Šéf fotbalu a bavič Šíp zakopali sekeru. Pelta v TV show

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 9. 2012 12:00
Pelta chce jen jednu Bohemku, sponzoři se mu jen hrnou a těší se na Tahiti
Takhle Pelta křtil vlak, kterým jel český tým do Polska na Euro. Pocestuje se i do Brazílie na MS?
Takhle Pelta křtil vlak, kterým jel český tým do Polska na Euro. Pocestuje se i do Brazílie na MS? | Foto: Eduard Erben

Praha - Karel Šíp ho na Euru sžíravou kritikou naštval, ale už se s ním usmířil. "Ve fotbale se teď neválčí a pozitivně na to slyší i sponzoři," libuje si Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, a chlubí se novými kontrakty.

Jedno bojiště tu ale přeci jen zůstává, to jménem Bohemians. Pelta v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč preferuje, aby zbyla jediná Bohemka, a sice ta s přídomkem 1905.

Pelta si pochvaluje i 158 milionů od českého státu a chystá útok na radnice českých měst, od kterých bude chtít peníze z loterijního výtěžku.

Naopak tezi, že by sázkové kancelář měly fotbalu platit za to, že na něj vypisují kurzy, mu prý ministr Kalousek vymluvil.

V sobotu se otevře nová kapitola historie českého fotbalu, tým vstoupí do kvalifikace o MS 2014 v Brazílii. Vraťme se ale ještě o pár měsíců zpět, k Euru 2012. Už jste provedli jeho finální vyúčtování?

"V detailu to chci předložit až příštímu výkonnému výboru. Základní věci ale víme: zinkasovali jsme celkem 12 milionů eur, od toho bude potřeba odečíst náklady spojené s účastí, náklady na vstupenky, ubytovací kapacity, na Český dům. Oproti tomu tam ovšem naskočí marketingové příjmy, to vyúčtování je dost náročné."

Sponzorský budget utěšeně bobtná

Dodejme, že zhruba třetinu výdělku si rozdělil tým. Jak se úspěch v Polsku odrazil na zájmu sponzorů?

"Smlouva s Gambrinusem je prodloužená na další dva roky, o čtyři roky jsme prodloužili s Hyundaiem, o dva roky s T-mobilem. Musím říct, že jsem pozitivně překvapený. Podepsali jsme i dílčí smlouvy s Coca Colou, Travel Servicem, Čedokem. Dojednáváme  vstup prémiového partnera reprezentace, kterým budou České dráhy. Z hlediska marketingu jsme úspěšní, i jednání s Ćeskou spořitelnou jsou na dobré cestě."

Takže budget oproti minulosti nabobtná?

"Po stránce příjmů se nám daří, je to způsobeno i pozitivním klimatem uvnitř fotbalu. Poté, co jsem se stal předsedou, v něm ustala občanská válka. A partneři to zklidnění situace kvitují, v Českém domě jsme měli velmi pozitivní ohlas."

Jedním z hostů Českého domu ve Vratislavi byl i bavič Karel Šíp, který ale po úvodní porážce od Ruska (1:4) zahrnul tým v televizním vystoupení velmi tvrdou kritikou (video ZDE). Prý jste se na něj strašlivě naštval...

"Já jsem s Karlem Šípem kamarád, hrávali jsme spolu za Amforu. Z toho, co tam tehdy řekl, jsem byl smutnej. On to takhle řekl proto, že má fotbal rád, řekl to v emocích. Ale všechno špatné bylo pro něco dobré, on v našich hlavách vybudil takovou naštvanost, že nás to semklo - a ta věc nás mobilizovala. S těmi jeho slovy nesouhlasím, byla za hranou, ale pro tým to byl vlastně impulz, který mu nakonec pomohl."

Ve Všechnopárty jsme si to s Karlem vyříkali

A jak se Šípem vycházíte teď?

"Já jsem někde četl, že jsem s ním ve válečném stavu a že ho na ulici nepozdravím. To vůbec ne, máme dobré vztahy a vždycky jsme měli. Teď zrovna se bude vysílat Všechnopárty, ve které jsme si to všechno vyříkali."

Zůstaňme u reprezentace. Mnohé zaskočilo, že u týmu po Euru skončil asistent František Komňacký. Proč?

"Ono to možná na někoho může budit dojem, že když přestal působit u mě v klubu v Jablonci a šel do Jihlavy, tak skončil i v reprezentaci, ale tak to není. Je to mimořádně kvalitní člověk, ale ukázalo se, že u reprezentace potřebujeme lidi na plný úvazek, není možné to kombinovat s prací v klubu. Proto jsme tam zařadili zkušeného Pepíka Pešiceho. Bílek i Šmicer jsou mladí, Pešice to může generačně vyvážit. A protože máme hodně hráčů v bundeslize, dostal šanci i Tomáš Galásek, který v Německu žije, má mezi hráči dobré jméno a splňuje všechna morání kritéra."

Pojďme na peníze. V roce 2010 dostal fotbal od státu 40 milionů, Ivan Hašek pak vydobyl 72 milionů a vy už 158 milionů korun na rok. Jak to děláte?

"Podpora ministerstva školství je pro nás zásadní, podařilo se vyjednat prostředky, které jsou adekvátní naší členské základně. S částkou, kterou jsme získali pro rok 2012, jsme spokojení, chtěli bychom, aby se ten trend udržel i pro rok příští."

Klaus chtěl přijet, jeho podporu máme

K tomu je ale zapotřebí politická podpora. Zdálo se, že na OH v Londýně se pohybovalo víc ministrů než v Českém domě při Euru, ne?

"Nemyslím, na Euru byli pánové Vondra, Kuba, Dobeš..."

Ale prezident Klaus byl jen v Londýně.

"Když jsem za ním byl na Hradě, přislíbil, že udělá maximum, aby se dostal na náš vstupní zápas s Ruskem. Ale pak se nějak na poslední chvíli bohužel nepodařilo realizovat jeho přesun z Berlína. Český fotbal každopádně podporu prezidenta republiky má."

Na peníze od státu si teď fotbal stěžovat nemůže, klubům ale chybějí příspěvky, které dřív dostávaly z loterijního průmyslu. Co s tím?

"Loterie financovaly veřejně prospěšnou činnost, to se zrušilo a je to obrovský zásah pro sport i kulturu. Teď jde 70 procent těch peněz obcím, je třeba je oslovit. Já třeba v Jablonci na zastupitelích pracuji s myšlenkou, ať se určí nominál, třeba 15 milionů  - a všechno, co bude nad něj, ať jde na sport a kulturu."

Třeba v Polsku platí, že kdo chce vypisovat sázkové kurzy na fotbal, musí za to tamní asociaci zaplatit. Nejde to zavést v Česku?

"Tu myšlenku jsem v hlavě měl, ale ministr Kalousek mi řekl: Vždyť se může sázet i na to, jestli já budu za měsíc ministrem financí, nebo ne. Jinými slovy, ta myšlenka nenašla podporu."

Národ si Bohemku vybral, zůstane jediná

Říkal jste, že se v českém fotbalu nebojuje, ale jedno ohnisko sváru tu přeci jen je.

"Ano, jediným bojištěm jsou Bohemky. Mě ta věc nebaví a vyčerpává. Seriózně říkám, že nemám nejmenší zájem kohokoliv z nich upřednostňovat ohledně rozhodnutí, kdo z nich má zinkasovat milionové odstupné ze Schalke za hráče Morávka. Mimochodem, když to tak poslouchám, kdo kam poslal dopis a koho kde žaluje, tak se bojím, že se blíží varianta, že to Schalke nezaplatí nikomu."

Bohemky jsou v zásadě tři. Tu Vejsadovu jste vyloučil ze svazu, té Kaprově jste nařídil, že ze svého názvu musí slovo Bohemians odstranit. Tím třetím subjektem jsou Bohemians 1905 Proč jste zvolil tuto strategii?

"Některé strany toho sporu říkají, že v určité fázi došlo k zásadním pochybením ze strany svazu. Já jsem tu kauzu zdědil a řeším její momentální stav. A jako šéf kolektivního orgánu chci, aby tu byla jedna Bohemka, ať už má silné právní postavení nebo nemá. Bohemkou, kterou má rád národ a veřejnost, je Bohemians 1905."

Takže neřešíte meritum problému, ale primárně snižujete počet Bohemek?

"Já jsem je vyzval, aby uzavřeli dohodu. Aby se stáhly veškeré žaloby, aby si klub Bohemians 1905 koupil akcie Bohemky pana Vejsady, ukončil by se konkurz... Ale představy všech stran o vyrovnání byly jiné. Veřejnost neřeší, komu patří peníze za Morávka, tu zajímá, kolik je tu Bohemek. A z tohoto hlediska se ten příběh chýlí ke konci."

Útoky na Lněničku a Doležala? Síla nic neřeší

Zmínil jste, že jsou zpochybňován mnohé legislativní kroky ze strany svazu, které v této věci před lety učinil Petr Doležal. Ten v této věci dodnes za svaz vystupuje. Není jen jeho jméno, které v této věci nadále figuruje, červeným hadrem v oku býka?

"Veškeré analýzy, rozbory a další postupy už teď pro nás v téhle záležitosti připravují advokátní kanceláře. Petr Doležal je pod velkým tlakem, tak kauza je společensko-politicky náročná, proto ho na pozici předsedy legislativní rady vystřídal pan Šťovíček. Petr Doležal ale zůstává členem rady a šéfem našeho legislativně-právního oddělení."

V létě ho ale kdosi před budovou svazu fyzicky napadl... Jen pár hodin poté, co členovi svazové odvolací komise Lněničkovi někdo zapálil auto. To už byla trochu silná káva, ne? (více ZDE)

"Vím, že se to stalo, v danou chvíli jsem byl na dovolené. Jen doufám, že ty věci nijak nesouvisely s tím, o čem si teď povídáme. Byť i pan Lněnička se v té záležitosti angažuje. Doufám, že to nedošlo tak daleko, že by se tyhle věci řešily silou. Ta ještě nikdy nic nevyřešila."

Když už jsme u soudů a policie: moravský místopředseda FAČR Dalibor Kučera byl v první instanci odsouzen k podmíněnému trestu za korupci. Zůstává ve výkonném výboru? Nepozastaví výkon funkce do pravomocného rozhodnutí soudu?

"Dokud není odsouzen pravomocně, zachovávám princip presumpce neviny. Problém to je, zejména z hlediska moravského prostředí, on je ale přesvědčen, že u odvolacího soudu uspěje. Nemůžeme to brát na lehkou váhu, nicméně Kučera pracuje ve prospěch fotbalu, je zapálený. V soukromém životě se mu vyskytl problém, měl by mít možnost na obhajobu, ani jsem ho k pozastavení výkonu funkce nevyzýval."

FIFA vás zařadila do komise plážového fotbalu. Jak se těšíte na MS na Tahiti?

(rozzáří se jak sluníčko) "Moc! Jedeme tam v září příštího roku, v té komisi jsou i Havelangův zeť Teixeira nebo bývalý šéf ruského svazu Fursenko. Já jsem to předtím moc neznal, ale už jsem na ten plážový fotbal koukal v televizi a řeknu vám, to je taky náročný sport. Jsem rád, že se v české reprezentaci možná objeví Honza Koller. Už jsem s lidmi z českého plážového fotbalu seděl, svaz je teď víc vezme pod svá křídla, myslím, že je čeká světlá budoucnost."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Dohoda o Turówu může být během několika týdnů, řekl premiér Fiala

Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu dnes předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Oba podle něj chtějí dohodu, která bude oboustranně přijatelná, a to i pro Liberecký kraj, kterého se rozšíření těžby dotýká. "Je reálné to dovést do konce v řádu několika týdnů," uvedl Fiala na dotaz ohledně termínů.

V jednáních podle premiéra zůstávají problémové body, které je třeba odblokovat, a není v zájmu nikoho zůstat bez dohody. Po středečním jednání vlády Fiala uvedl, že dohodu zatím podepsat není možné. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu.

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií majoritním akcionářem PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů O2. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách O2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejovou extraligu by měla od nové sezony opět řídit APK místo svazu

Řízení hokejové extraligy by měla od příští sezony převzít od hokejového svazu po deseti letech zpátky Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH). Kluby to odsouhlasily na dnešní valné hromadě

Český svaz ledního hokeje (ČSLH) řídí soutěž od června 2012. Na pozici ředitele extraligy nastoupil tehdy bývalý obránce Josef Řezníček a ve funkci působí dodnes. APK LH chce převzít moc nad domácí nejvyšší soutěží už delší dobu a nyní k tomu směřuje.

"Kluby odsouhlasily, že ve smyslu uzavřeného memoranda mezi APK LH a ČSLH ze 7. června 2016 požádají ČSLH, aby se APK LH od sezony 2022/23 stala řídícím orgánem extraligy. Současně kluby vzaly na vědomí výstupy z jednání mezi pracovní skupinou APK LH a zástupci ČSLH," uvedla asociace v tiskové zprávě.

Další zprávy