Šéf FIFA chce dát šanci Africe. Změní kvóty pro MS

trs
17. 9. 2008 21:00
Podle Blattera je fotbal vyrovnanější
MS 2006: Fotbalisté Ghany slaví vítězství nad Českou republikou. Dočká se v budoucnu africký fotbal větších úspěchů?
MS 2006: Fotbalisté Ghany slaví vítězství nad Českou republikou. Dočká se v budoucnu africký fotbal větších úspěchů? | Foto: Reuters

Johannesburg - Světový fotbal se mění a mistrovství světa by to mělo odrážet. V budoucnu proto pravděpodobně dojde ke změně účastnických kvót ve prospěch jiných zemí, než jsou tradiční fotbalové bašty - Evropa a jižní Amerika.

Větší šance zahrát si na vrcholném světovém turnaji by tak měly mít především africké země.

Prezident mezinárodní fotbalové asociace FIFA Sepp Blatter to řekl ve středu při návštěvě jihoafrického Johanessburgu, kde se byl osobně přesvědčit, jak pokračují přípravy na mistrovství světa v roce 2010.

"Doufám, že brzo uvidíme africký tým v semifinále," potěšil Blatter mnoho z novinářů přítomných na tiskové konferenci. "Problém je v ale v kvótách. Jestliže má Evropa třináct míst, je pro evropské týmy snazší postoupit na šampionátu dál," přiznává šéf FIFA.

"Budeme muset kvóty změnit, ale musíme postupovat krok za krokem," řekl proto na tiskové konferenci. "Jednoho dne se ale světový šampionát otevře mnohem více," slíbil.

Sepp Blatter slibuje změny, bude to ale trvat dlouho.
Sepp Blatter slibuje změny, bude to ale trvat dlouho. | Foto: Reuters

Může hrát každý s každým

Blatter poukázal na vyrovnanost dnešního fotbalu, který podle něj mohou obohatit i méně tradiční fotbalové země. "Dnes může každý porazit každého. V kvalifikacích o světový šampionát jsme už viděli spoustu zajímavých překvapení," řekl šéf FIFA.

Světový šampionát hraje dvaatřicet týmů. Na ten příští se vypraví šest afrických států - pět postupujících z kvalifikace plus pořádající Jihoafrická republika.

Posledního šampionátu v roce 2006 se zúčastnilo pět reprezentantů Černého kontinentu - Angola, Ghana, Pobřeží slonoviny, Tunisko a Togo.

Nejlépe se vedlo ghanské reprezentaci, která postoupila ze základní skupiny do osmifinále, kde podlehla Brazílii. Právě Ghana "sebrala" postupovou pozici České republice, ve skupině ji porazila 0:2.

Přípravy pokračují dobře, ale chtělo by to víc zapálení

Blatter pochválil pořadatele příštího šampionátu. S přípravami byl prý spokojen. Jediné, co Jihoafrické republice vytkl, jsou nedostatky na marketingovém poli.

"Chybí mi tu ten duch mistrovství světa. Afrika by měla světu jasně říci, že je připravená hostit takovouto událost," povzbudil pořadatele Blatter.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy