Šéf STES Koželuh: Vstupenky na Lotyše? Měli jsme velké oči

Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 3. 2015 14:30
Luboš Koželuh, ředitel STES, uznal, že cena vstupenek na zápas s Lotyšskem a jejich distribuce nebyly řešeny šťastně
Michal Kadlec v souboji s Valerijsem Šabalou. V kvalifikačním utkání, na kterém se čekala větší návštěva
Michal Kadlec v souboji s Valerijsem Šabalou. V kvalifikačním utkání, na kterém se čekala větší návštěva | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Jen 13 722 diváků. A spousta prázdných míst v ochozech. To všechno navzdory tomu, že organizátoři v posledních dnech před kvalifikačním zápasem Česko-Lotyšsko (1:1) informovali, že v prodeji je už jen asi tisíc vstupenek. Přitom kapacita stadionu v Edenu činí 21 000 míst.

Záhadu prázdných sedaček vysvětluje Luboš Koželuh, ředitel STES, dceřiné společnosti Fotbalové asociace ČR. Právě STES má ticketing na starosti. Koželuh vysvětluje: "Po utkání s Islandem jsme měli velké oči. Nastavila se špatně kvóta pro takzvaný protokol, tedy lístky okresy, kraje či hráče reprezentace. A také jsme asi ne zcela optimálně nastavili cenu vstupenek. Je to pro nás poučení do budoucna."

Pro zápas s Lotyšskem nastavili na Fotbalové asociaci ČR cenovou hladinu na rozmezí 590 - 1490 korun.

Velké oči, o kterých Luboš Koželuh mluví, mají takříkajíc na svědomí vítězné podzimní zápasy kvalifikace o Euro 2016, které naladily tým i fanoušky na euforickou vlnu, a ta vyvolala extrémní zájem o lístky na listopadový zápas s Islandem.

Lístky pro "protokol". Na Island málo, teď zase moc

Potíž byla v tom, že podle této zkušenosti nastavil STES politiku ticketingu i na jarní duel s Lotyšskem. Jenže ta euforická vlna už mezitím poněkud ovadla...

"Na zápas s Islandem byl obrovský zájem o lístky," připomíná Koželuh. Nebylo divu, plzeňský stadion má totiž menší kapacitu, jen 11 700 míst. A zmíněná kapacita tak byla napěchovaná prakticky na maximum.

"Vytvářelo se kolem toho i jisté napětí, protože jsme kvůli té menší kapacitě plzeňského stadionu nemohli uspokojit všechny žádosti z takzvaného protokolu. To jsou lístky, které jdou do fotbalových okresů nebo krajů. Anebo si je pro své příbuzné a známé mohou koupit hráči nebo členové realizačního týmu," vysvětluje Koželuh.

"A protože na Island jsme tuhle poptávku nemohli uspokojit, na Lotyšsko jsme rezervu pro tyhle účely významně navýšili. Ale bohužel se v tomto ohledu naše představy naplnit nepodařilo. Ty lístky se nám totiž nepodařilo udat, vracely se nám i na poslední chvíli," vysvětluje.

Vstupenky, o kterých je totiž řeč, se totiž nerozdávaly, ale prodávaly. A za již zmíněné ceny v rozmezí 590 - 1490 korun o ně prostě nebyl zdaleka takový zájem jako na podzim.

Na otázku, proč se tyto vrácené lístky nedaly také do normálního prodeje, Koželuh odpovídá: "V předprodeji pořád nějaké lístky byly, takže nenastala situace, že by se normální cestou lístek koupit nedal a my přitom nějaké další zadržovali. Jak jsem zmiňoval, vracely se nám v řadě případů na poslední chvíli, pro mě osobně to bylo v tomto ohledu velké zklamání. Musíme se z toho poučit a napříště vše nastavit lépe, jít nějakou zlatou střední cestou ohledně ceny i těch rezerv."

Sponzoři se dostavili vzorně

Spekulace o tom, do jaké míry využili vstupenky sponzoři FAČR a reprezentace, Koželuh odmítá. "Sponzoři byli vzorní, smluvní vstupenky, které jsme jim dodali, využili prakticky na sto procent. Tam žádný problém určitě nebyl."

Koželuh také upozorňuje na to, že není na místě počítat s plnou kapacitou 21 000 sedaček. "První dvě řady se vůbec neprodávaly a sektor hostí byl navíc tentokrát takřka prázdný, což nám to číslo spojené s kapacitou 21 000 sedaček reálně snižuje. Ale i tak samozřejmě stadion nebyl zaplněný tak, jak bychom si to představovali."

 

Právě se děje

Další zprávy