Senzace v poháru, Plzeň vypadla s třetiligovým Hlučínem. Sparta si zastřílela

19. 10. 2022 16:57
Fotbalisté Plzně se s účinkováním v domácím poháru nečekaně rozloučili hned po prvním zápase. Lídr nejvyšší soutěže a úřadující český mistr ve 3. kole MOL Cupu senzačně prohrál na půdě třetiligového Hlučína 2:3 a na domácí scéně utrpěl první porážku v sezoně. Všechny tři góly vítězů dal Dominik Smékal, rozhodující branku vstřelil ve čtvrté minutě nastavení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Liška

Dalších deset prvoligových celků nezaváhalo. Obhájce trofeje Slovácko rozdrtilo druholigový Varnsdorf 6:0, finalista minulého ročníku Sparta zvítězila v Domažlicích vysoko 6:1. Na nedělní ligové derby se dobře naladila i Slavia, která v pražském souboji porazila domácí druholigovou Duklu 4:0.

Brno odvrátilo hrozbu vypadnutí a po obratu v závěrečných minutách vyhrálo 2:1 na půdě Táborska. Mladá Boleslav rozstřílela Prostějov 4:0, Hradec Králové stejným poměrem zvítězil v Chlumci nad Cidlinou, Ostrava vyhrála 2:0 ve Velvarech a Olomouc 3:1 v Zápech stejně jako České Budějovice nad Vlašimí. Bohemians udolali Třinec 2:1.

Plzeň je třetím vyřazeným prvoligovým týmem v MOL Cupu. Pohár už dříve opustily Jablonec a Pardubice. "Jsme nespokojení a zklamaní, protože v poháru jsme si mysleli hodně vysoko. V úvodu jsme do toho šli s tím, že pošetříme některé hráče, udělali jsme poměrně dost změn. Soupeř nás trestal po našich chybách. I když domácí hráli dobře, jednoznačně jsme to měli zvládnout a postoupit. Rozdíl měl být vidět," řekl novinářům plzeňský trenér Michal Bílek, jehož tým po pěti střídáních a jednom zranění dohrával v 10 lidech.

Kouč Viktorie nasadil v Hlučíně, s nímž se Plzeň v poháru utkala potřetí za posledních šest let, povětšinou náhradníky, v sestavě ale nechyběl kapitán Hejda. Druhý celek MSFL držel s favoritem krok a plzeňský kouč po bezbrankovém poločase čtyřikrát vystřídal.

Jeden z nových hráčů na trávníku Chorý nedal ve 47. minutě penaltu a domácí favorita za liknavý přístup potrestali. Všech pět branek padlo až od 70. minuty, hrdinou se stal čtyřiadvacetiletý záložník Smékal, který prožil životní zápas.

Na první dva jeho góly ještě Plzeňští dokázali zareagovat, když nejprve srovnal na 1:1 Tijani a na 2:2 v 90. minutě střídající Bucha. Když už se zdálo, že zápas dospěje do prodloužení, dostali se domácí do brejku a Smékal hlavou zkompletoval hattrick. Hlučínští tak Viktorii, která v lize neprohrála už 33 utkání po sobě, na třetí pokus v poháru poprvé porazili.

Fortelný nervy neudržel

Dánský trenér Sparty Brian Priske nasadil silnou sestavu a jeho svěřenci si v Domažlicích s chutí zastříleli. První dvě branky dal do 18. minuty Čvančara, který se vrátil do hry po odpykání disciplinárního trestu, dvakrát se za třetí tým ligové tabulky trefil i stoper Vitík.

Letenští se ideálně naladili na nedělní derby na Slavii, bude jim však chybět záložník Fortelný, který v závěru dostal červenou kartu za napadení soupeře po jeho surovém faulu. V sestavě domácího třetiligového outsidera nechyběl bývalý hráč Sparty či Plzně Limberský.

"Jsem šťastný za to, jaký výkon hráči předvedli a jaké úsilí do zápasu dali. Takováto utkání nejsou jednoduchá, což ostatně můžeme vidět na překvapivých výsledcích, které se v pohárech rodí. Vstřelili jsme šest gólů a víme, že jsme mohli dát i víc. Je ovšem normální, že při takovém vývoji ke konci uberete plyn. Navíc víme, jaké utkání nás v neděli čeká," řekl na tiskové konferenci Priske.

Druhý tým ligové tabulky Slavia se na Julisce prosadila až v závěrečné půlhodině. Od 64. minuty postupně skórovali Ewerton, Masopust a v závěru dvojice střídajících hráčů Olayinka s Teclem. Osmý tým druhé ligy Dukla neproměnila několik šancí a jednou trefila břevno. Domácím nadále scházel kvůli disciplinárnímu trestu trenér Rada.

Kouč Slovácka Svědík postavil proti druhému týmu druhé ligy Varnsdorfu silnou sestavu a jeho svěřenci dominovali. Pět z šesti branek dali po přestávce, dvakrát skóroval střídající Vecheta. Tým z Uherského Hradiště si částečně zlepšil náladu po trápení v ligové soutěži, v níž je až třináctý.

Bohemians, Sigma i Brno otáčely

Vedle zástupců v evropských pohárech Plzně, Slavie, Sparty a Slovácka vstoupila do MOL Cupu až ve 3. kole i Mladá Boleslav coby vítěz nadstavbové skupiny o umístění z minulé ligové sezony. I když trenér Hoftych nechal odpočívat několik obvyklých opor, jeho svěřenci rozhodli o výhře nad druholigovým Třincem třemi brankami už do pauzy.

Nováček nejvyšší soutěže z Brna na poslední chvíli odvrátil vyřazení s druholigovým Táborskem. Domácí outsider ještě v 87. minutě vedl 1:0 a mířil za překvapivým postupem, v závěru ale otočili stav Alli a Ševčík.

Nepříznivé skóre obrátila také Olomouc, při vítězství 3:1 v Zápech dvakrát skóroval Vodháněl. Otáčet stav museli také Bohemians 1905 proti druholigovému Třinci, první dva góly v dresu "Klokanů" vstřelil Mužík. Baník vyhrál i druhý soutěžní zápas po příchodu trenéra Hapala, byť ve Velvarech nastoupil spíše s náhradníky. Naopak Hradec Králové v Chlumci nad Cidlinou v silné sestavě dominoval, první dvě branky za "Votroky" dal stoper Čihák.

V příštím týdnu se odehrají zbylé dva zápasy 3. kola.

3. kolo českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Hlučín - Viktoria Plzeň 3:2 (0:0)

Branky: 70., 77. a 90.+4 Smékal - 74. Tijani, 90. Bucha.

Sestava Plzně: Jedlička - Kaša, Hejda (46. Jemelka), Tijani - Holík, Jirka (46. Mosquera), Ndiaye (68. Kalvach), Čermák (46. Bucha), Pilař - Bassey, Dedič (46. Chorý). Trenér: Bílek.

Domažlice - Sparta Praha 1:6 (1:4)

Branky: 22. Dvořák - 8. a 18. Čvančara, 33. a 51. Vitík, 28. Zelený, 73. Minčev.

Sestava Sparty: Vorel - Mejdr, Panák, Vitík (65. Kukučka), Zelený - Sáček, Pavelka (46. Fortelný) - Daněk (46. Goljan), Karabec (65. Juliš), Minčev - Čvančara. Trenér: Priske.

FK Mladá Boleslav - Prostějov 4:0 (3:0)

Branky: 19. Ladra, 30. Mašek, 36. Látal, 56. Mareček.

Sestava M. Boleslavi: Mikulec - Donát, Karafiát (77. Suchý), Šimek - Látal, Kubista (46. Dancák), Mareček (59. Stránský), Fulnek (59. Pech) - Darmovzal - Ladra (46. Žitný), Mašek. Trenér: Hoftych.

Chlumec nad Cidlinou - FC Hradec Králové 0:4 (0:1)

Branky: 36. a 73. Čihák, 80. Novotný, 83. Vašulín.

Sestava Hradce: Vízek - Čech (84. Leibl), Ševčík, Čihák - Gabriel (78. Novotný), Smrž, Kodeš, Ryneš (46. Harazim) - Dvořák (78. Kučera) - Matěj Koubek (63. Vašulín), Kubala. Trenér: Miroslav Koubek.

Táborsko - Zbrojovka Brno 1:2 (0:0)

Branky: 59. Ledecký - 88. Alli, 90.+4 Ševčík.

Sestava Brna: Šiman - Hrabina, Šural, Hlavica, Divíšek (78. Granečný) - Souček (63. Blecha) - Hladík, Ševčík, Pachlopník (63. Fousek), Alli - Řezníček (63. Rogožan). Trenér: Dostálek.