Baroš už utekl, ale Baník klinickou smrt přežil

David Procházka
20. 5. 2013 13:30
Fotbalový Baník Ostrava je zachráněn, ale rozhodlo o tom až dvojí hlasování mimořádného zastupitelstva města Ostravy.
Martin Lukeš byl jednání o osudu Baníku přítomen.
Martin Lukeš byl jednání o osudu Baníku přítomen. | Foto: David Procházka

Ostrava - Fotbalový Baník Ostrava je zachráněn, ale rozhodlo o tom až dvojí hlasování mimořádného zastupitelstva města Ostravy.

Druhé už dopadlo ke spokojenosti slezského klubu a na Bazaly tak letěla radostná zpráva.

Klub okamžitě podá odvolání kvůli neudělení profesionální licence a bude mít prostředky na splácení závazků třetím osobám.

První hlasování nevyšlo, hrozila insolvence

Nejprve ovšem po dvouhodinové rozpravě a půlhodinové přestávce hlasovalo 48 přítomných zastupitelů těsně o jeden hlas proti koupi nemovitého majetku (pozemky a stavby v areálu Bazalů za 115 milionů Kč) Baníku Ostrava.

„Je to ostuda, takhle nás zaříznout. Nevím, proč se takhle rozhodli ti, co hlasovali proti. Nevím, jestli máme ještě nějakou naději,“ říkal zklamaný srdcař Baníku Martin Lukeš. Milan Baroš, který byl jednání rovněž přítomen, raději okamžitě budovu radnice naštvaně opustil, aby nemusel v emocích říkat nepříjemné věci.

Majitelé Baníku Ostrava měli v tu chvíli jasno. „Musíme vyhlásit na náš klub insolvenci. Ještě ale budeme zvažovat určité možnosti,“ tvrdil zklamaný Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava, a.s. Určité možnosti se však objevily vzápětí.

Opakované hlasování Baník zachránilo

Předsedové zastupitelských klubů bezprostředně po hlasování zasedli a za 15 minut se hlasovalo znovu. „Dva předsedové zastupitelských klubů žádali revokaci hlasování kvůli procedurálním chybám,“ uvedl primátor Ostravy Petr Kajnar.

Jeden přítomný zastupitel totiž nehlasoval vůbec, při druhém už se přiklonil na stranu pro koupi nemovitého majetku Baníku Ostrava. Navíc se k původním 27 zastupitelům přidal ještě jeden, který se v prvním hlasování zdržel, a návrh tak prošel.

15 minut klinické smrti

„Baník byl asi 15 minut v klinické smrti. Jinak to neumím nazvat. Teď se nám obrovsky ulevilo,“ oddechl si Petr Šafarčík.

Také Martin Lukeš se na galerii pro veřejnost ke druhému hlasování vrátil. „Pořád jsem nemohl věřit tomu, že by Baník skončil. Tohle už je mnohem lepší zpráva a dává nám to do zbývajících ligových kol daleko větší touhu zachránit se a začít budovat nový Baník, doplnil Martin Lukeš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy