Senegal proti Egyptu znovu zvládl penaltový rozstřel a postoupil na MS do Kataru

29. 3. 2022 22:16
Fotbalisté Senegalu, Ghany, Maroka, Tuniska a Kamerunu postoupili na mistrovství světa v Kataru. Úřadující kontinentální šampioni Senegalci v odvetě závěrečné fáze kvalifikace smazali manko 0:1 z úvodního duelu v Egyptě a následně zvládli podobně jako ve finále afrického Poháru národů proti stejnému soupeři penaltový rozstřel. Vítězný pokutový kop proměnil v páté sérii Sadio Mané.
Senegalská radost
Senegalská radost | Foto: Reuters

Ghaně stačila remíza 1:1 v Nigérii. Po bezbrankovém duelu na domácím hřišti ji posunulo dál pravidlo o venkovních gólech, které v africké zóně na rozdíl od evropských soutěží stále platí. To pomohlo i Kamerunu, který po dramatickém prodloužení přešel na šampionát přes Alžírsko. Vítězství 2:1 zařídil gólem ve čtvrté minutě nastavení Karl Toko Ekambi.

Po nerozhodném výsledku 0:0 slavilo i Tunisko, které doma uhájilo náskok 1:0 z prvního duelu v Mali. Nejpřesvědčivěji si došlo pro postup Maroko výhrou 4:1 nad Konžskou republikou.

Turnaj v Kataru, který se letos uskuteční nezvykle v listopadu a v prosinci, zná 27 z 32 účastníků. Základní skupiny se budou losovat v pátek, poslední účastníci ale budou kvůli ruské invazi na Ukrajinu a koronaviru známí až v červnu.

Egypt šel do odvety na nově otevřeném stadionu v senegalském Diamniadiu s vedením z úvodního duelu, ztrátu domácích hráčů ale smazal už po třech minutách útočník Dia. Senegal soupeře přestřílel 26:5, odveta ale nakonec stejně jako únorové finále afrického šampionátu v Kamerunu dospěla do penaltového rozstřelu.

A v něm opět uspěli "Lvi z Térangy". Egypťané proměnili jediný ze čtyř pokusů, selhala i hvězda Liverpoolu Salah. Jeho spoluhráč z klubu Mané naopak stejně jako před necelými dvěma měsíci udržel nervy, závěrečnou penaltu poslal nekompromisně doprostřed brány a zařídil svému týmu cestu na šampionát.

Kamerun doma podlehl Alžírsku 0:1 a prodloužení mu v odvetě zajistil zásahem z 22. minuty Choupo-Moting. Ve 118. minutě se ale trefil domácí Túba a bronzový tým z únorového afrického Poháru národů se ocitl na hraně vyřazení. V poslední minutě čtyřminutového nastavení ale sklepl hlavou bývalý obránce pražské Slavie Ngadeu míč přesně do kroku Ekambimu a ten vsítil postupový druhý gól ze hřiště soupeře. "Nezkrotní lvi" budou na šampionátu po osmileté pauze.

Rovněž Ghana před čtyřmi roky v Rusku chyběla a k návratu na největší světový turnaj ji přiblížil už v 11. minutě kapitán Partey. Záložník Arsenal napřáhl zpoza vápna a prostřelil nejistého gólmana Uzoha. Ve 22. minutě srovnal z penalty Troost-Ekong, Nigérie už ale obrat nedotáhla.

Konžská republika usilovala o první účast na MS od roku 1974, kde hrála ještě pod hlavičkou Zairu, Maročané ale překvapení nedopustili. Mezi 21. a 69. minutou postupně nasázeli soupeři čtyři branky, dvakrát se trefil Únahí. Hosté v závěru už jen zkorigovali stav.

Mali by se v případě postupu představilo mezi elitou poprvé, dnes ale ani jednou netrefilo prostor mezi třemi tyčemi. Dvojzápas ve prospěch Tuniska tak rozhodla Sissokova vlastní branka z úvodního duelu.

Nigérie - Ghana 1:1 (1:1)

Branky: 22. Troost-Ekong z pen. - 11. Partey. První zápas 0:0, postoupila Ghana.

Senegal - Egypt 1:0 po prodl. (1:0, 1:0), pen. 3:1

Branka: 3. Dia. První zápas 0:1, postoupil Senegal.

Tunisko - Mali 0:0

První zápas 1:0, postoupilo Tunisko.

Maroko - Konžská republika 4:1 (2:0)

Branky: 21. a 54. Únahí, 45.+7 Tissúdalí, 69. Hakimí - 77. Malango Ngita. První zápas 1:1, postoupilo Maroko.

Alžírsko - Kamerun 1:2 po prodl. (0:1, 0:1)

Branky: 118. Túba - 22. Choupo-Moting, 120.+4 Toko Ekambi. První zápas 1:0, postoupil Kamerun.