Šéf disciplinárky Golda odstoupil. Pelta mu vzal aféru

Jiří Golda nechce "zametat korupční kauzy pod koberec" - jako vedení FAČR (na snímku), a proto odstoupil.
Jednou z hlavních postav korupční aféry byl až do středy Jiří Golda (na snímku). Ten se ale po dnešním rozhodnutí Výkonného výboru rozhodl rezignovat.
Proč? Šéf FAČR Miroslav Pelta (uprostřed) a jeho spolupracovníci z Výkonného výboru se rozhodli, že vešekeré fotbalové korupční kauzy má řešit už jen policie. A to včetně té aktuální, kterou se právě Golda snažil ukončit. Což se šéfovi DK pochopitelně nezamlouvalo ...
Korupční kauza, která se táhne už od září, se eminentně týká dvou fotbalových klubů - Viktorie Plzeň a jejího šéfa Tomáše Paclíka (na snímku) ...
... a Daniela Křetínského, bosse Sparty. Právě on přijel na Strahov počátkem září s taškou údajných důkazů o korupci v českém fotbale.
Foto: Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 1. 2013 12:00
Pelta: Korupci ve fotbale bude primárně řešit policie. Disciplinárka k tomu nemá prostřeky

Praha - Předseda disciplinární komise Fotbalové asociace (FAČR) Jiří Golda se rozhodl rezignovat na svoji funkci.

Důvodem je rozhodnutí výkonného výboru FAČR, které mu doporučilo přerušit šetřování korupční kauzy, jíž rozpoutala prohlášení šéfa Sparty Daniela Křetínského.

"Ano, odstoupil jsem z funkce předsedy disciplinární komise. Chtěl jsem tu kauzu prošetřit, ale výkonný výbor se rozhodl, že to zamete pod koberec," prohlásil Golda pro Aktuálně.cz.

"Pan Golda se domníval, že je schopen tu kauzu sám uzavřít, my jsme měli jiný názor. To vyšetřování bylo nekonečné, proto jsme přijali tahle nová opatření, která možná někdo vnímá jako nestandardní krok," reaguje Miroslav Pelta, předseda FAČR.

Korupci bude řešit jen policie

Výkonný výbor změnil pravidla hry, včetně disciplinárního řádu, v tom smyslu, že veškeré podněty spojené s korupcí či manipulacemi fotbalových zápasů, včetně sázek, budou předávány Policii ČR.

A až poté, co je policie nějak prošetří, se do případu budou opět moci vrátit fotbalové orgány. Peltova fotbalová vláda vztáhla toto pravidlo i na rozběhnutou kauzu Křetínského tašky, v níž hraje hlavní roli Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš.

Tomáš Paclík, vlastník Viktorie Plzeň, který je ve věci podjatý, na zasedání výkonného výboru nehlasoval. Ale dal najevo, že se mu postup jeho kolegů nelíbí: "Pro mě je to pokračování kauzy Křetínského tašky. Pan Pelta se asi rozhodl obětovat  sám sebe ve prospěch fotbalu..."

Pelta odmítá, že by rozhodnutí výkonného výboru přišlo účelově ve chvíli, kdy se Goldovo vyšetřování začalo otáčet proti Křetínskému a Spartě. Šéf letenského klubu totiž slíbené důkazy o fotbalových nekalostech, o nichž hovoří od září, stále nedodal.

"Já nejsem na straně Plzně nebo Sparty, já jsem na straně pravdy. Ale tohle vyšetřování k ničemu nevedlo, zůstávalo to stejně pořád jen v rovině tvrzení proti tvrzení," říká Pelta.

Pelta: Tohle není amnestie

"Není to žádná amnestie, jak se někde objevilo. Rozhodně jsme nikoho neomilostnili, nikomu jsme nedali žádnou výhodu. Vyšetřování pokračuje dál, ale má ho v rukou policie. Ta má nástroje, jak to řešit, fotbal ne. Zdlouhavost té kauzy nás poškozovala v očích sponzorů," reaguje Pelta.

Pravidla, která spolu s kolegy z výkonného výboru přijal, ale Křetínskému do ruky nahrály. Teď už fotbalu není povinen něco dalšího dokladovat.

Usnesení výkonného výboru bylo podle Pelty jednohlasné. POdle informací deníku Aktuálně.cz se Pavel Nezval hlasování zdržel. Nepřítomni byli místopředsedové FAČR Jindřich Rajchl a Dušan Svoboda.  A jak už jsme zmínili, Tomáš Paclík se pro podjatost hlasování zdržel.

Peltu přišel na tiskovku po kontroverzním rozhodnutí výkonného výboru podpořit Václav Kučera, náměstek policejního prezidenta. "My tento krok fotbalu vítáme. Když vyšetřování probíhalo dvojkolejně, bylo tam riziko, že dojde k maření naší práce. Divím se, že to takhle nebylo zavedeno dávno."

Pod kuratelou policejního prezidenta

Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR, pak oznámil, že zavedení tohoto způsobu spolupráce mezi FAČR a bezpečnostními složkami vzniklo po konzultaci s policejním prezidentem.

"Vychází to z principů, jaké na tyto záležitosti uplatňuje UEFA. V rámci boje s problematickými sázkami byla u každé národní asociace zřízena pozice Integrity Officera, v Česku ji zastávám já. Tento Integrity Officer je kontaktní osobou svazu pro policii, jíž předává informace a podněty, které může police využít při svém vyšetřování," vysvětluje Synecký. "Policejní prezident určil útvar, který se tím bude zabývat," dodal.

Již 18. září přijel Daniel Křetínský, s černou taškou na rameni, na Strahov za předsedou Peltou, aby ho informoval o znepokojujících informacích o způsobu řízení soutěží v Česku. Pelta tyto informace neprodleně předal policii.

Chřestýše šetří, ale policie nic nepoví

V listopadu se objevila prohlášení rozhodčích Tomáše Adámka a Pavla Býmy. Hovořila o tom, že Martin Svoboda, řečený Chřestýš, ovlivňoval Adámka, hlavního sudího zápasu Jablonec-Plzeň (0:2) tak, že mu nabídnul a posléze i vyplatil 200 000 korun za výhru hostí.

"O vyšetřování těch kauz jsem informován, ale nic víc vám k těm případům nepovím," řekl Václav Kučera, náměstek policejního prezidenta. Připustil jen, že součástí policejního vyšetřování nekalostí ve fotbale jsou i cinklé sázky.

Nyní tedy všechny tyto příběhy bude řešit jen policie. Disciplinárka jejich šetření přeruší a žádné nové nesmí rozjíždět.

Kdy se případně Křetínského taška nebo Chřestýš znovu objeví v rukou disciplinární komise, není jasné. "Ještě se to bude řešit, ale jednou z alternativ může být stadium, kdy policie případně připraví obžalobu," říká Synecký.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy