Šéf kotle Slavie: Euforie není namístě, stále je to vratké

Podívejte se na klíčové momenty, které vrátily Slavii na čelo tabulky.
1. Miroslav Beránek. Patrně nejdůležitější faktor, který změnil situaci ve Slavii. Tým naučil hrát optimálně a přesně to, na co skutečně má. Vrátil hráče na jejich původní místa, koncentroval se na obranu a vyhlédl si dobré posily.
2. Odchod ruských investorů. Atmosféře v klubu určitě prospěl odchod trenéra Alexe Pastoora a potenciálních ruských investorů, reprezentovaných Igorem Kornějevem (na snímku). Za jejich působení se totiž v Edenu děly doslova psí kusy.
3. Faktor Martin Latka. Už při svém prvním návratu na Slavii byl hlavním hrdinou a i při svém současném angažmá je nepochybným lídrem defenzivy, která v pěti kolech inkasovala jen pět branek (z toho dvě v Teplicích, kde právě Latka pro zranění nehrál a Slavia obdržela dva góly).
4. Posily. Nejen návrat Latky se ale managementu Slavie povedl. Například Jiří Bílek rozhodně patří mezi pilíře defenzivy a v dobrém světle se ukazují také Aldo Baéz či Bekim Balaj, který přišel jako nepotřebný z konkurenční Sparty.
Foto: CPA Eduard Erben
Aleš Vávra Aleš Vávra
26. 8. 2014 13:14
Pražská Slavia po pěti kolech vévodí ligové tabulce a fanoušci sešívaných zažívají něco, na co dlouhá léta pouze nostalgicky vzpomínali.

Praha - Pražská Slavia po pěti kolech vévodí ligové tabulce a fanoušci sešívaných zažívají něco, na co dlouhá léta pouze nostalgicky vzpomínali.

Znovuzrozený tým pod trenérem Miroslavem Beránkem válí a z pěti ligových zápasů čtyřikrát zvítězil, naposledy v sobotu doma nad silnou Plzní.

"O tomhle jsme samozřejmě snili, nikdo z nás to ale nečekal, to řeknu upřímně. Je to hezký pocit," říká šéf slávistického fanouškovského kotle Lukáš Vala. Přesto nepodléhá euforii a zůstává ve střehu.

Urvané body, to Slavii chybělo

"Asi víc než kdokoli jiný zůstávám nohama na zemi. Naše pozice je stále velmi vratká. Nám se daří, Spartě vůbec, to se ale může hodně rychle zase otočit. Užívám si to, ale nepodléhám euforii. Pokud to takhle potrvá půl roku, nebo rok, začnu věřit, že jde o trvalé zlepšení," dodává muž přezdívaný "Strašák".

Slavia sice čtyřikrát zvítězila, soupeře ale většinou nepřehrává. Na Slovácku jí rozhodčí odpustil dvě penalty, v Teplicích na soupeře kvalitativně nestačila a herně lepší Plzeň přehrála po heroickém výkonu. Vala tohle všechno ví.

"Všechny zápasy jsem viděl. Příkladně jsme je odbojovali a ty body doslova urvali. To nám v minulých letech chybělo. Trenér Beránek zkrátka našel systém, na který ten tým má," podotýká slávistický srdcař.

Podobná situace jako v mistrovské sezoně

I když je Vala nanejvýš opatrný, jednomu srovnání se nemůže ubránit. Přerod slávistického týmu mu připomíná začátek sezony 2007/2008, na jejímž konci sešívaní slavili mistrovský titul.

"Strašně mi to ten rok připomíná, samozřejmě tím nechci říct, že letos to skončí stejně dobře. Stát se může cokoli. Ale tehdy byla Slavia v podobné situaci, jako je dnes, neměla moc peněz a složila tým nechci říct z odložených hráčů, ale z těch, kteří nebyli žádnými velkými hvězdami. Například Brabec, Belaid. Teď je to podobné," říká šéf kotle.

"I nyní přišli pracovití, skromní hráči, kteří jsou ochotni udělat vše pro svůj tým. To se mi líbí a je to výrazná změna k lepšímu," dodává.

Řebíček? "Věřím, že nechce Slavii zahubit"

Slavii podle něj také prospělo utichnutí spekulací ohledně příchodu ruského investora. "Tyhle majetkové dohady se vyřešily, navenek to vypadá lépe, v klubu mají větší klid na práci."

Vala byl v minulosti jedním z výrazných kritiků majitele pražské Slavie Aleše Řebíčka. Postupem času se ale naučil brát věci tak, jak jsou. "Majitel tady prostě je a já věřím, že to se Slavií nemyslí špatně, že ji nechce zahubit. Sice už nedává do klubu tolik peněz z vlastních zdrojů, ale jsem toho názoru, že klub se může uživit sám," vysvětluje.

V současné době nastolená cesta skromnosti a pokory se mu líbí víc než riskantní příchod bohatého investora, který může mít pro klub krátkodobě pozitivní dopad, avšak z dlouhodobého hlediska znamenat katastrofu.

Posily na hřišti i v managementu

"Radši budu ve skromnějších podmínkách, než aby se rozhazovaly peníze investora, který bude brát Slavii jako hračku. Za tři roky odejde a zanechá klub v dluzích. Těch případů bylo přece na celém světě víc než dost," podotýká Lukáš Vala.

Dlouholetý fanoušek sešívaných oceňuje práci trenéra Miroslava Beránka i to, jaké posily do týmu přivedl. "Jsem třeba nadšený z Baéze. Takového zlého hocha, brouska, jsme potřebovali. V týmu dlouho chyběl. A Latka je jasným lídrem, velkou posilou," říká Vala.

A vyzdvihuje také výraznou posilu v managementu klubu. Tou je podle jeho názoru ředitel komunikace Jiří Vrba. "Dokázal rozhýbat marketing, klub teď výborně komunikuje s fanoušky. I to přispívá k lepšímu obrazu Slavie v očích veřejnosti," uzavírá Lukáš Vala.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 37 minutami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy