od Michala Káníka, bývalého ligového fotbalisty a posléze šéfa strakonického klubu, slíbit 6000 eur (154 000 korun), když napomůže vývoji zápasu 1. ligy staršího dorostu mezi Hradcem Králové a Baníkem Ostrava. A to tak, aby po 15. minutě padlo 4 a více gólů.

Obžalovaní v kauze cinklých sázek

Obžalováno bylo původně 22 osob. Z toho 4 muži, konkrétně Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník, už akceptovali podmíněné tresty, které jmenovaní dostali trestním příkazem.

S dalšími 17 bývalými či současnými fotbalisty a jedním rozhodčím probíhá ve Strakonicích u okresního soudu hlavní líčení. Jsou to:

Zbyněk Hauzr, David Jablonský, Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Kalenda (rozhodčí), Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon a Martin Sus.

Duel, který se hrál v září 2013, skončil výsledkem 6.2 a po 15. minutě padlo 6 branek. Obžaloba dále uvádí, že k předání úplatku mělo dojít v Praze ve Fashion Arena Outlet Center před prodejnou Adidasu. Podle policie tam měla Kalendova manželka převzít od Káníka 6000 eur. Sám Káník si měl jako provizi ponechat částku 1500 eur. Pro koho celou akci zprostředkovával, o tom ovšem obžaloba mlčí.

V podání Hany Kalendové neproběhla před obchodním centrem žádná zločinecká transakce, ale zcela banální záležitost. "Michala Káníka znám z fotbalových plesů, byl také ve skupině, se kterou jsme jednou trávili společnou dovolenou v Thajsku. Jinak jsem ho moc nevídala. Manžel, který byl zrovna mimo Prahu, mě tenkrát požádal, abych od pana Káníka převzala rozbité brýle jeho partnerky. Šlo o to, abychom je buď zkusili opravit, nebo sehnali nové, ale pokud možno stejné, asi se jí líbily. Pro mě to byla běžná věc, my totiž s manželem provozujeme oční optiku, záležitosti kolem brýlí jsou naše obživa, předmět našeho podnikání."

Hana Kalendová soud opakovaně ujistila, že 3. září 2013 převzala od Michala Káníka pouzdro s brýlemi. "Žádná eura," podtrhla. Pouzdro pak předala manželovi.

Poté, co byl 11. září předvolán na policii, odevzdali následně Kalendovi pouzdro i s brýlemi vyšetřovateli. "Rozbité, nestihli jsme je opravit," dodala Kalendová.

Aféra v kostce. Neorientujete se v aféře cinklých sázek? Její přehledné shrnutí najdete zde

Co se týče Michala Káníka, který měl úplatek nabízet a předávat, ten už byl v aféře cinklých sázek shledán vinným. Obžaloba mu vedle tohoto skutku přičítala i další machinace s výsledky, které měl domlouvat s Janem Halamou, bývalým hráčem Českých Budějovic, který hrával i za jejich farmu, tedy za Strakonice: A to byl právě klub, jejž vedl Káník.

Jeho případ byl a je poněkud speciální. Za aféru cinklých sázek dostal Káník podmínečný trest, přičemž jiná podmínka za daňové machinace už mu běžela. Soud tedy rozhodl o takzvané předměně na nepodmíněný trest, a vydán už dokonce byl i příkaz ke Káníkovu nástupu do vězení. Jenže jeho advokáti našli v jednom ze soudních usnesení formální chybu. A na základě toho zůstal Káník zatím na svobodě, justice jeho případ nadále řeší.

Kouzlo s účtem přítelkyně se neosvědčilo

Do jednací místnosti strakonického soudu si v pondělí našel cestu jediný z obžalovaných. A sice Lukáš Křeček, jemuž státní zástupce vedle trestného činu spojeného s přijetím úplatku "napařil" i další paragraf spojený s přečinem legalizace výnosu z trestné činnosti, lidově řečeno praní špinavých peněz. Toho se měl dopustit tím, že peníze spojené s manipulacemi výsledků nenechal poslat na účet svůj, ale na konto své přítelkyně Jany.

I ta se v pondělí k soudu dostavila, sdělila mu, že je Křečkovou přítelkyní již 12 let – a využila své zákonné možnosti nevypovídat, aby svému partnerovi případně ještě nepřitížila.

Zato se o celé transakci rozvyprávěl jiný svědek, a to přímo muž, který oněch 112 000 korun na účet posílal, tedy Marián Dirnbach, jakýsi "velící důstojník" slovenské sázkařské mafie pro Českou republiku.

Šlo o druholigový zápas HFK Olomouc – Vlašim. Dirnbachův spolupachatel Róbert Rák prý v týmu Vlašimi aktivoval jednoho svého hráče ochotného duel zmanipulovat a spojil síly s Dirnbachem, který v této věci oslovil zase svého známého, tedy Lukáše Křečka. "Ten mi ale sdělil, že je zraněný a hrát nebude. Následně Robo (Rák) řekl, že tedy do věci nemůže jít, když můj hráč bude jen na střídačce."

Proč tedy Marián Dirnbach posílal peníze na účet Křečkovy přítelkyně? "Tam šlo o toho druhého hráče Vlašimi, toho, se kterým to dohadoval Robo (Rák). Ten vyžadoval peníze a Robo mě požádal, abych to zařídil. Tak mi Křeček poslal číslo účtu, na který mám peníze poslat – a domluvené to bylo tak, že si je pak u Křečka vyzvedne ten druhý hráč," nabídl Dirnbach poněkud krkolomně vyhlížející vysvětlení.

Lukáš Křeček je nyní kmenovým hráčem Viktorie Žižkov, ale hledá hostování. "Ta aféra mi vstoupila do života. Kdyby jí nebylo, myslím, že bych alespoň druhou ligu hrál. Teď mám zrovna rozjednané hostování v Jirnech," zmiňuje obžalovaný fotbalista možnost, že bude na jaře hrát za vedoucí celek tabulky ČFL, tedy třetí nejvyšší soutěže.

Chovej se konečně normálně, gamblere!

Krátce zmiňme ještě dvě ženy. Petra Bronišová na policii vypověděla, že se svým přítelem, bývalým fotbalistou Danielem Kaplanem, tedy dalším z obžalovaných, doma o fotbale příliš nemluví, natož o sázkách. "Mě spíš baví hokej," sdělila vyšetřovatelům spolu s tím, že v třetiligovém Chomutově si Kaplan vydělával 18 000 měsíčně, a z čeho žije teď, kdy už fotbal nehraje, prý ona sama neví. "Patrně si něco našetřil," poznamenala.

Odposlech, čtený v soudní síni, ale naznačil něco trochu jiného. Po utkání ČFL Sparta B – Roudnice totiž Kaplan hlásil po telefonu své přítelkyni, že mu ten den nevyšly hned dva tipy. Jeden spojený s Ústím a druhý s mačem, který navštívil. "Někdo tam dával strašný bomby a ono to klesalo. Dostali rychle gól, a tím se to celé zrušilo," meldoval Kaplan do sluchátka ženě, se kterou se zjevně o fotbale a sázkách přeci jen trochu bavil. A obratem dostal vynadáno, že peníze zase nebudou.

Asi nejrozumnější větu ze všech odposlechů, jež ve strakonické soudní síni dosud zazněly, pronesla po jiné, podobně neúspěšné akci k dalšímu z obžalovaných, konkrétně Davidu Placákovi, jeho manželka: "Chovej se konečně normálně, gamblere!"

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

před 40 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy