Šéf UEFA Čeferin plánuje revoluci. Po vzoru zámoří přemýšlí o zavedení systému platových stropů

David Janeczek David Janeczek
3. 7. 2017 18:44
Šéf UEFA Aleksander Čeferin naznačil smělé plány. Platový strop ve fotbale by mohl teoreticky zvýšit konkurenceschopnost ostatních klubů.
Aleksander Čeferin (ilustrační foto).
Aleksander Čeferin (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Vedení zámořské NHL zavedlo platové stropy před dvanácti lety, aby se nejlepší hokejová soutěž na světě stala mimo jiné více vyrovnanou. O něčem podobném nyní přemýšlí i šéf UEFA Aleksander Čeferin.

V říjnu padesátiletý vedoucí muž evropského fotbalu totiž vidí, že se kvalitativní rozdíly mezi těmi nejlepšími evropskými kluby a zbytkem kontinentu neustále zvětšují. "V budoucnu budeme muset vážně zvážit možnost omezit rozpočty klubů na mzdy hráčů," řekl Čeferin slovinskému deníku Mladina.

Vzpomeňte na NHL, kde se po zavedení platového stropu až letos povedlo Pittsburghu obhájit triumf ve Stanley Cupu. Ligu mistrů sice rovněž až letos poprvé obhájil Real Madrid, ale na druhou stranu do čtvrtfinále postupují téměř každý rok totožné týmy. 

"Zavedením platových stropů by se kluby musely začít chovat mnohem racionálněji. Něco podobného by ve fotbale znamenalo historickou změnu," pokračoval slovinský právník, který v nedávné minulosti bojoval proti tomu, aby nejzvučnější evropské kluby vytvořily uzavřenou soutěž, podobnou Lize mistrů.

"Musíme být připraveni začít řešit otázky konkurenceschopnosti v rámci pohárové Evropy. Nemůžeme dovolit, aby ty největší kluby zastínily zbytek kontinentu," vysvětlil na závěr Čeferin.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Útočník s nožem na jihovýchodě Francie zabil dva lidi, dalších sedm zranil

Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších sedm osob je zraněno, z toho nejméně jedna je ve vážném stavu. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Podezřelým z útoku je 33letý muž, který by zadržen. Motiv jeho činu je zatím neznámý.

Útočník podle zdrojů zaútočil dnes ráno ve městě Romans-sur-Isère v jednom z místních obchodů a před ním, kde stáli ve frontě zákazníci.

Podle místních médií je zadržený súdánský občan, který žádal ve Francii o azyl. Policie ho zadržela na místě. Případ zkoumá také francouzské zastupitelství pro boj s terorismem, podle některých zdrojů muž údajně při útoku křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Zdroj: ČTK
Další zprávy