Sem si nesedejte, tohle místo patří Bicanovi. Příběh legendy

Josef Bican, jeden z nejlepších fotbalových kanonýrů všech dob
Všichni fotbaloví kanonýři mají smůlu. Nastřílet tolik gólů jako Josef Bican, to byl, je a bude nesplnitelný úkol nejen pro Pavla Kuku, nejlepšího střelce moderní éry Slavie, ale prakticky pro kohokoli na světě. Bicanovy statistiky berou dech. A jeho pohnutý životní příběh jakbysmet.
Když se v Česku hledal fotbalista století, experti zvolili Josefa Masopusta, fanoušci Josefa Bicana. Ten první, pravda, vstřelil gól ve finále MS. To Bican si zahrál "jen" semifinále světového šampionátu, v roce 1934 ještě za Rakousko. To mu bylo teprve 20 let. Kdo ví, kdyby mu liknavý úředník v roce 1938 včas vyřídil čs. občanství, možná putovala Zlatá Niké do Prahy. Pak přišla válka, a tak už si Bican na MS nikdy nezahrál.
Starosvětská Vídeň. Tady se Pepi 25. září 1913 v pravé poledne narodil. Do chudé rodiny Jihočecha od Blatné a vídeňské Češky. Šikovného kluka si brzy všimli skauti Rapidu. Z prvního tréninku Pepi s kamarádem utekl, protože si myslel, že na to nemá. Zbytečný ostych... První ligový start za A-tým Rapidu vyšperkoval v 18 letech čtyřmi (!) góly do sítě Austrie. Zrodila se hvězda.
Polehával na sluníčku u babičky v Sedlici, když na něj ta dobrá duše volá: "Pepíčku, jsou tady zase nějací pánové s velkejma břichama, ale jiní než předtím." Takhle kanonýr v knížce Pavla Kováře Bicanovo tajemství vzpomíná na to, jak za ním přijeli funkcionáři Sparty. Nabídli mu dvakrát tolik, co předtím Slavia. Jenže ta přišla první. A Bican sparťanům řekl: "Nezlobte se, pánové, já už dal slovo Slavii." Rapid ho nechtěl uvolnit, tak se musel Bican vydat na komplikovanou cestu přes Admiru.
Foto: ČTK
Luděk Mádl ČTK Luděk Mádl, Eduard Erben, ČTK
25. 9. 2013 5:00
Život a góly Josefa Bicana, fotbalové legendy, která by 25. září 2013 oslavila 100 let

Praha - Josef Bican by se ve středu 25. září dožil 100 let. Proslul jako fenomenální fotbalový střelec i člověk s nezlomným charakterem. Připomeňme si životní osud legendy pražské Slavie, muže, který nesehnul hřbet před fašisty ani před zvůlí komunistů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy